|
August 17th, 2011
08:34 am - Par siltumu Sakarīgs raksts par guļamrajonu namu siltināšanu Siltināšana – plāksteris nelaiķim vai pēdējā iespēja? * Atceroties, kā pēdējos 2 gados tika slavēti pirmo siltināto paneļmāju apzinīgie īpašnieki, kā Rimšēvičs aģitēja par siltināšanas programmu pusaizmigušās celtniecības nozares pamodināšanai, paredzams, ka raksts plašāku atbalsi negūs. "Lauku Avīze" Rīgā nepopulārs izdevums, intervētie būvinženieri – bez iespējas ietekmēt procesu. Bet tieši viņi saka, ka "siltināt šīs ēkas nozīmē to pašu, ko nelaiķa mūža pagarināšanu par pāris nedēļām", "Krievijā ir sapratuši, ka renovēt paneļu hruščovkas neatmaksājas, tāpēc Maskavā sākti vērienīgi demontāžas darbi" un ka pie mums "renovācija tiek veikta tikai daļēji, piemirstot, ka jāsiltina arī plakanie jumti, pagraba pārsegums, jāmaina cinkotie komunikāciju cauruļvadi, kuru kalpošanas laiks ir aptuveni 30 gadi."Te nav Maskava, kur valdība var paziņot, ka jauc tās mājas nost un būvē jaunas. Šeit nav noticis arī kā Vācijā, kur pirms privatizācijas tika izvērtēts, kuru namu ļaut privatizēt, kurš jājauc nost. Nu ja, te ir Latvija, kur, ka tik uzvārīties, pēc mums kaut vai... * Pēc Rīgas domes Komunālā departamenta 2007. gada datiem, galvaspilsētā ir 6000 ēkas ar kopējo platību ap 12 milj. m², kam akūti nepieciešama renovācija.
|
Comments:
So what? Savrupmājas atliekot malā, droši vien tikai kādi 5% ēku ir pieņemamā stāvoklī. Arī centra mūra mājas ar izpuvušajiem koka pārsegumiem, arī daudzas koka ēkas, arī trakajos gados celtie "jaunie projekti" - tie visi ir laika bumbas. Par JP mans paziņa-celtnieks vispār saka, ka daudzos no tiem viņam būtu bail dzīvot. Fiziski bail, jo celšanas laikā ir domāts nevis par kvalitāti, bet par pārdošanas vērtību un peļņu, un tāpēc izmantoti ne tie materiāli, ne tajos daudzumos, un ne tajos tehnoloģiskajos procesos. Nohaltūrēta vienstāvu māja diez vai beigsies ar ko sliktāku kā sašķiebšanos vai pelējumu, bet daudztāvu monstrā gribētos tomēr zināt, kas lācītim vēderā. Tad jau paneļu mājas ir godīgāk celtas. Abās frontēs ir izņēmumi, protams.
Tiesa, ka paneļniecēs ir šauri, un tajās nereti ir diezgan nejauks sociālais kontingents. Bet rakstā paustā doma par to radikāli sliktāko tehnisko stāvokli, salīdzinot ar visu pārējo daudzdzīvokļu apbūvi - sorry, bet tas mazliet izskatās pēc celtnieku un JP tirgotāju reklāmraksta.
Nez, es tā neuztvēru. Urbāno mītu (panelenes stāvēs 100 gadu utt. utml.) nupat ir saradies tik daudz, ka nu jau atliek paļauties vienīgi uz savu prātu (vai neprātu). Problēmas piegludinājums tajā rakstā tāpat ir jūtams, bet kopumā – ne nu krist panikā, ne ko. Ja kāds daudzdzīvokļu mājas iemīnieku pilnsapulcē nobalso "jā, gribam dzīvot smukā būrītī!", tad atliek novēlēt, lai tā ir tiešām renovācija, nevis puvekļa ārēja uzskaistināšana. |
|