Comments: |
Pārvari gravitāciju
Autors: Džeina Kārkliņa, speciāli Dienai Publicēšanas datums: Piektdiena, 2005. gada 17. jūnijs. Rubrika: Izklaide (36. lpp.)
Sajūtas, ko nevar aprakstīt, vien piedzīvot, — brīdi jūties kā putns
Jau 17.jūnijā jebkuram interesentam būs pieejama viena no pēdējo gadu elpu aizraujošākajām atrakcijām — līdz šim brīvi lidot kā putnam bija iespējams vien sapņos, taču tagad netālu no Siguldas ir sācies darboties pirmais vertikālā vēja tunelis Austrumeiropā Aerodium. Iepriekšēja sagatavotība, lai to izmēģinātu, nav vajadzīga. Nepieciešama vien drosme riskēt, kāre pēc adrenalīna un vēlme pārbaudīt sevi jaunā disciplīnā.
LidojoŠie teletŪbiji
Kad Siguldas 38.kilometrā nogriežamies pa labi meža ceļā, acīm paveras kaut kas pavisam neredzēts — milzīga piltuve, kas krasi kontrastē ar mierīgo meža ainavu, un jūtami jau pirmie drebuļi sirds apvidū. No sākuma palūdzam, lai instruktori nodemonstrē, kā tas īsti notiek. Puiši ir ar mieru un sāk gatavoties lidojumam, uzvelkot speciālo ietērpu — kad pirmoreiz to ieraugu, nevaru novaldīt smieklus, jo pārāk spēcīgas ir asociācijas ar teletūbijiem. Viens no Aerodium īpašniekiem Ivars Beitāns mums visiem izdala ausu aizbāžņus — tie ir nepieciešami, jo troksnis var sasniegt par 120 decibelus. Skatoties, kā cilvēki bez jebkādām palīgierīcēm lidinās pa gaisu, met kūleņus, sajūta ir samērā nereāla. Nedaudz bail, ka tūlīt kāds pārkritīs pāri malai, lai arī mums ir paskaidrots, ka tas nekādi nav iespējams. Jāatzīst, ka lidojuma redzēšana adrenalīna sajūtu tikai pastiprina, un, kad jākāpj augšā uz platformas, lai saģērbtos lidojumam, ceļi dreb pamatīgi. Man iedod kombinezonu, kas, kā paskaidro I.Beitāns, ir ar speciālām nošuvēm, lai labāk uztvertu gaisa plūsmu, ir arī jāuzliek ķivere un jāuzvelk aizsargcimdi. Tiesa gan, kā pārliecinos vēlāk, iespējams, ka vajadzēja izvēlēties parasto ķiveri un aizsargbrilles — ķiverē ar aizsargstiklu ir samērā grūti elpot, un stikls visu laiku svīst ciet. Un tad jau var sākties piedzīvojums. Lai arī instruktors Kristaps precīzi parāda, kā jāuzkrīt uz gaisa plūsmas — it kā aptverot milzu bumbu, lēciena brīdī pievelkot kājas, — tomēr nemaz tik viegli tas nesanāk. No sākuma turos Kristapam pie rokas, sirds kāpj pa muti ārā (reizēm arī banalitātes precīzi raksturo sajūtas). Psiholoģiski ir grūti lēkt, zinot, ka līdzīgos apstākļos, vien bez gaisa plūsmas šis kritiens beigtos ar krietni sāpīgu sasišanos. Tā nu tur kūņojos, brīžiem izdodas "lidot", ik pa brīdim triecos ar galvu batutā un krītu uz stiepļu režģa. Kad krietnu brīdi tur esam darbojušies, ir skaidrs — vajadzīgs pārtraukums. Lai arī no malas nemaz tā neizskatās, tā ir nodarbe, kas prasa krietnu fizisko piepūli.
Pēc pauzes jau jūtos daudz drošāk, vismaz rokas tā netrīc kā pirmajā reizē. Un pēc pāris mēģinājumiem notiek neticamais, man izdodas palidot arī bez instruktora palīdzības. Sajūtas... tās nevar aprakstīt, taureņi vēderā, vējš galvā, un saproti, ka ir izdarīts it kā neiespējamais. Pēc tam skaidrs — būs jābrauc vēl.
ApmācĪbas — obligātas
I.Beitāns stāsta, ka Aerodium pirmoreiz tika izgatavots 1981.gadā Kanādā, lai apgāztu apgalvojumus, ka cilvēku nevar pacelt ar spēcīgu gaisa plūsmu bez papildu ekipējuma. Jau pavisam drīz šo izgudrojumu pamanīja militāristi, kas to sāka izmantot profesionālu karavīru sagatavošanā, kā arī dažādu ekstrēmo sporta veida cienītāji. Patlaban Aerodium ļoti veiksmīgi tiek izmantots, lai apmācītu topošos izpletņlēcējus — uz šī savdabīgā trenažiera iespējams iemācīties koordinēt kustības, lai, lecot ar izpletni, nerastos nekādas problēmas. Bieži vien ir nācies novērot profesionālu izpletņlēcēju šovu, gaisā veidojot dažādas figūras, — Aerodium ir lieliska vieta, kur tam sagatavoties. Aerodium gaisa strūklas ātrums ir 200 km/h, un ar to ir iespējams pacelties vairāk nekā 20 m augstumā. Par izlidošanu ārpus ierīces robežām nav ko uztraukties — tas tehniski nav iespējams. Pasaulē darbojas jau 20 vēja tuneļi, un līdz šim neviens nelaimes gadījums nav beidzies letāli. Visbiežākās traumas ir sastiepumi vai samežģījumi, tāpēc ir jāiemācās pareizi krist — sagrupējoties.
From: | dzingla |
Date: | 9. Jūlijs 2005 - 11:30 |
---|
| | turpinājums | (Link) |
|
Pirmoreiz ierodoties Aerodiumā, obligātas ir pusstundu ilgas apmācības, kā arī jāparaksta līgums, ka atrakcijas izmantotājs pats uzņemas atbildību par savu veselību — kā jau visos ekstrēmā sporta veidos. Lidot nedrīkst grūtnieces, epilepsijas slimnieki, personas ar muguras un citām kustības ierobežojošām traumām, personas alkohola vai narkotiku reibumā. Ir arī svara ierobežojumi — no 18 līdz 104 kg, bērni līdz 18 gadu vecumam drīkst lidot tikai vecāku uzraudzībā.
***
aerodium
Aerodium atrodas šosejas Rīga—Sigulda 38.kilometrā
Maksa par lidojumu Ls 5 minūtē, laiks tiek pārdots, sākot no divām minūtēm
Informācija un reģistrācija www.aerodium.lv vai arī pa tālruni 8384400
Apģērbs — brīvs, nepieciešami sašņorējami sporta apavi, pārējo ekipējumu nodrošina uz vietas | |