10 March 2008 @ 01:56 pm
Gudrajie  
Uzskatu, ka gudrība un intelektualitāte ir strikti nodalāmi jēdzieni. Uz to atšķirībām kaut kādā mērā norāda pat to lingvistiskā iedaba – "gudrs" ir brīnišķīgi nepretenciozs vienzilbes vārds. Tai pat laikā cienīguma pilnais 5 zilbju "intelektuāls" sevī nes gaumīgu snobisma un akadēmiska stīvuma pieskaņu.

Protams, šīs divas rakstura kvalitātes savā starpā mijiedarbojas un viena otru papildina. Iespējams, ka hiperbolizētos apmēros, tās pat spēj viena otru aizvietot, nu kaut kādā mērā. Lai nu kā, šie vārdi apraksta atšķirīgas mākas. Intelekts vairāk raksturo cilvēka akadēmisko kapacitāti, uzkrātās zināšanas, faktus un spēju piemērotā brīdī vajadzīgo informācijas kripatu izsēt apbrīnotājiem. Gudrība, savukārt, ir prasme adekvāti novērtēt jaunu informāciju un aplūkot to kontekstā ar jau zināmo.

Manā pasaulē gudrība eksistē kopā ar harmoniju un apgarotību. Viņiem, lai sevi izceltu, nav nepieciešami milzīgi vārdi, eksaltētas emocijas vai kas nu tur vēl. Viņiem droši vien pat nav vajadzības sevi izcelt. Gudrajie ir tie, kas atraduši līdzsvaru savā iekšējā un ārējā pasaulē. Viņi māk būt pieticīgi un pacietīgi, viņi nejūt muļķīgu sāncensības garu un nealkst mainīt pasauli pēc sava prāta un līdzības.
Tādi patīkami cilvēki.
Tags:
 
 
Forma: no-rūpējies
Fons: Depeche Mode - "When The Body Speaks"
 
 
( Post a new comment )
virus[info]virus on March 10th, 2008 - 06:21 pm
Manuprāt cilvēka akadēmiskā kapacitāte (intelektam piedēvētā) ir visai tieši atkarīga no prasmes adekvāti novērtēt jaunu informāciju un aplūkot to kontekstā ar jau zināmo (gudrībai piedēvētā). Akadēmiskā kapacitāte nav zubrīšanās kapacitāte. Vai arī mēs runājām par dažādām akadēmijām.

Nu, iespējams, arī pieticīgajiem, pacietīgajiem un nekonkurējošajiem dzīvē ir kādi prieciņi. Es tam spētu noticēt. Tomēr manā pasaulē sakāves atzīšana ir diezgan pieņemams izņēmums, nevis ikdienas sistēma.
Ai, nu es iespējams snobiski stīvs intelektuālis. lol.
(Reply) (Link)
andza_arrdh[info]andza_arrdh on March 10th, 2008 - 10:33 pm
Kaut kādā mērā labestība man šķiet gudrības augstākā forma. Jo ja tā padomā, cilvēks, kurš pret citiem izturas apzināti vai neapzināti nelāgi, nešķiet gudrs (kāpēc gan viņam tā uzvesties?), no otras puses muļķīgiem cilvēkiem ne vienmēr sanāk būt labestīgiem, pat ja šamie mēģina.
Intelektuālisms tādas konotācijas nerada.
Tiesa, intelektuālismam ir tā problēma, ka vai nu tas asociējas ar snobiem, vai nu tas tiek pretstatīts muļķīgumam un seklumam, ko saskata citos, kas tas pats snobisms vien ir tikai no cita skatpunkta.
(Reply) (Link)
[info]ziedaugu_elfs on March 11th, 2008 - 01:06 am
Man sho lasot naak praataa viena doma. Nez, uz cik zilbeem velk vaards "snobs".

p.s. I like u! =)
(Reply) (Link)
bacillus: HA-HA![info]bacillus on March 11th, 2008 - 07:54 am
Bet man sejā parādās smaids, kad skatos uz mazu bērnu sapņiem par "leiputrijas Gudrajiem"
:))))))
(Reply) (Link)