Comments: |
Kapitālisms ir ekonomisko attiecību forma, un tā izpausmes ir ārkārtīgi dažādas, jo tās, protams, moderē valsts un konkrētās sabiedrības sociālās uzbūves forma. Bet tieši tāpēc to saukt par ideoloģiju vienkārši nav pareizi. Nazi lieto gan laupītājs, gan pavārs, gan zemnieks, bet tāpēc arī nazis nav nekas vairāk par rīku.
Attiecībā uz brīvo tirgu, absolūtā formā tas nekur pasaulē nepastāv, un labi, ka tā. Jo, pat, ja tev nebūs komunisma ideoloģija, tavu brīvo tirgu ietekmēs cilvēku sabiedrības ikdienas faktori un brīvā tirgus kapitālisms devalvēsies par oligopoliju. Līdzīgi kā uz to ļoti gāja ASV t.sauktajā Gilded age .
Attiecības starp personu un valsti (sabiedrību) vienmēr būs uzplūdi un atplūdi kontroles un varas pielietojumā. Ir tāda lietā kā pārāk liela (vai vienkārši nepareiza) tirgus regulācija un ir tāda lieta kā nepietiekama. Nepietiekamas vai neadekvātas regulācijas indikatori ir, piemēram, privātas kompānijas, kas ir faktiskā monopolstāvoklī. Kā, teiksim, Latvijas Gāze.
Kā jau rakstīju, gan jā, gan nē. Ja kapitālisms, kā sistēma, tiek izmantots tirgus monopolizācijai un šiem darītājiem tas tiek atļauts un pat veicināts no valsts puses, tad tā ir ideoloģija un šāda veida darbības raksturīgas komunistiem. Jāņem vērā notiekošā virziens, no kurienes, kur esam šobrīd un uz kurieni "tas viss" varētu virzīties. Manas domas par lielu procentu sakrīt ar Šelina pausto.
Kontrole pēdējos 20 gados tikai pieaug visās valsts izpausmēs ar kurām man nācies saskarties un tas liecina par brīvības samazināšanos arī "brīvajā tirgū".
| |