Witch-queen of Angmar [userpic]

July 8th, 2008 (02:36 pm)
ausis glauda: Arcana - Amber

Visa tā tautastērpu padarīšana ir ārkārtīgi dīvaina.
Nu neviens etnogrāfs man neiestāstīs, ka sendienās sievietes bez ierunām, vienā novadā, ir staigājušas vienādās drēbēs! Tas ir neiespējami.

Par piemēru var ņemt kaut vai indiešu sari, apmēram vienāds, bet materiāli, raksti un rotas ko vilka tam klāt maksimāli atšķīrās. Un atsevišķi, ar reģioniem saistītie, nosaukumi - tādi kā benarasi sari, liecināja tikai par kvalitāti, nevis uzreiz iztēlē uzbur vienu konkrētu sari izskatu, kā tas ir, piemēram, kad piesauc Nīcas vai Bārtas tautastērpu.

Likumsakarīgi - gribu sari!

Comments

Posted by: Bezjēgas orākuls ([info]windrider)
Posted at: July 8th, 2008, 05:27 pm

Pamatā visi mūsdienu tautastērpu raksti un krāsas ir radīti 19gs. jaunlatviešu vadībā. Līdz tiem laikiem patiešām senās novadu tērpu atšķirības bija saglabājušās tik maz, ka tās nācās izgudrot no jauna! :)

Posted by: Witch-queen of Angmar ([info]lenora)
Posted at: July 8th, 2008, 05:34 pm
meness

Es nerunāju par to ka no jauna izdomāja, es šūmējos par to, ka kā tas viens īstais tiek uzdots kaut kāds šablons un visiem automātiski ir jāpieņem, ka tādas nu viņas visas staigāja sendienās. Figvam! Katrai noteikti bija savs tautastērps un otru tādu noteikti nebija iespējams atrast.
Tā kā šitās visas saštancētās dziesmusvētku tautumeitas vienādos tautastērpos ir vnk vanabī tautumeitas :)

Posted by: Bezjēgas orākuls ([info]windrider)
Posted at: July 8th, 2008, 05:56 pm

Nu katram novadam varēja būt atšķirīgas krāsas un raksti, bet tas tiesa, ka izpildījums katram tērpam varēja būt savādāks un tolaik, kad visi darbi notika ar roku, divus vienādus tērpus nemaz nebija iespējams uztaisīt. :)

Posted by: Witch-queen of Angmar ([info]lenora)
Posted at: July 8th, 2008, 08:59 pm
meness

Tu vēl jo projām neuztver manu domu :D
Sievietes nevelk vienādas drēbes. Ne tagad, ne pagātnē. Sieviete ir gatava pārgrauzt rīkli jebkurai, kam ir tāda pati blūzīte, kleitiņa what ever. Un gatava no ādas līst laukā unikālu apģērbu dēļ :). Tāpēc pati ideja par kaut kādām kopīgām iezīmēm tautastērpos ir absurda. Un ja kaut kāda līdzība dažos tērpos ir bijusi, tad tikai un vienīgi kā nejaušības nevis "kopīgā gara" rezultāts. Un sievietes noteikti par to nepriecājās.

Posted by: Bezjēgas orākuls ([info]windrider)
Posted at: July 8th, 2008, 09:54 pm

Un tomēr nepiekritīšu! :) Pastāvēja kopīgas iezīmes novadiem, kaut vai tikai visa tērpa koncepcijā vai krāsā, svītru veidā utt., bet kopīgas iezīmes bija.
Piemēram lībiešiem tērpos dominē zilā krāsa. Tā jau ir kopīga lieta visiem lībiešu tautastērpiem, izpildījums var variēties, bet krāsa pamatā būs zilā.
Tāpat Kurzemei teju visos tērpos pamatā ir sarkanā krāsa, gan Nīcai, gan Bārtai, gan Kuldīgai un protams suitiem. Šie visi tērpi ir izpildījuma un izskata ziņā krietni atšķirīgi, bet visos dominē sarkanā krāsa. :)
Tāpēc jau mums ir atsevišķi kultūrvēsturiskie novadi, ka viņos dažādās dzīves sfērās bija sastopamas visādas lokālas nianses un kopīgas pazīmes, kas atkal nebija citos novados!

Posted by: Witch-queen of Angmar ([info]lenora)
Posted at: July 8th, 2008, 10:05 pm
meness

Nekā! Tas vienkārši bija stils tamlaikam! Tā pat kā šogad modē ir hipijiskais un saules dzeltenā krāsa. Viņiem vienkārši tā mode mainījās ļoti lēni līdz vispār tika izskausta.
Vienīgais, kas varēja būt ir pārņemšana no senčiem piemēram vienas ģimenes meitas auž tā pat kā māte, un tā tālāk līdz dzimta izplešas lielākā apmērā, tādejādi parādās kaut kādas kopīgās iezīmes, kas nekādā gadījumā nav saistītas ar nacionalitātes vai kādas nebūt citas kultūriskās-subkultūriskās piederības/vienotības izjūtu.