Comments: |
Kas par aparātu, ja nav noslēpums? Pie tādas konstantas strāvas tur radiatoram jau stūri nepil nost, ne, haha?
"Vecais, labais" ВЕГА 10У-120С. Un īpaši ilgi ieslēgtu neturu, nedaudzas sekundes, lai varu nomērīt un nošausmināties. Bet jā, pa to pašu laiciņu i radiators, i rezistori gala pakāpes barošanas ķēdē pamanās kļūt neomulīgi karsti.
Tā uz fikso iemetu aci shēmā, nez, tur R55A/R56A (atkarībā kuram kanālam) regulējot miera strāva nemainās, ne? Kā atšķiras spriegumi vienam kanālam uz VT15 un otram uz VT16 starp K un E? Tur vajadzētu būt kaut kam ap 3V. Tas spriegums jau pa lielam ir tas, kurš nosaka miera strāvu, ja spriegums abiem kanāliem ir tuvs, tad vaina kaut kur aiz šī tranzistora, bet ja vienam (pieņemu, ka svilstošajam) kanālam tas ir manāmi lielāks tad vaina jāmeklē ap šo tranzistoru. Vispār, ceru, ka nestāstu Tev lietas, kuras Tu labi saproti, es jau nezinu cik daudz Tu par šo zini, haha.
Un vispār nevar būt tipiskā vaina, ka kāds no izejniekiem ir nosprādzis? Skatot shēmā tur ir aizsardzība pret pārslodzi, kura kā reizi arī varētu maksimālo izejas strāvu ierobežot kaut kur virs 1,5A, tā viņš arī uzvestos pie beigta izejnieka, piemēram. Drīzāk jau tad jāsāk ar to, ka pamēri spriegumu šī pastiprinātāja kanāla izejā un tad arī sapratīsi kurā polaritātē ir kāds mūžam atvērts mironis.
Ar tām zināšanām tā, pa vidam - baigais speciālists neesmu, analfabēts arī ne... VT15/VT16 K-E spriegums ir aptuveni vienāds, ap 2,3V. Svilstošajam kanālam izejā mirkli pēc ieslēgšanas sāk parādīties kaut kas liels un negatīvs (cik mērīju, pavelk līdz -13V apmēram, tas gan ir mērīts ar digitālo multimetru, kas reakcijas laika dēļ varētu arī šādas tādas detaļas palaist garām), un pēc sekundes-pusotras nokrīt līdz nullei tuvai vērtībai. Laikam jau izejnieki pie vainas. Tas gan būtu baigi čābīgi, jo 1) man šamo rezerves sāk iet uz beigām, un 2) tie ir mainīti jau vairākkārt. Līdz ar to, laikam nāksies rakt dziļāk, aiz kā šie tik viegli aiziet pa pieskari.
Nu, jā, tad izskatās pēc izejniekiem vai kāda no tiem, kas stāv pirms tiem. Tu jau vari darīt tā, ka vispār atvieno nost nafig tos izejniekus un skaties kas notiek tad izejā. Tikai slodzi tad neslēdz klāt. Tad ieslēgtam vari paņemt un pamērīt spriegumu starp kanāla izeju un vietu, kur jābūt katra izejnieka bāzei. Teorētiski tur abiem izejniekiem jābūt zem 1V, drīzāk kaut kam ap 0,7V. Ja kādam ir vairāk, izskatās, ka viņu vairāk ver vaļā kāds no tiem, kas stāv pirms tā, un miera strāva ir milzīga tāpēc, ka atgriezeniskā saite cenšas dīvaino nobīdi izejā kaut kā kompensēt. Attiecīgi, ja izejnieki vairākkārt mainīti un uzreiz nosprāguši, jāskata VT23/25 vai 24/26 atkarībā no tā, kurš kanāls Tev tur mirst nost.
Mjā, starp izejnieku bāzes vietām un izeju ir 7,5V, abiem diviem...
Zini kā, joka pēc vari pamērīt vēlreiz spriegumu starp abu pre-izejnieku bāzēm. Tam vajadzētu būt tiem pašiem 2,3V, kuru iepriekš nomērīji uz VT15/16 K un E. Ja tas vēl aizvien ir 2,3V, bet starp pre-izejnieku emiteriem (tobiž, izejnieku bāzēm) ir 7,5*2=15V tad bez maz izskatās, ka maini nost abus pre-izejniekus un tad vēlreiz pārmēri visu šo. Ja tad starp izejas vadu un pre-izejnieka emiteru ir kaut kas zem volta tad domāju, ka vari likt iekšā arī izejniekus, nočekot miera strāvu un bombīt muzonu.
Nu starp pre-izejnieku bāzēm ir ap 16V.
O, tas jau paliek interesanti! Pre-izejnieki tad arī nav vainīgi. Ā, hmm, nu, tas arī tā kā normāli nav, dīvaini, ka tur iepriekš bija 2,3V. Nu tad, hmm, nez, pamēri vēlreiz spriegumu starp VT15/16 K un E, vienkārši drošībai lai zinātu, ka tur tiešām ir tie paši 16V. Un tā kā tā droši vien arī būs, pēc tam pamēri spriegumu starp VT15/16 B un E. Tam būtu jābūt zem 1V. Ja tas ir kas lielāks, vainīgs ir VT15/16. Ja nē, nu, nez, tad paliek kaut kas ap VT15/16, piemēram, trīs rezistori, kas ap viņu apkarināti (maiņrezistoru ieskaitot, khemm khem) vai VT17/18, kuram būtu jāstrādā kā strāvas avotam. Jā, pamēri VT15/16 un tad redzēs tālāk. Ceru, ka viss izdosies!
Vai tad ir kāds variants, kurā VT16 (kreisais kanāls ir beigtais) K-E spriegums varētu atšķirties no tā, kas pre-galējiem starp bāzēm? Cik spēju iedomāties, vienīgi ja būtu pārrauts kāds no plates celiņiem, bet tad vismaz vienai no pre-izejām nebūtu, kur tos voltus ņemt, manuprāt. Bet nu pārmērīju, tie paši 16V ir.
Un VT16 B-E ir bišku virs 5V. Tā kā, mainīšu vien nost (ja atradīsies ar ko), par rezultātiem taps ziņots. Liels paldies par palīdzību!
Nē, nu teorētiski jau īsti nevarētu tā būt, bet praktiski, bāc, jā, var būt pārlauzts celiņš, aukstais lodējums, shēma neatbilst platei un gan jau vēl kaut kas. Bet, jā, ja tur starp B un E ir 5V, tad VT16 vien būs vainīgais. Tas ir visai labs paņēmiens kā meklēt vainu, tranzistoram starp B un E nu nekādi normālā režīmā nevar būt virs 1V, tikai nu tad jāskata vai tranzistors pats nomiris vai kaut kas vēl cits shēmā to kauj nost. Gaidīšu rezultātus!
Tas ir augšāmcēlies! Nomainīju VT16, izmērīju, ka iepriekš mērītie spriegumi nu ir saprāta robežās, ielodēju atpakaļ izejniekus, konstatēju, ka tagad miera strāva ļaujas regulēties ar to pieskaņošanas rezistoru. Kādas 10 min paklausījos muzonu - skaņa papretīga, bet nu ir, pamērījos, pačamdījos - miera strāva +/- turas, nekas nepārkarst... Būs jāskatās, ko ar to VT16 iesākt - oriģinālvariantā tur būtu jābūt KT601AM, kurš ir piespiests pie izejnieka radiatora, tādējādi sekojot temperatūrai. Man tāda nebija, aizvietoju ar KT601A, kam ir atķirīgs korpuss, līdz ar to tas kontakts ar radiatoru būs jānodrošina kā citādāk. Bet nu, tas tā, dzīves sīkumi, salīdzinot ar sākotnējo lietu stāvokli. Vēlreiz pateicos par palīdzību!
Jēēj! Tā papretīgā skaņa ir tikai labotajam kanālam vai visam pastiprinātājam? Par atšķirīgo korpusu - var būt vienkārši brīvdienā jāapmeklē Latgalīte, lai nav jārisina problēma, kuras varētu arī nebūt? -- Ā, vispār atcerējos, ka nedaudz nepareizā secībā Tev ieteicu meklēt vainu. Zini kā, tranzistora BE spriegums pie vairāk vai mazāk atvērta tranzistora variē visia minimāli, tā dēļ arī bija tā, ka sākumā, kad lūdzu Tev nomērīt VT15/16 KE spriegumus beigtajam un dzīvajam kanālam, abiem bija tuvi. Sanāca, ka dzīvajam kanālam to uzturēja nedaudz pavērtais VT15, kurš arī noteica normālo miera strāvu. Tā kā pavērtam tranzistoram tas spriegums ir ap 0,6V, tad kopā pa četriem tranzistoriem arī sanāk tie 2,3 - 2,4V. Bet tā kā beigtajam kanālam izejnieki un pre - izejnieki bija veseli, bet VT16 bija pilnībā ciet, kas ļāva tā KE spriegumam neierobežoti augt, šo spriegumu ierobežoja arī četru tranzistoru BE spriegumi, kuri bija, jā, kaut kas ap tiem pašiem 2,4 vai nedaudz vairāk V. Tā dēļ sākumā atmetu domu par potenciāli beigtu VT16. Brīdī kad izņēmi izejniekus, nebija vairs izejnieku BE pārejas, kuras ierobežotu šo spriegumu un tas varēja brīvi augt un nodot vainīgo. Pareizāk būtu, ja es būtu ieteicis uzreiz izraut ārā izejniekus un tad skatīt tālāk. -- Bet man arī prieks, ka ieteikumi līdzēja, ceru, ka viss arī būs OK. Lai tad labi skan! | |