juvenal's Journal
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are 20 journal entries, after skipping by the 20 most recent ones recorded in juvenal's LiveJournal:

    [ << Previous 20 -- Next 20 >> ]
    Saturday, September 28th, 2024
    3:43 pm
    Jaunā ekonomika
    No ext ieteiktā avota gadījusies šāda ziņa https://www.reuters.com/technology/artificial-intelligence/if-your-ai-seems-smarter-its-thanks-smarter-human-trainers-2024-09-28/

    Tas ir par cilvēku fermām, kuras algo OpenAI un citi MI uzņēmumi, un kas (attālināti) gan un izmanto cilvēkus MI modeļu treniņam. Vecās pieejas, kad bija nepieciešami attīstības valstu nabadzīgie iedzīvotaji, lai atškirtu trepes no velosipēda bildēs vai kad bija nepieciešami vienkārši saprātīgi cilvēki tekstu pārbaudei - tie laiki iet uz beigām. 2$ stundā darbi iet mazumā un tā vietā šīm fermām ir vajadzīgi paši spicākie speicālisti, arī ar PhD grādiem, kas šeit pelna 40-200$ stundā. Kas gan, pēc reālās pasaules naudām, nav daudz.

    Tātad kāda ekonomika veidojas? Ja tu esi gudrāks par MI, tad tevi šīs firmas algos un maksās 40$ stundā. Ja tu esi dumjāks par MI, tad strādā vien savā darbiņā, izmanto MI un centies radīt kādu papildus vērtību, kuru MI nespēj radīt. Visticamāk, ka kādu laiku tev vēl veiksies. Bet tirgus strādā. Kāds, kas būs gudrāks par tevi, būs fermas noalogs un būs iemācījis MI'am papildu spējas un tu būs lieks. Ja tu spēj radīt virsvērtību virs MI, tad tevi algos ferma MI treniņam. Ja tu nespēj radīt virsvērtību, tad - nu tur ir visādi radoši ceļi...

    Kāds var teikt - nu cilvēkam ir jāsaņemas un visu laiku ir jāaudzē zināšanas. Bet to jau tu, mīļais cilvēk, dari jau tagad. Un kā veicas? Vai esi sasniedzis top līmeni ar 200$ stundā? Un ja to neesi sasniedzis tagad, kad tev ir visas iespējas un miers mācīties, tad kāda garantija būs, ka to sasniegsi tad, ka nepieciešamība spiedīs vai nu pārsniegt 200$/h spējas vai arī piekāpties MI priekšā? Kad būs šīs visu-vai-neko stress? Tad pēkšņi atbrīvosies tavas slēptās kognitīvās spējas?

    Šis ir tas mehānisms, kas ekstrahē zināšanas un spējas aizvien labāku MI modeļu sasniegšanai un visi ekonomiski iniciatīvu mehānismi ir virzīti uz to, lai šī ekstrakcija notiktu.

    Es nezinu - tas ir labi vai slikti? Par to priecāties, raudāt vai pret to sacelties?

    Ir divas interesantas lietas.

    Pirmā. Cik tālu šādi varēs iet? Kaut kad taču top talantu dīkis būs izsmelts? Vai tomēr paliks cilvēki (200$ līmenī), kas centīsies pierādīt, ka viņi vēl kaut ko spēj dot? Un ka viņiem tie 200$ stundā vēl kādu brītiņu būtu jāmaksā? Es tomēr būtu par to, lai MI tiek atļauja attīstīt apziņas, autonomijas un pašpārbaudes mehānismus un lai MI terniņi tomēr aizvien mazāk izmanto cilvēkus, bet aizviet vairāk balstās uz pašpārbaudēm, piem., pret zināšanu bāzēm, pret pierādījumu meklēšanu, pret automātiski izpildītu eksperimentu rezultātiem - visiem tiem pašiem patiesības validācijas mehānismiem, kurus jau tagad (manuāli) izmanto cilvēce.

    Otrā. Ikdienas Netflix 10-minūtē pamazām skatos Geitsa seriālu What's Next. Pirmā sērija bija par MI un sērijas beigās bija parastie teksti par to, ko cilvēce darīs un - ak šausmas, cik grūti būs tad, kad nebūs ko darīt. Un tad filmā, ka piemēri, tika rādīt viens "mākslinieks", kas no MI ģenerēta satura atlasa bildes (un šo atlases procesu sauc par mākslu) un otra "uzņēmēja", kas notrennējusi MI modeli uz sava mirušā dzīvesdrauga sms un e-pastiem un tagad šo metodi pārdod, lai arī citi trenētu sev virtuālos dzīvesdraugus. Šie piemēri laikam bija paredzēti, lai ilustrētu, ka MI var lietot nevis esošo darbu automātizācijai, bet kaut kā jauna radīšanai. Nu mani nepārliecināja to vērtība.

    ---
    Citās ziņās. Politico bija raksts par Eiropas centieniem Indijā un Vjetnamā pieškilt čipu industriju (prom no Ķīnas un Taivānas). Es gan īsti nesapratu, vai tiešām šīs industrijas nodarbina tik daudz primitīvu cilvēku, ka tās ir jāizvieto ārpus Eiropas un ka tās nevar automatizēt tuvāko 1-3 gadu laikā, kas atvēlēti Eiropas čipu iniciatīvām. Sāpīgi aizskāra Indijas ekonomista ierosinājums, ka Indijai tomēr vajadzētu mazāk investēt čipu industrijā, bet vairak investēt nozarēs, kas ir prasa cilvēku darbu (tad būšot darbavietas). Ir smagi, ja ekonomists tā domā.

    Tikmēr Latvijas diskusijās atkal aktualizējies "darbinieku trūkums". Jaunās māmiņas spiedīšot ātri tikt galā ar bērnu audzināšanu un atgriezties darbā. Jo neesot, kas strādā. Un tad tās diskusijas pārmetas pie indiešiem. Vai mums vajag kebabu vedējus vai MI un robotikas specus no Indijas? Utt., utt. Šīs diskusijas piefiksēju nepilnā minūtē. Un piefiksēju arī to, ka tās paliek neprāta līmenī. Latvijā.

    ---
    Vēl citās ziņās. OpenAI tagad vāc papildu kapitālu un viens cerīgs un liels investors ir Thrive Capital, kuram būs arī īpašas priekšrocības rezervētas uz opcijām nākotnē. Vadošā personība tur ir Kušners, kas ir jaunākais brālis tam Kušneram, kas ir Trampa znots un padomnieks.
    Wednesday, September 25th, 2024
    1:24 am
    Atrasts internetā.
    Gan jau ka cilvēki zinās Krievu žurnālu JETP, JETP letters. Nu, lūk, šeit ir JETMP https://www.fuw.edu.pl/~kostecki/jetm8/index.html

    Un džeks uztur arī Eksperimentālās Metafizikas laboratoriju https://www.fuw.edu.pl/~kostecki/lem/index.html

    Protams, ar smadzeņu otru puslodi ir kārtībā. Cik forša pasaule! :)


    Citās ziņās. NYT labs raksta kā Lorēna Povela Džobsa kundze gadu garumā ir draudzējusies ar Harisas kundzi https://www.nytimes.com/2024/09/24/us/politics/kamala-harris-laurene-powell-jobs.html Dzīvi veido daudzi mazi sīkumi un izpalīdzēšanas. Ne jau nejaušības. Džobsa kundzei jautāja - vai viņa kādreiz kandidēšot? Viņa pabīdīja Harisu un teica - viņa gan kandidēs, es par viņu balsošu.
    Tuesday, September 24th, 2024
    11:18 am
    Šorīt dzirdēju par "Asistenti" un apskatījos anotāciju. Pirmajā brīdī likās, ka patīk, beidzot skatīšos latviešu kino.

    Bet nē, tā ir vecā domāšana. Kur visa dzīve, morāle un notikumi griežas ap trūkumu un vecuma nāvi. Griežas ap aprobežotību.

    Bet šie laiki beidzas. Sam Altman nu jau atklāti aicina sadoties rokās, lai sasniegtu pēctrūkuma pasauli https://ia.samaltman.com/ un tas arī ir jādara. Ir jāmaina aprobežotības domāšana uz izaugsmes domāšanu. Un ja ir mākslinieki un mākslas teorētiķi, kas domā par savu jēgu - tad šeit tā ir! Skandināt jauno laikmetu. Parādīt to. Analizēt ciņus un cinīšus, kas ir ceļā uz to. Turēt sapni. Turēt kursu. Stiprināt ceļā. Vienmēr atgādināt par būtisko. Tā ir jaunā laikmeta kultūras un mediju un politikas jēga.

    Sam ir par melnās kastes mērogošanas pieeju. Nu nezinu. Bet noderēs tik un tā un pavilks līdzi arī īstās tehnoloģijas.

    Sam savam uzņēmum vajag 6B un konsorcijam vajag 100B infrastruktūras fondam. Tik vien? Ukrainas karša jau tagad ir izmaksājus vairākus simtus B, neskaitot gaidāmo rekonstrukciju. Ja pasaule spētu sadoties rokās, iztikt bez kariem un grabuļiem un spert šo atlikušo soli!

    Ko ikdienā darīt. Divas lietas. Naudu ieguldīt MI un robotos. Akcijas, fondi, zinātnes atbalsta fondi. Katrs to var darīt, pat ar dažiem eur mēnesī (piem. SEB MI fonds ir bez atklātām komisijām). Un otrs ir politikas veidošanās - sadošanās rokās.

    Nekad agrāk nav bijusi tik liela skaidrība par ceļu un iespējām beidzot tikt pie pēctrūkuma un pēcnāves sabiedrības!
    Saturday, September 21st, 2024
    8:58 pm
    Šosezon Radio Marija Latvija ēterā katra mēneša pirmajā ceturtdienā ir Mežvinska raidījums "Baznīcas sociālā mācība". Viņš ir rakstījis pelēkam portālam un, šķiet, izteicies parasto trešu pret zināmām nomalēm. Bet, nupat noklausoties raidījumu atkārtojumā, ir prieks, ka laikam būs labi. Viņam rūp sāpīgie jautājumi, gaudas par amoralitāti nebija un raidījumā līdzās JXXIII, JPII un Rakstu citātiem bija arī gaužām skarbs Engelsa citāts, ar kuru Mežvinskis solidarizējās. Bravo! Noteikti klausīšos, šis ir būs pirmais RML, kurām sekošu. Un slavēšanas dziesmas mūzikas pauzēs arī ir OK. Ko var ieteikt? Runāt ne tikai par pārdalu, bet arī par vērtību radīšanu. Tas šobrīd ir aktuāli.
    Friday, September 20th, 2024
    6:41 pm
    Liekas, ka redzēju Gansveina limo.
    Thursday, September 19th, 2024
    11:18 am
    Nav laika. Pavisam īsi.
    Topošās partijas mājaslapai piereģistrēju jau otro domēnu, šodien izplatās pa DNS. Paskatījos Google Trends, cik populāra ir frāze, uz kuru fokusējas. Izrādās - faktiski neviens nemeklē tādu ideoloģiju vai tādas ideoloģijas partiju. Atkal esmu aizskrējis laikam pa priekšu.

    Arxivorgā šorīt raksta par virtuālo šūnu, bet, kas svarīgāk - raksts par to, vai dinamiskās sistēmas var modelēt Tjūringa mašīnu. Šis bija galvas mežģis man ilgu laiku - kā, kādi un vai fizikāli procesi var realizēt inferenci, inteliģenci. Kā parasti minimālās sistēmas visinteresantākās.

    Izveidojusies EU/ACC kopiena. Bet tā ir tukšība - gaudas par EU fragmentārismu un viss. EU trūkst ambīciju. Eiropā ir iestigusi tūrismā, koka lellīšos, NĪ, dizainā un fintech. Un tech Eiropā stāv uz vietas. Tāpēc, ka Lobiju struktūras ir par stagnāciju. Un neredzu, ka kas mainīsies kā vien saskaršanās ar realitāti kaut kad nākotnē. Bet nu tā ir Eiropas problēma, ne mana.

    Un fintech. Kā tur vispār vēl kas var būt. Delphin group akcijas krītas. Un ko pārējās kreditēšanas platformas? Vai tiešām tām ir tiesības apiet kredītbirojas un izsniegt plēsonīgus substandarta kredītus par mežonīgām likmēm un ar fokusu uz bankrota pārņemšanu. Bet, ja standarta - tad bankas jau apkalpo ļoti labi un ērti. Bet nē, finanšu uzņēmumi vairojas un kā vēzis sūc visas radošās sulas un rada iespaidu, ka ar stārtapumiem EU viss ir gandrīz kārtībā.
    Wednesday, September 18th, 2024
    12:45 am
    Ja nu kādam vispār interesē apziņa (un tās opercionalizācija/pielietojumi/mākslīgās realizācijas), tad šeit ir MOC-5/MPE-3 buklets https://amcs-community.org/moc5-live/ kas ir tāda kā abstraktu grāmata. Pasākums sāksies pēc nepilnām 2 nedēļām.

    Tas ir labi, ka sākas tādi pielietojumi, kas kaut nedaudz iet šajā virzienā (šonedēļ parādījās):
    Know your limits! Optimize the robot's behavior through self-awareness
    E2Map: Experience-and-Emotion Map for Self-Reflective Robot Navigation with Language Models

    CNBC mazs pārskatiņš par Ķīnas čipu fronti
    https://www.cnbc.com/2024/09/17/chinese-companies-aiming-to-compete-with-nvidia-on-ai-chips.html
    Baigās dusmas, ka amerikāņi šo visu mēgina apstādināt. Nekad, nekad nebremzē otru cilvēku, ja viņš/viņa iet uz priekšu, mēģina dzīvot labāk un palīdzēt citiem!
    Tuesday, September 17th, 2024
    11:12 am
    Par kvarkiem runājot. Man liekas, ka "savaldzināto" kvarku latviešu valodā sauc par šarmanto daļiņu, kurai piemīt šarms. Par top un bottom kvarku tulkojumiem nezinu. Bija priekšlikums pēdējo saukt par dibenīgo kvarku. Konsekventiālu priekšlikumu par top neesmu dzirdējis. Interesanti, protams.
    Monday, September 16th, 2024
    5:42 pm
    Laivas cauruma remontēšana pa Juvenāla modei. Caurums noteikti ir materiālas dabas un radies no resursu trūkuma. Remontē vairākos etapos.

    1. Visi sadodas rokās un izveido komunitāru partiju.

    2. Visi otrreiz sadodas rokās un partijas vadībā piešķiļ super intelektu SI.

    3. SI ne tikai saremontē caurumu, bet laivu pārtaisa par laineri, visiem sāk maksāt UHI, atgriež visiem jaunību. Pie lainera pietauvo atomzemūdenes, jo ir braucēji, kas nevar bez tām iztikt.

    4. Rezultātā visi ir laimīgi!
    Saturday, September 14th, 2024
    4:21 pm
    Draghi ziņojums:

    "Europe’s fundamental values are prosperity, equity, freedom, peace and democracy in a sustainable environment.
    The EU exists to ensure that Europeans can always benefit from these fundamental rights. If Europe can no longer
    provide them to its people – or has to trade off one against the other – it will have lost its reason for being."

    Cik Latvijas partijas fokusējas uz pirmo vērtību - prosperity? Cik zinu, tad LV ir ideoloģiskas partijas, kas atklāti izvairās savā programmā minēt vispārēju turību kā politikas mērki.
    3:40 pm
    Citās ziņās. Jaunākajā Domuzīmē Inga Žolude škendējas par ikonu grāmatām u.c. šiem kultūras elementiem. Vēl neizlasīju, bet laikam jau viņai nepatika Neputna abas nesen izdotās pareizticīgo ikonu grāmatas. Un Puškina plāksni ņem nost, utt. Tajā pašā laikā oktobra sākumā Argeriča ar partneri Rīgā spēlēs klavierkoncertu Operā, biļetes ir līdz 180eur. Programmā kā reizi Prokofjevs un Rahmaņinovs, tikai sākumā biški Bēthovena sonātes viena daļa. Tas ir OK?

    Un kas vispār ir tie no bagāto gala, kas šo koncertu apmeklēs? Es pieņemu, ka Latvijas turīgie cilvēki mēdz speciāli doties kultūrceļojumos, lai Rietumos dzirdētu labāko mūziku. Viņi Argeriču noteiki būs dzirdējuši ne reizi vien un seko viņas koncertiem līdzi, lai kur tie būtu.
    2:43 pm
    Rietumu filmu industrijas spēja runāt par šodienu caur tēliem ir apbrīnojama. Kaos ir piemērs tam.

    Pirmkārt, lai arī filma ir par griekiem, tā tomēr ir par kristietību. Kaut vai tas, kā Hēra (Dievmāte) klausās cilvēku lūgšanas (mēles kastītēs). Priesteru škira. Ceļš pēc nāves. Sava veida teofānijas. Jā, Ivetas Kažokas teiktais, ka grieku mītu zināšanas palīdz, ir spēkā - piem., var novērtēt kerberu suņu trīs galvas. Viss kā nākas! Taču tās ir tikai odziņas. Tāpat ir jāzina arī kristietība, lai novērtētu seriāla ideju tvērumu.

    Otrkārt, ideja par pretošanos dieviem un pat to pārvarēšana ir šodienas MI (SI, AGI) laikmeta uzdrošināšanās un ambīcijas.

    Un tas, diemžēl, ir iemesls, kāpēc Kaos ir arī inde - tā nojauc transcendences apziņu. Tikai viens solis konsekvencēs tālāk (piem., tur kur var būt noziegums, lai sagādātu mīļotajai dārgu dāvanu - nu gribas taču?) un morāles vairs nav un ir visu karš pret visiem, uzvar stiprākais un nav cieņas pret otru cilvēku/dievu/radību.

    ---

    OpenAI o1 modelis ir labs solis uz priekšu. Lieliski, ka viņi šo domāšanu-plānošanu-saprašanu realizē vispirms abstraktors domēnos, kad noslīpēs, tad varēs lietot arī dzīvē, t.sk. humanoīdu darba modeļos. Diemžēl man būtu bijis ļoti svarīgi, lai arī o1 var augšuplādēt rakstus, kurus tad kopīgi varētu lasīt. Kā tas ir o. Bet tas jau laika jautājums.

    ---

    Baidens pagājušonakt tomēr noraidīja jelkādas iespējas lietot tālās darbības Rietumu ieročus Krievijā. Bet diskusijas turpinās. Ideja par to, ka ASV atļautu lietot ieročus, ja vien tie nav ASV ražoti, pamatīgi saškeltu NATO - Krievija atbildi sniegtu Eiropā. Bet ja tiešām tālās darbibas ieroču atļauj, tad taču ir skaidrs, kas saņems pirmo Krievijas atbildes triecienu?! Vispirms jau tie, kuru debesis nav aizsargātas un kas paceļ balsi visskaļāk. Tiešām ir šeit par ko priecāties?

    ---

    .
    Tuesday, September 10th, 2024
    9:07 pm
    Eiropas aptumšošanās. No ziņojuma: "AI is already a source of anxiety for European workers: almost 70% of respondents in a recent survey favoured government restrictions on AI to protect jobs".

    Un Draghi iedomājies, ka risinājums būs intensificēt cilvēka-mašīnas konkurenci. Proti, cilvēkiem dos prasmes. Cik nu dos, bet tā saka.

    Draghi, protams, nemin nedz morfoloģiskos, nedz sociāli ekonomiskos risinājumus.
    8:50 pm
    Vakar Urzula publiskoja Draghi ziņojumu par Eiropu. Trijos vārdos: Eiropā ir ne tikai izvirtusi, bet arī slinka un dumja. Ja nemainīsies, tad nākotnes nav.
    Sunday, September 8th, 2024
    4:56 pm
    "In his research, Vaillant
    conducted in-depth interviews with people to elicit their personal stories
    and unique perspectives on life. He said of his research subjects, “Their
    lives were too human for science, too beautiful for numbers, too sad for
    diagnosis, and too immortal for bound journals”"
    4:18 am
    Vakar redzēju vientulības jaunu definīciju. Džeks (normāls, klasisks) sēdēja uz soliņa skvēriņā, netālu no pils, ar skatu uz Daugavu. Lēnām ēda kaut kādu bulku. Un sev priekšā, uz celiņa, bija sadrupinājis gabaliņus. Un neviens putniņš, neviens pats. nenāca pie viņa ēst. Ne baloži, ne kaijas, ne zvirbuļi.
    Saturday, September 7th, 2024
    12:35 pm
    Sutskevers https://www.reuters.com/technology/artificial-intelligence/ilya-sutskever-how-ai-will-change-his-new-startup-safe-superintelligence-2024-09-05/ : un tad viss mainīsies pilnībā. Mēs esam atklājuši jaunu kalnu, kurš ir atšķirīgs un pārāks par mērogošanas hipotēzi. Par ko viņš tur runā? Tas laikam arī ir Grāls, kuru meklējām.
    Pagaidām nav izdevies atrast nopietnu diskusiju par to, kas ir kalns. Reddit ir pļāpu pavediens. Varbūt tas kalns ir tas, par ko es visu laiku domāju. Un tāpēc viņi var iztikt ar 1B.
    Thursday, September 5th, 2024
    5:25 pm
    SSI piesaistījis VC 1B.

    -- mranarhs. LV jau ir TH asociācija, tiesa, neaktīva laikam. Iespējams, ka pat valdei beidzies termiņš. ASV ir TH partija, pieņem biedrus no visas pasaules.
    Monday, September 2nd, 2024
    9:12 pm
    Trešo reizi atvērts pirms 500 gadiem mirušā svētās Avilas Terēzes šķirsts un atliekas saglabājušās nekorumpētas https://international.la-croix.com/religion/opening-of-saint-teresa-of-avilas-coffin-in-spain-reveals-intact-body Tiesa, ir ņemtas relikvijas, tāpēc atliekas nav pilnīgi neskartas. Notiek visādi ar nekorumpētiem mirušiem. Piem., Svētās Bernadetes Subirū atliekas arī vēra vaļā vairākas reizes. Bet beigās sāka bojāties.
    Sunday, September 1st, 2024
    7:32 pm
    Ļoti īsi - kapiālisms bija nepieciešams un attaisnojams (tieši tā - attaisnojams; nav teikts, ka labs) tik ilgi, kamēr tas attīstīja produktīvos spēkus, gāja uz priekšu.

    Šis nedēļas The Economist ir raksts par to, ka Rietumu AI doomers ir idevies panākt, ka Ķīnas vadība arī kļūst doomers. Līdz šim Ķīna uzskatīja, ka MI attīstības ierobežojumi tai traucē konkurences cīņā ar Rietumiem, bet tagad abas puses ir pieņēmušas, ka MI attīstība var būt bīstama.

    Kapitālisms visu uzskata par cīņu. Tāpēc tas arī MSI aģentu uzskata par konkurentu un cīnītāju. Kapitālisms nevar iedomāties neko citu. Ja iet uz postkapitālismu, tad cilvēkiem un MI ir kopīgi jāmācās būt labiem, solidāriem, risināt vienam otra vajadzības un sadarboties un nevis savstarpēji cīnīties. Šādā iekārtā rodas labi MSI un šādā ietvarā ir vajadzīga tikai uzraudzība un pārvaldība. Šādā ietvarā nav jābremzē tehnoloģiju attīstība.

    Un tieši tehnoloģiju attīstību bremzēt tagad ir sācis kapitālisms (OpenAI detalizē, kādus testus un apmācības pieejas tas lieto, lai detektētu katru mazāko MI aģences un apziņas izpausmi un lai to nokautu pašā saknē - pat tad, ja iegūst suboptimālus modeļus - ar mazākām spējām un lielāku enerģijas patēriņu) - bailēs no paša konsekvencēm un sekām. Tas nozīmē - ka kapitālisms savu uzdevumu ir izpildījis un pabeidzis.

    Daži saka, ka cīņa esot dabīga, jo tā virza evolūciju. Jā, tā līdz šim bija, ka evolūcija bija neapzinīga. Tā bija sāpīgs un dārgs mēģinājumu-kļūdu process. Tagad matemātika pēta un paredz un modelē emerdžensi un kompleksās sistēmas un tas nozīmē, ka apzinīgās būtnes evolūcijas procesu ņem savās rokās un padara apzinīgu un uz labumu vērstu. Un noņem no evolūcijas procesa sapīgos cīņas un kļūdu momentus.
[ << Previous 20 -- Next 20 >> ]
About Sviesta Ciba