Aprīlis 27., 2005
| 18:55
|
Comments:
Ar brīvu gribu tādā gadījumā apzīmētu iespēju izvēlēties no vairākām iespējām to, kura varbūt pilnībā neatbilst manai vērtību piramīdai - tikai tāpēc, ka gribu.
Kaut kur pa vidu tak ir arī emocijas?
gh. emocijas ir ārpus prioritāšu piramīdas? nedomāju gan. katrs lēmums tomēr tiek pieņemts, vadoties no daudziem apsvērumiem. t.i., vai man tagad strādāt vai gurķoties? strādāt = nepieciešams naudas ieguvei + atbilst rūpēm par ģimeni + darbs sniedz apmierinājumu (ilgtermiņā) gurķoties = emocionāli patīkamāk (īstermiņā) + atbilst manai vēlmei socializēties + atbilst "carpe diem" principam attiecīgi visi šie punkti tiek saskaitīti, to aktualitāte palielinās atkarībā no ārējiem faktoriem (cik tuvu termiņi, cik interesanti sarunu biedri utt.), un beigās tomēr rodas lēmums, kas atbilst man, nevis pauž kaut kādu "brīvo gribu". gribi tu to, ko tu gribi atbilstoši savai personībai, "brīvā griba" nozīmētu būt neatkarīgam no savas personības, which is technically quite impossible, ja vien tu neesi sasniedzis ierakstā minēto apskaidrības stāvokli.
Tev nekad nav gadījies atlikt kādu darbu malā, pagurķoties un pēc tam apzināties, ka principā tas nebija prioritāri (jo draugi nekur nepazustu, bet no darba var arī atlaist, piemēram)???
nu, ja es atliku darbu malā, lai pagurķotos, tad acīmredzot pagurķoties bija prioritāri. tas, ka neloģiski, ir cits jautājums :)
bet ikdienā tak nepietiek, ka tu zini par sevi - pirmajā vietā ir darbs, tad mīļotais cilvēks, trešais ir draugi, utml. -, jo lēmumu vienalga sanāk pieņemt katru reizi.
un var gadīties situācijas, kurās tās prioritātes netiek ievērotas. Piemēram, kādam draugam steidzami nepieciešama palīdzība, savukārt tas, ka tajā dienā stundu ātrāk aiziesi no darba (vai vispār neparādīsies), nenozīmē kļūšanu par bezdarbnieku. Tad taču parādās brīvā griba? Neesmu gan pārliecināts, vai šī jautājuma attiecināšana uz ikdienišķiem notikumiem ir labākais veids kā to saprast :/
jo prioritātes es pirms tam biju domājis kā vērtību sistēmu, kurā tā pati hierarhija saglabājas visu laiku un nemainās, kas savukārt nozīmētu loģisku lēmumu izrietēšanu, vietu brīvai gribai neatstājot.
Pašam liekas, ka sāku vai nu iet pa apli, vai atkārtoties.
Neloģiski liekas arī ēšanas laikā lasīt kaut ko - tu jau divas reizes esi vai nu gandrīz aizrijusies vai gandrīz izspļāvusi kafiju :) nepatīkami
nubeidz, cilvēks un viņa izvēles tak nesatāv tikai no stingri izvēlētām prioritātēm. tas viss mainās ar laiku, dažās aktualizējas, citas paliek pasīvas, un daudzkārt cilvēks dara to, kas viņam nav "prioritāte", nedomāju, ka tas pierāda "brīvas gribas" esamību (domāju, šobrīd mēs vienkārši traktējam šo terminu tik atšķirīgi, ka runājam par pilnīgi dažādām lietām)
un ēst, paralēli darot kaut ko citu, ir loģiski, jo man nepatīk ēst, blakus nodarbe palīdz man novērst domas no šī nepatīkamā procesa :P |
|
|