19 July 2018 @ 10:12 pm
Class blindness  
"Kad vidusšķiras zēns apmeklē skolu, kurā iekļuvis, pateicoties savu vecvecāku stāvoklim izglītības resorā, bet mantiskā ziņā klasesbiedru vairums stāv virs viņa, viņš neapzināti ignorē mantiskās atšķirības un rada sev idealizētu vienlīdzības un biedriskuma gaisotni, ko pastiprina vienādās mācību stundas un skolotāju standartizētā attieksme pret visiem. Viņš nepamana, ka klasesbiedri var atļauties nopirkt dārgāku saldējumu, ka viņiem ir dārgākas rotaļlietas un pirmajās klasītēs viņi tiek vesti uz skolu ar automašīnu, bet pamatskolas pēdējās klasēs tie paliek vakaros vecāku mansarda tipa dzīvokļos un dzer no bāriņiem izņemtu amareto. Šīs atšķirības vidusšķiras zēnam no inteliģentas ģimenes šķiet nejaušas, arbitrāras - nevis, kam ir un kam nav, bet vienam ir vairāk, citam mazāk, bet visi ir vienlīdzīgi. Un tāpat arī otrā virzienā, lasīdams daudz grāmatu un izbaudījis humānistu dižo tradīciju savā audzināšanā, viņš neapzināti projicē uz klasesbiedriem un piedēvē tiem savus ētikas standartus, savus uzvedības principus, un reizēs, kad tie parāda alkatību, klaju ieraušanas kāri vai zagšanas tieksmi, viņš novēršas apmulsumā un izjūt kaunu viņu vietā par viņu cilvēcisko vājību. Inteliģence - nācijas sirdsapziņa."

Haralds Matulis "Vidusšķiras problēmas"
 
 
( Post a new comment )
木[info]dombrava on July 20th, 2018 - 12:47 am
Viss darbs šķiet ļoti ironisks.

Kā jau minēju komentārā, arī man ir bijušas un reizēm pat tagad ir līdzīgas ilūzijas par vienlīdzību. Draudzenēm un viņu vecākiem piederēja vairāk nekā man, vienmēŗ bija skaistas kleitas, ierīces, kādas nebija manās mājās, kabatas nauda. Bet es to uztvēru kaut kā viegli, līdzīgi kā aprakstītais varonis, ka tas neko daudz nenozīmē.

Un lielā mērā šis apraksts atgādina arī tevi. Tāpēc arī neliku piebildi - ja atmet dažus faktus, gluži kā par mani.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
木[info]dombrava on July 20th, 2018 - 12:49 am
Vnk ļoti labi raksturo nepazinātu eskeipismu, vēlamā uzdošanu par esošo. Tajā arī balstās mana ilūziju pasaule lielā mērā.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
木[info]dombrava on July 20th, 2018 - 12:56 am
Lai gan izlasot, sapratu, ka tam visam tomēr ir dziļāka jēga. Tāpēc labi, ka grāmatas sākumā savu aizspriedumu dēļ nepārtraucu lasīt.
(Reply) (Parent) (Link)
(Anonymous) on July 21st, 2018 - 01:08 pm
Nevajag būt ar vienlīdzības ideāliem, lai sevišķi nesatrauktos par to, ka citiem ir vairāk nekā pašam.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
木[info]dombrava on July 22nd, 2018 - 11:47 pm
Nav īpaši nekad satraucis, ja citiem ir vairāk. Izñemot atsevišķus gadījumus uz brīdi. Kad bijusi saskarsme ar cilvēkiem, kas domā, ka par naudu var nopirkt visu. Nu varbūt bērnībā ir gribējies kaut kādas lietas dabūt. Taču skaudību neatceros (ja dzīvo ilūzijās par vienlīdzību, nav nemaz iespējams, jo atšķirības neredz)
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
(Anonymous) on July 23rd, 2018 - 11:33 am
Grūti saprast, kāpēc lai vispār kāds dzīvotu vai nu faktoloģiskās vai normatīvās-t.i., jābūtības ilūzijās par vienlīdzību. Sk. https://www.amazon.com/Great-Leveler-Inequality-Twenty-First-Princeton/dp/0691165025
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
木[info]dombrava on October 4th, 2018 - 02:03 pm
Es domāju, ka tādas ilūzijas ir tikai jaunībā. Ar laiku cilvēks vēro, lasa, tā reflektējot par nelielās devās, var nonākt pie secinājuma par resursu nepietiekamību. Lai gan Ziemeļvalstīs tomēr izdevies panākt, ka nevienlīdzības plaisa nav nemaz tik liela. Un vai turīgo valstu pārticības cena vienmēr ir uz nabadzīgo bijušo koloniju rēķina?
(Reply) (Parent) (Link)