Vegānpārdomas
Sorry not sorry
 
20.-Jun-2015 10:41 pm
Reizēm es aizdomājos par visādiem cilvēku evolūcijas momentiem vegānisma sakarā, un man sāk šķist, ka optimālākais ēdiens mums ir augļi. Es atcerējos Tom Troscianko grāmatu par redzi un to, kā mūsu un citu primātu krāsu redze attīstījusies, jo ir bijis izdevīgi pamanīt starp zaļām lapām košus augļus. Vēl viens faktors - kas ir mums vispatīkamākā garša - saldā, tik tālu, ka mākslīgi pastiprināta processed ēdienos izraisa atkarību. Bet dabīgajā vidē šī tieksme pēc saldas barības ir veiksmīga un attīstījusies, lai mēs uzņemtu sev vislabvēlīgāko barību - augļus.

Nesen biju uz interesantu runu par cilvēku un citu dzīvnieku reward sistēmām, un konkrēti saistībā ar narkotikām, piemēram kokaīnu. Cilvēki sasaista vietas, kur skorojuši narkotikas ar reward, un rezultātā, kad viņi kļūst clean un vairs nelieto, viņi ejot garām šīm konkrētajām vietām pilsētā izjūt milzīgu craving vilni, sāk svīst un kļūst nemierīgi un pastiprināti pievērš uzmanību apkārtējajai videi. Un tas ir slikti, kad cilvēki kļūst atkarīgi no narkotikām, jo nonākšana konkrētajā vidē un tā craving reakcija palielina iespējas relapsot. Bet šīs pašas reward sistēmas smadzenēs tāpat arī reaģē uz piemēram sukrozi, tikai ne tik aktīvi. Un ja padomā, kā šīs sistēmas ir evolucionāri attīstījušās dabīgā vidē, un kam tās ir piemērojušās, kam ir noderīgas - protams tas šķiet tik obvious, ka cilvēkiem ir bijis svarīgi atrast kalorijām bagātu un saldu barību - augļus - un sasaistīt konkrētas vietas savā tuvākajā vidē ar reward, lai nākamreiz atrastu to pašu labo, saldo barību. It just makes so much sense.

Un es vispār domāju, ka desertus cilvēki kāro pēc tipiskām pusdienām tāpēc, ka it kā ir dabūjuši kalorijas visādu proteīnu un tauku formātā, bet ķermenis un smadzenes kāro ogļhidrātus augļu formātā.
Comments 
21.-Jun-2015 01:24 am
Anonymous
Hmm, tā ir interesanta doma - tas, ka mums patīk salds ēdiens jo augļi ir bagāti ar uzturvielām. Bet pirmais, kas man nāk prātā sakarā ar evolūciju un vegānismu ir visai plaši atbalstīta teorija, ka mūsu smadzenes attīstījās tieši dēļ tām papildus olbaltumvielām, ko mēs ieguvām ēdot gaļu.
21.-Jun-2015 12:07 pm
Jā, ir dzirdēta teorija, un lai gan es sliecos domāt, ka smadzenes un intelekts drīzāk attīstījās, lai pielāgotos sarežģītām vides prasībām, tai skaitā dzīvei kompleksās sociālās grupas, nevis tikai barības rezultātā, man arī šķiet, ka gaļas ēšana ir par pamatu mūsu success story. Tādā ziņā, ka esam tik ļoti izpletušies, burtiski uzsprāguši populācijas ziņā, ka spējām izdzīvot mums nepiemērotās vidēs ziemeļos, kur augu valsts produkti nebija pieejama opcija. Un protams arī tādā ziņā, ka mēs neesam dabīgi mednieki tīri fiziski, tāpēc gaļas iegūšana skarbās vidēs piespieda mūs plānot, taisīt darbarīkus, kas atvieglo medīšanu, kas arī attīstīja intelektu. Arī lielais kaloriju daudzums atbrīvo laiku vēl vairāk plānošanai.

Bet man šķiet, lai arī gaļa mums palīdzēja izdzīvot un kulturāli esam pieraduši ēst gaļu, fiziski mēs vēl neesam pielāgojušies, par ko liecina lielais slimību daudzums, kas sasitīts ar dzīvnieku produktu ēšanu. Ķermeņi vislabāk vēljoprojām tiek galā ar veco labo primātu barību.

Vēljovairāk, ogļhidrāti ir galvenais enerģijas avots, gan mūsu ķermenim, gan smadzenēm, smadzenes prasa konstantu glikozes padevi. Ir pētījumi, kas rāda, ka cilvēkiem, kas ēd maz ogļhidrātus, pasliktinās atmiņa un samazinās reakcijas ātrums. Man ir ķecerīgas aizdomas, ka dabīgo ogļhidrātu trūkums uzturā ir tas iemesls, kāpēc cilvēki mūsdienās ir atkarīgi no stimulantiem - kafijas, cigaretēm, enerģijas dzērieniem, šokolādes. Jo smadzenes nogurst un prasa glikozi dabīgos daudzumos, bet to nesaņem.
This page was loaded Maijs 4. 2024, 11:53 am GMT.