aptauja -

About  

Previous Entry 14. Dec 2006 @ 10:59 Next Entry
(ir doma)
From:[info]divi_g
Date: 14. Decembris 2006 - 14:41
(Link)
Man gan liekas, ka Tevi aprakstītā "novārtā atstāšana" ir cilvēka kā Homo Sapiens, nevis brīvā tirgus kā ekonomiskās sistēmas, problēma, un saknei tai vajag meklēt cilvēka nepilnībā (ja tā var teikt), nevis ārējā determinantē.
From:[info]po
Date: 14. Decembris 2006 - 18:25
(Link)
Kultūrā nav tāda "Homo Sapiens". Tas ir bioloģisks termins. Savukārt domāšana ir kultūrnoteikta. No zīdaiņa var izaudzināt pat kaut ko tādu, kas 16 stundas diennaktī laizīs garāmgājējiem pakaušus vai nu dajebko, ja vien zina kā to izdarīt. Cilvēks ir ārkārtīgi veidojams.
From:[info]divi_g
Date: 14. Decembris 2006 - 18:29
(Link)
Atļaušos nepiekrist. Kaut vai tādēļ, ka cilvēkam no bioloģijas nāk līdzi virkne instinktu, kurus ir grūti "pārveidot". Savukārt masveida cilvēkpārveidošanas eksperimenti līdz šim ir beigušies ar neveiksmi (parasti - vairāk vai mazāk asiņainu). Brīvais tirgus (cik nu tas vispār ir un jebkad ir bijis brīvs), savukārt, balstās uz kultūras iezīmi, kuru nosaka tie paši minētie instinkti - egoismu.
From:[info]po
Date: 14. Decembris 2006 - 18:38
(Link)
Egoisms pilnīgi noteikti nav Homo Sapiens raksturojošs lielums. Egoisms, šķiet, ir radies tikai ar judaismu, kur pirmoreiz parādās cilvēka individualitāte. Ja cilvēks ir identificējies ar ģimeni/cilti/cilvēci/universu, tad viņa "egoisms" darbojas par labu tiem.
Kapitālisms darbojas pret mīlestību (kas ir identificēšanās ar citu/visu) un producē šo egoismu, par kuru Tu runā - "Baudi! Koka kola."
From:[info]divi_g
Date: 14. Decembris 2006 - 18:55
(Link)
Imho egoisms ir pašsaglabāšanās instinkta blakusprodukts, un tas noteikti nav radies līdz ar jūdaismu :)

Un tur jau tā lieta, ka "šķiet" - mēs par laikam, kad bija rakstība, maz ko droši zinam, kur nu vēl par tiem laikiem, kad tādas nebija.

Domāju, ka uzskats, ka kapitālisms par varēm atšķeļ indivīdu no visiem pārējiem, ir stipri pārspīlēts. Cilvēki joprojām identificējas un mīl. Piemēram, kapitālisma laikā ir notikuši lielākie kari, kuras izraisīja nācijvalstis, kas balstījās tieši uz savu pilsoņu identificēšanos jeb "dzimtenes mīlestību".
Ja atmiņa neviļ, šī uzskata pionieri bija jautrais Marksa un Engelsa pāris, taču sabiedrības attīstība praksē pierādīja, ka viņi nav nekļūdīgi.
(ir doma)
Top of Page Powered by Sviesta Ciba