- Berlīnes tūrismam
- 2017.01.12, 14:08
Transports
Lai Berlīnes centru apceļotu, vajaga tikai "AB" zonu karti. Bet "C" zona ir milzīga un sevī iekļauj arī visādas Brandenburgas apkaimes (kas var un var arī nebūt iekļautas Berlīnē), piemēram ar "C" zonas biļeti var braukt visos Potsdamas transportos. Potsdamai pašai ir savas biļetes, un ABC zonas, tās var droši un pilnīgi ignorēt. (Visa mazā Potsdama ir iekļauta lielās Berlīnes "C" zonas biļetē.) Interesanti ka lai no Schönefeld lidostas tiktu uz centru ir jāpērk ABC kartiņa (vienā virzienā, piemēram), jo tā lidostas pietura ar gudru ziņu ir uzbūvēta kādus 200m ārpus B zonas robežas. Sveiciens tūristiem, tā sacīt.)
Kā var redzēt, ja divas "viena brauciena" biļetes maksā gandrīz tik pat cik dienas karte (piemēram: ABC dienas karte = 7€, divas viena brauciena ABC biļetes: 3.40+3.40 = 6.80€), izdevīgi ir nopirkt dienas karti uz vālēt uz visiem transportiem, cauru dienu.
Rajoni
Ar "Berlīni" parasti saprot to to, kas darās Kreuzberg, Friedrichshain un Neukölln ziemeļos (saukta Kreuzkölln). Tur koncentrējas visa late stage hipsteru, mazo kafejnīciņu, interesanto bodīšu un pasākumu scēna.
Tur ir arī savi iemesli, piemēram Kreuzberg vēl ļoti kreisi, parasti viņiem ir ievēlēti Zaļo partijas pārstāvji. Par to cik kreiss ir Kreuzberg, liecina tas, ka rajona pašvaldība cenšas pa kluso legalizēt zāli, un atvērt savā Gorlitzer parkā kaut kādus coffeeshop pēc Amsterdamas parauga. Tā kā Vācija šobrīd tik-tikko ir spējusi legalizēt medical marijuana (lai gan ar īsti vācisku pamatīgumu, ka kanabiss tiek veselības apdrošināšanas apmaksāts, un tā tālāk un tā tālāk), par legal recreational var tikai sapņot - lai gan sakarā ar ASV pilnīgi legālu zāli Kolorado, Kalifornijā, Nevada, Oregona, Vašingtona un Aļaska (viss kreisais krasts), Masačūsetā, Maine, sapņot var arvien drošāk.
Rastafari censoņi rokas nenolaižot strādā Gorlitzer parkā, un Hasenheide parkā. Diemžēl zāle var būt apšpricēta ar kaut kādu plastmasu vai stikla pulveri, vai svinu, tā ka uzticēties viņiem nevar...
***
Šeit jāpiezīmē tāds interesants novērojums, ka pašvaldību vēlēšanās lielākie zaudētāji bija CDU, kas ir tādi labēji-centriska partija. Tie kas ir nikni, balsoja par AfD un tamlīdzīgiem labēji-radikāļiem. Savukārt, tie kas parasti balso par kreisajiem, par sociālistiem, tie joprojām turpināja tā balsot, un visi kreisi noskaņotie rajoni, sabalsoja apmēram to pašu ko parasti. Labēji noskaņotajos rajonos vietas ieguva AfD, un CDU zaudēja vietas. Kā tā? Vienkārši, Merkeles #welcome politika sakrīt ar kreiso nostādnēm, nevis ar tradicionāli-labējiem, pārtikušiem mietpilsoņiem kas ir CDU vēlētāji.
Pēc Berlīnes vēlēšanu kartes, var redzēt ka kreisais centrs pieder Die Grüne - zaļajiem (Xberg,F-hain,Neukölln) uz pusēm ar Die Linke, kā arī Schöneberg (kur es mitinos - ārpus S-Bahn ring dzelzceļa) uz pusēm ar SPD.
Steglitz, Dahlem, Charlottenburg, Wilmersdorf aiziet CDU (labējiem). Bet vecā austrumberlīne, tipa Lichtenberg, Marzahn, Treptow aiziet Die Linke (komunistiem) un SPD, sociāldemokrātiem.
Pie tam, varam arī redzēt ka ir iemesls nodirst ziemeļ-berlīnes iedzīvotājus - tipa Buch, Karow, Wartenberg, Falkenberg, Marzahn ziemeļus (tur ir tāds gruntīgs privātmāju rajons, starp citu - parasti Marzahn asociējas tikai ar skūtgalvjiem no panelenēm, ne pendžām meršos) un Hellersdorf, jo tie pārsvarā vēl AfD. CDU darbū vēl Reinickendorf.
***
Man īsti nav ko teikt par Mitte, es pats tur apmēram pus-gadu nodzīvoju, un tur, kopš iekšā sāka plūst lielās investoru naudas, ir visai sterila vide, nedzīvs betons, un nedzīva komercija tūristiem, tipa Mall of Berlin, Starbucks un McDonalds. (Tagad pie tam vēl gandrīz viss centrs ir uzrakts un būvējas, gan U5 pagarinājumu būvējot - varbūt līdz 2020 pabeigs, gan visādas biroju mājas ceļot.) Centrā var aiziet uz muzejiem (un tas ir to vērts), un var apmeklēt Hackesher Markt. Bet citādi - nekas no tā man neinteresē. Tūristu miskaste.
Schöneberg raksturojoša iezīme, ir ka tas ir rajons kur notiek geju festivāls (ap Nollendorfplatz - tur geju scēna dzima jau ap 1920 gadu). Šonebergu var skatīt arī caur David Bowie prizmu (ap U Kleistpark).
Ir privātmāju rajoni-rajoneļi tipa Zehlendorf, Lichterfelde, Dahlem. Neinteresanti, kā Mežaparks. Ir paneļmāju rajoni, tipa Gropiusstadt. Drūmi, kā Pļavnieki.
***
Berlīnē ir vērts arī aizdomāties kāpēc dažās vietās ir zvēriski aizdirsts, bet citur nav. Mana atbilde ir diezgan vienkārša: atkarīgs no tā, cik daudz konkrētais rajons (jeb vispārinot - pilsēta/pašvaldība) ir gatavi maksāt par sakopšanu: cik maksā sētniekiem.
Berlīnes snobiskie rajoni, tipa Charlottenburg, Steglitz, tie konkrētu naudu par sakopšanu izgrūž. Nabadzīgāki rajoni, tipa Neukölln, tādām ārišķībām naudu netērē, un tāpēc tur visur ir piemēslots. Es pat teiktu, mēslošanas intensitātei nav piešķirams necik liels svars - gružus uz zemes met visur. Svarīgi ir tas, kāpēc citur ir, kas gružus savāc.- 2 rakstair doma