- 2.4.10 10:07
-
Gandrīz visa(?) grāmatvedība tiek veikta ar mērķi lai varētu atskaitīties un samaksāt nodokļus. Latvijā likums nosaka kā uzņēmumam ir jāveic grāmatvedība, bet mērķis protams ir tikai lai varētu aprēķināt visus PVN un IIeN, akcīzes un citus nodokļus.
Interesanti būtu kā izskatītos grāmatvedība, ja tai nebūtu šis slogs: nodokļu maksāšana. Ja grāmatvedība būtu nepieciešama tikai priekš tam, lai varētu saprast stāvokli uzņēmumā un pieņemt informētus vadības lēmumus.
Es pieļauju domu, ka Latvijā grāmatvežiem māca tikai tik daudz, cik piesegt dirsu, ievērot likumu tādā apmērā lai VID neizdrāž ar saviem auditiem. Nekam citam daudz laika neatliek. Sekojoši - nav nekādu inovāciju. Drukā tik papīrīšus mapītēs, tik cik likums prasa.
Bet kas īsti ir reāli vajadzīgs uzņēmumam? Varētu būt, ka uzņēmumā ir nepieciešamas 2 grāmatvedības: viena kas nosedz saistības likuma priekšā (strādā ekskluzīvi tikai priekš VID vajadzībām), un otra, kas reāli stradā priekš uzņēmuma attīstības.
(Un nav jau tā ka uzņēmuma attīstībai vajag sarežģītu un baigi gudru sistēmu, man personīgi interesētu cik maksimāli var novienkāršot grāmatvedību, lai nečakarētu bobi: mikrouzņēmuma kontekstā.)