- 2008.04.14, 00:22
- Bīdīt grozījumus uz Saeimu ir viens, pieņemt tos ir vēl cita lieta.
Tautas partijas Cēsu nodaļas vadītājs Reinis Bērziņš:
"[...] pašiem vēlētājiem daudz nopietnāk vajadzētu pret izvēli izturēties vēlēšanu dienā, balstoties uz piedāvāto programmu izvērtējumu. Parlamentārais darbs nedrīkst kļūt neproduktīvs, ja piedāvāto grozījumu rezultātā deputāti baidīsies pieņemt nepopulārus, bet valstiski svarīgus lēmumus."
Tad, kas īsti ir "nepopulāri, bet valstiski svarīgi" lēmumi, kurus varas partija (koalīcija) grib tik bezbailīgi pieņemt?
Ko īsti nozīmē vārds "nepopulārs", un kā tas attiecas uz lēmumiem (likumiem)?
Vispirms iemetīsim aci svešvārdu vārdnīcā (Jumava, 1999):
populācija [fr. population, 'iedzīvotāji', vidusl.lat. populatio] - biol. vienas sugas indivīdu kopa, kas ilgstoši apdzīvo vienu teritoriju, brīvi krustojas un vairojas un ir norobežota no citām tās pašas sugas indivīdu kopām.
populāri [lat. populares < populus 'tauta'] - vēst. politisks grupējums Senajā Romā (2.-1. gs. p.m.ē.) kas pauda lauku un pilsētu plebeju intereses.
popularitāte [vācu Popularitat < lat. popularis < populus 'tauta'] - 1. tas, ka attiecīgā persona vai lieta ir populāra plašās aprindās. 2. izklāsta vienkāršība, saprotamība.
popularizācija, popularizēšana - 1. izplatīšana; plaša iepazīstināšana. 2. kāda jautājuma izklāstīšana viegli saprotamā veidā.
populārs [fr. populaire < lat. popularis < populus 'tauta'] - 1. plaši pazīstams, ļoti daudziem un visiem zināms; tāds, kas izraisa plašu aprindu interesi, piesaista daudzu uzmanību. 2. viegli uztverams, saprotams, visiem pieejams.
Tad kādus īsti likumus taisās Tautas partija pieņemt? Vai pret lauku un pilsētu plebeju interesēm? Vai arī likumus, kas ir neskaidri un sarežģīti, lai neviens tos nespētu saprast? Vai arī tādus, kas nevienam neinteresē, vai kas interesē tikai šauru personu loku? Vai arī likumus, kas pieņemti caur slepenību, par kuriem neviens nedrīkst zināt?
Minēsim, ka varbūt Reinis ir domājis anglicismu "popular / unpopular" -
un·pop·u·lar
–adjective
1. not popular; disliked or ignored by the public or by persons generally.
2. in disfavor with a particular person or group of persons.
un·pop·u·lar
adj. Lacking general approval or acceptance.
unpopular
adj. regarded with disfavor or lacking general approval; "unpopular ideas"; "an unpopular war"
unpopular
1647, from un- (1) "not" + popular.
Un kas tad būtu "popular" ?
pop·u·lar
–adjective
1. regarded with favor, approval, or affection by people in general: a popular preacher.
2. regarded with favor, approval, or affection by an acquaintance or acquaintances: He's not very popular with me just now.
3. of, pertaining to, or representing the people, esp. the common people: popular discontent.
4. of the people as a whole, esp. of all citizens of a nation or state qualified to participate in an election: popular suffrage; the popular vote; popular representation.
5. prevailing among the people generally: a popular superstition.
6. suited to or intended for the general masses of people: popular music.
7. adapted to the ordinary intelligence or taste: popular lectures on science.
8. suited to the means of ordinary people; not expensive: popular prices on all tickets.
Īstenībā, popular tiek tajā pat lapā skaidrots kā:
popular
adjective
of the people in general
(... visādās valodās )
Latvian: vispārējs; vistautas-
Tad jau nepopopulārs lēmums ir tāds, kas pieņemts pret tautas gribu, būtībā nedemokrātisks lēmums (vai likums) - kaut kas, kam tauta nepiekrīt; un ko varas partija ir izdomājusi autoritāri uzspiest tautai!
(Ja tu, Reini, gribēji kautko citu pateikt - tad izvēlies vārdus. Bet citādi jau dirst par "nepopulāriem, bet vajadzīgiem" lēmumiem tu vari - tikai atceries ka 07.07.2007. notikušajā referendumā, kur lai gan kvorumam pietrūka vairāk nekā 100'000 vēlētāju - par grozījumu atcelšanu balsoja 96,41% no tiem kas atnāca - tu gribi, lai tavējiem ir vara tādus likumus pieņemt? Un lai tauta savus 4 gadus pēc vēlēšanām sēd, un nespirinās?)
Atzīsties vien - tev gribas saglabāt savu varu pieņemt nedemokrātiskus likumus. Pajāt kas par tevi ir balsojis, pajāt par tautu - kad esi deputāts, klanies tiem, kas naudiņu samaksājuši (samaksās). - 2 rakstair doma