|
Atzīšos godīgi, esmu ik pa brīdim drusku pasists uz spiegu romāniem. Ne nu tā, ka obligāti viss jāredz, vai jālasa, bet ja nu pagadās, tad labprāt. Kārtīgs spiegu stāsts, vispār, godīgsakot, tas tāds riņķu valdnieks miniatūrā. Labie iesūta špijonu pie ļaunajiem, lai viš iemet gredzenu katlā, kamēr paši uztaisa teraktu Londonderijā, lai novērstu uzmanību.
Tikai labs spiegu romāns, atšķirībā no jau minētā deviņvīru spēka, ir drusku dzīvei ticamāks. Iedomājamies Mordoru, kurā kāda orkiete brīvajā brīdī sapņaini un slepus izšuj elfu rūnas krustadūrienā, un pakļaujās Frodo valdzinošajām acēm. Viņš, saprotams, īstens špijons būdams, izmanto viņu info ieguvei uz pilnu klapi un beigās aizsūta neiespējamā misijā, ar Elronda koncila radioficētu akceptu. Ko svarīgi saprast, kaut kādas filmas sižeta ietvaros varbūt arī šāda epizode tikvien kā nodrošinātu romantisko stīgu, bet spiegu dzīve irl kāreiz daudz ticamāk pamatojas uz lētticīgu (un/vai alkatīgu) ļaužu izmantošanu, nekā uz Andurila un citu Q gadžetu vicināšanu key momentos.
Redziet, es te nerunāju par tādu Bonda tipa spiegu, bet drīzāk par tādu reālāku, nu, kaut vai tādu, kādus var palasīt pie John le Carré (a vot nolatviskojiet man, lūdzu!).
Re kā sanāca.
A īstenībā es tikai gribēju pateikt, ka Mission Impossible vēl nu neko — ar nelielu pretenziju uz jēgu, bet MI:2 tā nokaitināja pirmajās 15 minūtēs, ka sēdos imdb raskstīt atsauksmi par Krūžu Toma minūtēm ilgo masturbēšanos kameru priekšā. Hubardists nelaimīgais. I mean, cik var!
Es saprotu, protams, Džons Vū, un tā tālāk, bet nu šitie bezmēŗķīgie pilnpiedziņas plāni ar viņa smaidu uzdzen drebuli un neviļus izsauksmi: Valdi, kā gan tu esi pārvērties! Un ko vien vērta bija sākuma klinšu kāpšana, puskilometru augstumā uz plaukstām turamies pie pilnīgi vertikālas klinšu sienas, bez karabīnes. Un ņirdz, nelietis, ņirdz, Birkavs nolāpītais.
Arvienvārdsakot, balstoties uz pētījumiem, spiegu filmu žanrā pasludinu sekojošus rezultātus:
#1 The Spy Who Came in from the Cold #2 Smiley's People (neskatoties uz savu TV sērijas statusu). Iespējams, ja redžēšu, būs pa vidu jāiespraucas "Tinker, Tailor, Soldier, Spy". #3 .... ? #4 Borna triloģija; izrādījās gana ciešama $5 Bonda filmas dala vietu ar Mission Impossible 1, bet gribētos teikt, ka jaunais Casino Royale varētu būt labāks par MI:1 #10 Krūzes pašportrets 3 stundu garumā, aka MI:2
Trešajā daudzpunkta vietā varētu būt Three Days of Condor, atsauksmes daudzsološas.
|
|
|