- 31.12.23 10:29
-
Es esmu izlasījis diezgan lielu procentu no Iain M. Banks (un Iain Banks mainstream) bibliogrāfijas. Tagad sāku palēnām pārlasīt dažus darbus ko esmu varbūt pārskrējis pāri.
Atskatīsimies uz The State of the Art, novelete par to, kā The Culture pamana Zemi, it kā 1977. gadā, un divi Contact aģenti ievērtē Zemes kultūru un sasniegto tehnoloģiskās attīstības līmeni (datums ir pieminēts atklātā tekstā). Pati grāmata ir pirmizdota 1989. gadā. Tas ir kad Intel izlaida savu 486 procesoru. Salīdzinoši, Intel 386DX tika izlaists 1985. gadā un iezvanīja tādu hockey-stick eksponenciālās attīstības fāzi.
Atpakaļ 1977. gadā. Grāmatā The Culture varoņi nievājoši izsakās par Cray superkompjūteru - uzziņai, CRAY-1 bija izlaists 1975. gadā gadā un ar veiktspēju 160 MFLOPS. (Cray-2 būtu jau 1985. gads, tā ka varoņi noteikti runā par Cray-1.)
Pirmais "consumer" Intel procesors kas sasniedza (pārsniedza) 160 MFLOPS, ir Pentium Pro, izlaists 1995. gadā.
Pirmais telefons (smartphone) kas sasniedza (pārsniedza) 160 MFLOPS, ir Apple iPhone 4, izlaists 2010. gadā.
(Neesmu motivēts tagad skatīties kādi ir šī gada TFLOPS skaitļi nopērkamajiem procesoriem. Nu labi, Apple M3 - 3.55 TFLOPS, jeb 3550000 MFLOPS.)
Bet gruzdošais jautājums ir - ko tad Contact aģenti nodomātu par zemi 2024. gadā, 47 gadus vēlāk - vai viņi nodomātu, "va vellos, šitie gan sāk iedzīt, atomkaru izdevās novērst, paskatīsimies kā ar AI singularity veiksies". vai arī - "ārprāc, tiktok deģenerāti, mumble rap un nolādēta amatieru pašdarbība - sapisusies postmodernismā, apdirsušies ar enerģētiku, ar šitajiem bērniem nav jēga runāt. parunāsim ar viņu AI, biški vēlāk".
Par 1977. gadu jāpiekrīt - patīkams zelta laikmets, ne novērošanas kameras, nav noklausīšanās, nav izsekošanas, nav fotoradari uz ceļiem un kapitālismam ir jāsacenšas ar komunisma rēgu, un jācenšas būt labākam priekš visiem. Māksla mutuļo, atklāj un sasniedz arvien jaunas robežas (grāmatā atsauce uz Space Oddity - Bowie darbs, izdots 1969. gadā). Tā laika Parīze, Londona, Berlīne. Bowie, Low. Tad Ņujorka, Close Encounters of the Third Kind.
(Bet arī Kambodžas Khmer Rouge genocīds, viņu Year Zero.)