- 7.10.21 09:25
-
Pateikt, "es ticu zinātnei" nozīmē apmēram to pašu, ko pateikt "es ticu reliģijai". Cilveki netic "reliģijai", cilvēki tic Dievam, Allāham, Jahvei, Jēzum, dvēselai, utt. Visi šie subjekti, kam cilvēki tic, ir bāzēti uz aksiōmām, kas izvilktas no kautkādiem neapstrīdamiem rakstiem.
Zinātnei, atšķirībā no reliģijas, nav aksiōmu. Izņemot matlōģiku, bet arī tajā aksiōmas ir stiepjams un modificējams jēdziens, ja vien spēj pierādīt nepieciešamību pēc izmaiņām.
Un nē, tu netici zinātnei, tāpat, kā kārtīgs krustnesis netic "reliģijai". Tu uzticies zinātniekiem tajā, ka viņi pielieto korektas metōdes un veic atbilstoši korektus secinājumus, kas noved pie funkcionējošiem risinājumiem.
Bet zinātnē, tāpat kā reliģijā, ir pietiekami daudz starpslāņu starp tevi un "patiesības avotu", kas apzināti vai neapzināti reinterpretē informāciju pa savam pirms nodod tālāk. Bet tev vismaz tiek dota iespējam pašam izburties cauri dekādēm pētījumu, apgūt jomu un apgāzt pastāvošo kārtību ar pietiekami spēcīgiem pierādījumiem. Cilvēki no starpslāņiem (žurnālisti -> pr -> publikācijas -> pētījumi -> tēzes) pavisam noteikti mēģinās spītēt tev pretī, bet ar pietiekami lielu apņemšanos tu vari panākt savu (piemērs - tās pašas mRNA pētījumu vēsture). Bet vismaz ir cerība, ka tavs solis tuvāk absolūtajai "theory of everything" tiks ņemts par pilnu. Ļaunākajā gadījumā post mortem.