- 4.1.11 23:38
-
To visu veido vairāku faktoru mijiedarbība, manuprāt, un galvenie no tiem ir sociāli apstākļi, izglītība un temperamets (ka arī atsevišķās rakstura īpašības). Par katru no tiem diskusija var aiziet dziļumā, piesaucot klāt kaudzi ar pētījumiem un psiholoģijas zinātni. Un pa virsu piepieblst to, ka to nosaka smadzeņu bioķīmija.
Interesants pētījums. Tikai bērni, atšķīrībā no pieaugušajiem, nav sasnieguši tādu brieduma pakāpi (varētu to pat gudri pamatot, bet slinkums meklēt pediatrijas konspektus), lai apzināti atteiktos no kaut kā ilgtermiņā, lai vēlāk sasniegtu rezultātus - kā ar svara problēmu.
Sabiedrības Veselības Aģentūra, piemēram, piedāvāja ļoti vienkārši shēmu sakarā ar to pašu veselīgu uzturu vai projektu "nesmeķējošā klase":
informētība + izpratnes veidošana par riskiem + apbalvojums par panākumiem = vēlamo paradumu veidošana.
Tā ir manipulācija no ārvides, kas cilvēka gribasspēku padara stiprāku. Ja pašam ir motivācija- iespējams, paradums veidosies vēl ātrāk un būs noturīgāks. Būtībā, tas viss ir manupulācijas ar cilvēka izvēli uzsākt (labo paradumu) vai atmest (slikto). Bet pamatā jau tas pats gribasspēks ir. Negrib - neizdosies. Gribēs- izdosies.