- 17.11.09 23:53
-
njā, kā saka bildīšu arī es faktus (ne viedokli). es tātad mācos farmakoloģijas doktorantūrā štatos un mums kā reizi bija lekcijas par atkarību.
1. nākas izmantot terminus nevis addiction, bet abuse - kas ir sociāla vielu lietošana, ko lietotājs, apstākļu maiņas rezultātā var pārtraukt lietot, un dependence - smadzeņu SLIMĪBA, pēc kuras atpakaļceļa tā īsti nav, kad cilvēks nespēj pārtraukt vielu lietošanu.
2. svarīgi ir saprast, ka ne visiem cilvēkiem ir "what it takes to become dependent". tiek uzskatīts ka atkarības pamatā ir izmaiņas smadzenēs, kas cilvēkam ir bijušas jau visu mūžu. sākot lietot attiecīgo vielu pēkšņi balanss atgriežas un organisms pieprasa vēl. tāpēc arī ir stāsti, ka cilvēks izdzēra 1. glāzi vīna mūžā un kļuva par dependent. citiem vajadzēs 31 glāzi, citi varēs dzert (vai lietot jebkuru vielu) un nekad nekļūs atkarīgi. interesanti, ka lielākā daļa cilvēku nekad nekļūs atkarīgi. augstākais dependence procents (diemžēl gan noskaidrots epidemioloģiskos pētījumos) ir ~30% cigaretēm.
3. nekur nav pierādīts, ka ja cilvēks ir atkarīgs no vienas vielas, kļūs atkarīgs no vēl kādas. tieši otrādi - piemēram, alkoholiķi reti ir atkarīgi no kā cita. šeit gan izņēmums ir cigaretes jo nikotīns iet roku rokā ar etanolu, lāga nezināmu iemeslu dēļ.
nu tādi ir fakti par atkarību, ko mums mācīja, tā ka secinājumus cilvēki var izdarīt paši. ja interesē, varu pārsūtīt abus lekciju materiālus.