- 20.4.09 12:48
-
Visi jau gudri kritizēt esošo sistēmu, bet neviens tā arī nav ieteicis neko labāku. Pašreizējā sistēma nav perfekta, bet neviens nav nodemonstrējis sistēmu, kas darbotos labāk. Islāma sistēmu nepiedāvāt, jo tā ir miglas pūšana acīs. Viņiem ir tāda pati procentu sistēma, tikai uztaisīta sarežģītāk, lai vientiešus tītu ap pirkstu. Pie viņiemi ir tā: ja tu gribi pirkt māju vai mašīnu uz kredīta, tad tu aizej uz banku, kas nopērk šo māju vai mašīnu par tirgus cenu, tad pieliek savu komisiju un pārdod tev jau par dārgāku cenu, sastādot atmaksas grafiku.
1) Procenti būtībā ir savas ieguldītās daļas saglabāšana augošā ekonomikā. Iedomājies, tu esi strādājis un pūlējies, lai vairotu preces, infrastruktūru vai zināšanas, bet nopelnīto naudu neesi notērējis, bet iedevis citiem, lai dotu iespēju viņiem veidot savu biznesu. Bet arī šie jaunie uzņēmēji nesāk visu no nulles – viņi gūst labumu no izveidotās infrastruktūras, izgudrojumiem, tehnikas sasniegumiem, kuru radīšanā arī tu esi ieguldījis savu darbu. Tāpēc arī tev ir zināmas tiesības pieprasīt, lai viņi savā peļņā dalītos arī ar tevi. Noteikt šo daļu bez naudas starpniecības un tā lai motivētu cilvēkus investēt būtu ārkārtīgi sarežģīti.
2) Ņem vērā, ka banka šo naudu (jeb bankas kontu ciparus) izmanto, lai motivētu citus ražot, darboties utt., tādējādi vairojot bagātības, preces, ceļot mājas un citādi uzlabojot dzīves līmeni. Jā, ir visādi riski – karš, katastrofas, ekonomiskās krīzes utt., bet ilgtermiņā šis veids vairāk vai mazāk darbojas.
3) Muļķīgs arguments – ja tu domā, ka pēc 20-30 inflācijas nauda neko nenozīmēs, tad tieši tāpat var sabrukt arī tava bezinflācijas naudas sistēma. Runājot par naudas pasargāšanu no inflācijas, es domāju, ka esi dzirdējis par tādām lietām kā akciju tirgus? Jā, naudas reformas var iznīcinās skaidras naudas uzkrājumus, bet īpašumtiesības stabilā uzņēmumā var būt ienesīgas ilgtermiņā un pārdzīvot visas naudas maiņas.