- 4.3.08 16:52
-
Pēc CSP datiem 30% Latvijas privātā sektorā strādājošo saņem minimālo algu. Pats pazīstu divus tādus, kuri arī CSP parādās ar minimālo algu. Faktiski viņu ienākumi ir 6-10 reizes lielāki. To sauc par aplokšņu algām un ēnu ekonomiku.
Vislabāk salīdzināt datus ir par PVN ienākumu (normētu uz vienu nodokļa procentpunktu) uz vienu iedzīvotāju. Izrādīsies, ka mūsu reālie ienākumi ir apmēram 70% no ES-15 un apmērām 95% no ES-27.
Izdevumu pakāpeniska novienādošanās - tas ir loģiski un neizbēgami. Pakāpeniski ceļoties turībai, izdevumi novienādosies pilnīgi. Pagaidām atšķirības ir attiecībā uz dzīves vietas izmaksām, transportu, personīgajiem pakalpojumiem (piem. frizieri u.tml.).
Minimālās algas strauja palielināšana radīs negatīvas sekas tur, kur tiešām ir iespējas nodarbināt darbiniekus tikai par minimālo algu - piemēram, Latgales laukos. Tas tikai palielinās šajos gadījumos "pelēko" ekonomiku.
Mans ieteikums būtu minimālo algu noteikt nevis vienotu visai valstij, bet dažādu pa reģioniem. Rīgā faktiskā minimālā alga ir jau pāri par 240 Ls šogad.