- 3.3.08 16:41
-
Tieši tāpēc - kad pirmo reizi vecāki/draugi nobankrotēs, jo būs neapdomīgi aizņēmušies naudu pret neskaidru laimes ilūziju, tad otro reizi ne tikai viņi, bet arī viņu radi un draugi padomās pirms ņems kredītu.
Atminieties 90.gadu vidu, kad pirmo reizi parādījās iespēja "ņemt uz kredīta"? Cik daudzi jaunieši aizskrēja un pēc tam saskārās ar problēmām atmaksāt (un puišiem ādas jakās un kailām galvām, kas nāca parādus atgūt)? Tā bija daudziem laba mācība.
Mums nekustamo īpašumu tirgus ir jauna parādība, tāpēc arī būs pirmie, kas sapratīs, ka iepirkt daudzstāveņu dzīvokļus, cerībā "uzsist" gaisā ar 100% peļņu, var tikai tad, ja ir saprātīgas zināšanas par konkrēto tirgu. Viņu bankroti nāks Latvijas sabiedrībai kopumā tikai par labu. Bizness nav joks - pirms ar to sāk nodarboties vajag padomāt par iespējamām sekām, izsvērt riskus un tad tikai sākt pirkt divistabas dzīvokļus Juglā un Pļavniekos.
Esmu pārliecināts, ka Latvijā mājsaimniecību bankroti paša vajadzībām iegādāto īpašumu dēļ būs ļoti maz. Pašlaik sekmīgi kredītus atmaksā 99,2% kredītņēmēju. Tas ir nenormāli augsts rādītājs hipotekāro kredītu sistēmā. Pat ja neatmaksātāju skaits desmitkāršotos, kreditēšanas sistēma vēl joprojām nebūtu apdraudēta.
ASV nekustamo īpašumu privātie bankroti ir pastāvīga parādība. Tagad, protams, bankrotu skaits pieaugs. Ja šādā sistēmā dzīvojot, nesaproti, kas ir kredīts un ko nozīmē hipotēka, tad nebrīnies, ka pazudīsi. Jau romiešu tiesībās bija viens labs princips - tiesības pieder modrajiem.
Par kūkām - nu tas ir tāds nepamatots uzbrauciens. Ir tomēr lietas, ko minimālā līmenī vajadzētu izprast katram. Piemēram, ka ar 500 Ls ienākumiem 300 Ls kredītu atļauties nevar.
Starp citu, par kredītņēmēju rasi runājot - subprime kredītņēmēji galvenokārt ir meksikāņi un melnie. Bet atmaksas problēmas galvenokārt ir melnajiem. Bet tie taču lasīt angliski māk, vai ne?
To, ka šiem kredītņēmējiem bankās melots - kur tas ir teikts? Tas, ka kreisie politikāņi sazīmējuši filmiņu internetā - tas jau vēl nav pierādījums.