- 3.3.08 14:56
-
Es vēlāk apdomāšu un uzrakstīšu tev kārtīgu atbildi, bet šis ir viens punkts par ko būtu vērts tā labi pastrīdēties:
2. Tik tiešām - labēja domāšana no kreisas domāšanas atšķiras ar konceptuālu pieņēmumu atšķirību. Kreisie domā, ka cilvēku vairums ir stulbi, tāpēc valstij ir jādara viss, lai novērstu šī stulbuma radītās sekas. Labējie domā, ka cilvēku stulbums ir viņu tiesības - ja kāds grib būt stulbs un pie 300 Ls algas [...]
Nu pirmkārt jau šī brīža "subprime" krīze - kāds bija ļoti gudrs, un pārējie bija ļoti stulbi. Diezgan daudz izmaksā ļaut gudrajiem būt "pārāk gudriem".
Paņemsim IQ testu rezultātu sadalījumu. Tie testi tiek normēti, lai "normāls" cilvēks saņem 100 punktus. Rezultāts ir tāds, ka puse cilvēku ir virs vidusmēra, un puse ir stulbāki nekā normāls cilvēks!
T.i., puse no cilvēkiem ir stulbi, un tas ir objektīvs rādītājs.
Tad vēl bija pētījums (tagad nevaru atrast saiti), ka prestižas universitātes labākajiem studentiem (kas pēc definīcijas ir gudrākie 10% no valsts iedzīvotājiem) lika izlasīt banku kontraktus (ar "sīko druku") uz atbildēt uz jautājumiem.
Rezultāts bija graujošs - cilvēks nespēj saprast kas tur rakstīts. Pat elitāras universitātes students-teicamnieks. Tā atkal ir informācijas asimetrija: bankai ir daudz laika un naudas lai uztaisītu āķīgus kontraktus un tos formulētu "lawyerspeak", tā parastais cilvēks nespēj saprast kas tur un kā. It īpaši ja viņš ekonomiku (vai jurisprudenci) nestudē, par bankām un procentiem neinteresējas, bet tikai klausās reklāmas un tic. Bet pēc tam viņu izdrāž un pasaka ka "pats vainīgs" ka tik stulbs piedzimis.