purvainais
purvainais
purvainais - August 4th, 2009
August 4th, 2009
- 222., 223., 224. lappuse
- 8/4/09 09:37 am
- Drukāšanas statistika: 31 minūte, 7109 baiti.
* * *
mērķim? Vai jūs domājat, es nezinu, ka pasaulē ir daudz cietēju un veselas apspiestas rases, daudz nelaimīgo, kuriem jāpalīdz, un upuri, kuri prasa atriebību? Vai jūs nesaprotat?...
Kapteinis Nemo aprāva šo teikumu, acīm redzami nožēlodams, ka jau par daudz izpaudis. Bet pārējo es varēju uzminēt pats. Lai kādi iemesli spieduši viņu meklēt neatkarību jūras dziļumos, tomēr allaž joprojām un par visām lietām viņš bij palicis cilvēks. Viņa sirds joprojām trīsēja par cilvēces ciešanām, un viņa bezgalīgā līdzcietība aptvēra kā veselas apspiestas rases, tā atsevišķus cilvēkus.
Tagad es sapratu arī, kam bij nodomāti kapteiņa Nemo miljoni, ko viņš aizveda tajā dienā, kad «Nautils» atradās tuvu Kretas salai, kur bij uzliesmojusi sacelšanās.
IX
NOGRIMUSĪ ZEME
Otrā rītā, 19. februarī, es ieraudzīju kanadieti ienākam manā kajitē. Es viņu jau gaidīju. Viņš man likās visai vīlies.
— Nu, profesora kungs, — viņš ierunājās.
— Ko lai dara, Ned. Gadījuma pēc mēs tomēr vēl esam šeit.
— Jā! Šim nolādētajam kapteinim bij ienācis prātā apturēt tieši tajā acumirklī, kad mēs patlaban gājām uz viņa laivu.
— Tā ir, Ned. Viņam bij jāiet pie sava baņķiera.
— Pie baņķiera?
— Labāk sakot, uz savu banku. Ar to es domāju okeanu, kur šīs bagātības ir daudz lielākā drošībā nekā valsts glabātavās.
Es pastāstīju kanadietim vakarvakara piedzīvojumus tajā slepenajā cerībā, ka viņš atmetīs savus bēgšanas nodomus. Bet mana stāsta panākums bij tikai tas, ka Neds stipri nožēloja, kāpēc viņam nebijusi iespēja pašam uz savu roku pasirot pa Vigo jūras līča kaujas lauku.
— Galu galā, — viņš teica, — vēl tomēr viss nav zaudēts! Tas bij tikai pirmais neizdevies harpunas sviediens! Ar otro veiksies labāk, varbūt jau šovakar pat mēģināsim to...
— Kādā virzienā patlaban brauc «Nautils»? — es vaicāju.
— Nezinu, — Neds atbildēja.
222
— Nu labi, ap pusdienas laiku zināsim, kur atrodamies.
Kanadietis atgriezās pie Konsela. Apģērbies es devos uz salonu. Kompass nevēstīja nekā iepriecinoša. «Nautils» brauca dienvid-dienvidrietumu virzienā. Mēs bijām pagriezuši muguru Eiropai.
Ar zināmu nepacietību es gaidīju, kad vieta tika atzīmēta uz kartes. Ap pusdivpadsmitiem rezervuari tika iztukšoti, mūsu kuģis pacēlās ūdens virspusē. Es steidzos augšā uz klāja. Neds Lends tur jau bij priekšā.
Cietzeme it nekur nebij redzama. Visapkārt tikai bezgalīgs jūras plašums. Pie apvāršņa redzami daži burinieki, bez šaubām, tie, kuri nobrauca līdz Sanrokai, lai tur nogaidītu labvēlīgu ceļa vēju un apbrauktu apkārt Labās Cerības ragam. Laiks bij apmācies. Acīm redzami gaidāms vējš.
Neds saniknots acīm urbās miglainajā apvārsnī. Vēl vienmēr viņš cerēja, ka aiz šīs miglas slēpjas ilgotā zeme.
Ap pusdienas laiku uz acumirkli paspīda saule. Kapteiņa palīgs izlietoja gadījumu izmērīt tās augstumu. Tā kā jūra sāka viļņoties arvien vairāk, mēs nokāpām lejā un lūkas tika noslēgtas.
Stundu vēlāk, karti aplūkodams, es redzēju, ka «Nautila» atrašanās vieta apzīmēta starp 16°17′ garumu un 30°22′ platumu simts piecdesmit ljē no tuvākā krasta. Nu vairs nebij ko domāt par bēgšanu, un es atļauju lasītājam pašam iedomāties, kādas bij kanadieša dusmas, kad es viņa to pateicu.
Pats es gan nejutos pārāk apbēdināts. Jutos pat it kā no nospiedošas nastas atvieglots un samērā mierīgi varēju atsākt savu parasto darbu.
Vakarā ap pulksten 11 mani gluži negaidīti apmeklēja kapteinis Nemo. Ļoti laipni viņš apvaicājās, vai es nejūtoties noguris no pagājušās nakts negulēšanas. Protams, es atbildēju, ka ne.
— Tad jūs, Aronaksa kungs, uzaicināšu piedalīties nelielā ekskursijā.
— Lūdzu, kapteiņa kungs.
— Līdz šim jūs jūras dibenu esat redzējis tikai dienā un saules gaismā. Vai nevēlaties aplūkot to arī nakts tumsā?
— Ar lielāko prieku.
— Es jau iepriekš brīdinu, ka šis gājiens būs nogurdinošs. Jāstaigā būs daudz un jākāpj kalnā. Ceļi tur nav diezin cik labā kārtībā.
— Tas, ko jūs sakāt, kapteiņa kungs, vēl vairāk kairina manu ziņkāri. Esmu gatavs sekot jums.
— Tad nāciet, profesora kungs. Iesim apģērbt skafandras.
223
Ģērbtuvē nonācis, es redzēju, ka ne mani biedri, ne kāds no kuģa ļaudīm šajā ekskursijā nepiedalīsies. Kapteinis Nemo pat neuzaicināja mani saukt līdzi Nedu vai Konselu.
Dažās minutēs mēs jau bijām saģērbušies. Mugurā mums piesēja ar gaisu bagātīgi pildītos aparatus, bet elektriskās laternas nebij sagatavotas. Es par to ieminējos kapteinim.
— Tās mums nebūs vajadzīgas, — viņš atbildēja.
Man šķita, ka neesmu pareizi saklausījis, bet nepaguvu to pateikt, jo kapteiņa galva jau bija pazudusi metala ķiverē. Arī es pasteidzos uzmeklēt savu, tad samanīju, ka man rokā iespiež ar dzelzi apkaltu nūju, un dažas minutes vēlāk pēc parastās proceduras mēs spērām kāju uz Atlantijas dibena trīs simti metru dziļumā.
Tuvojās pusnakts. Ūdens bij gluži melns, bet kapteinis Nemo parādīja man kādu sarkanēju plankumu, kaut ko prāvai ugunij līdzīgu, apmēram divas verstis attālu no «Nautila». Kas tā bij par uguni, kāds kurināmais dega tajā, kā un kāpēc tā dega šeit ūdenī, to es nevarēju pasacīt. Bet ceļu tā mums apgaismoja, lai gan diezgan pavāji, un es drīz pieradu pie šās īpatnējās krēslas un sapratu, ka šādos apstākļos Rumkorfa aparati mums tiešām nekā nepalīdzētu.
Mēs ar kapteini Nemo gājām blakus taisni uz signaluguns pusi. Līdzenais dibens pamazām sliecās augšup. Uz nūjām atspiezdamies, mēs gājām lieliem soļiem; tomēr tikai lēnām tikām uz priekšu, jo kājas bieži iegrima ar aļģēm sajauktās un ar plakaniem akmeņiem piebārstītās dūņās.
Iedams es sadzirdu it kā sprakstēšanu virs galvas. Lāgiem tā pieņēmās divkārši, un tad tur skanēja nepārtraukta paukšķēšana. Es drīz nojaudu tās cēloni. Tas bij lietus, kas spēcīgi kapāja jūras līmeni. Instinktivi man ienāca prātā, ka lietus mani taču var samērcēt! Ūdens dziļumā lietus var mani samērcēt! Es nevarēju atturēt smieklus par šo ērmīgo iedomu. Bet tomēr jāsaka, ka biezajā skafandras apģērbā mitrumu nepavisam nejūt, gaiss liekas tikai mazliet blīvāks kā uz sauszemes, tas arī viss.
Pēc pusstundas gājiena jūras dibens kļuva klinšains. Meduzas, mikroskopiski vēzīši un penatulas ar savu viegli fosforescējošo spīdumu mazliet apgaismoja mums ceļu. Tajā pagadījās akmeņu šķeltnes, kas bij aplipušas ar miljoniem zoofitu un apaugušas ar aļģēm. Kāja man bieži paslīdēja uz šī ūdens augu glumā paklāja, un bez savas nūjas es vairāk reižu būtu pakritis. Atgriezies es allaž vēl redzēju «Nautila» prožektora bālgano spīdumu, lai gan attālinādamies tas pamazām kļuva blāvāks.
224
-
0 commentsLeave a comment
- 225. lappuse
- 8/4/09 11:17 pm
- Drukāšanas statistika: 12 minūtes, 2771 baits.
* * *
Akmeņu šķeltnes, par kurām es runāju, okeana dibenā bij nogūlušās kārtīgi sarindotos slāņos, kuru cēloņus es nesapratu. Es redzēju milzīgus iedobumus aizstiepjamies un pazūdam tumsā tik tālu, ka to plašums nebij aprēķināms. Arī vēl citu kādu parādību es nevarēju izskaidrot. Man šķita, ka smagās kurpes reizēm uzmin tādai kā kaulu kaudzei, kura salūza ar savādu sausu troksni. Kas gan tas bij par plašu klajumu, kuram es gāju pāri? Man gribējās izvaicāt kapteini, taču zīmju valoda, kurā viņš zemūdens ceļojumos sarunājās ar saviem biedriem, man šimbrīžam vēl bij nesaprotama.
Bet mūsu ceļa rādītāja sarkanā gaisma palika arvien spožāka un sāka apgaismot apvārsni. Šis zemūdens ugunskurs mani ieinteresēja arvien vairāk un vairāk. Vai tas tur bij kāds elektrības izstarojums? Vai es tuvojos kādai sauszemes zinātniekiem vēl nezināmai dabas parādībai? Un tad man galvā paausa doma — vai varbūt cilvēka roka ierīkojusi šo ugunskuru? Varbūt tā uzkur šo sārtu? Varbūt es še jūras dibenā sastapšu kapteiņa Nemo biedrus, kuri dzīvo to pašu dīvaino dzīvi kā viņš un kurus apmeklēt mēs patlaban ejam? Varbūt tur ir vesela kolonija izstumto, zemes ļaunuma apnikušo, kas meklē neatkarību okeana visdziļākajās dzīlēs? Tādas neprātīgas un neiespējamas domas jaucās man pa galvu; un šādā satraukumā, ko modināja manu acu priekšā allaž slīdošās brīnišķīgās ainas, es nebrīnītos, atradis šīs jūras dibenā vienu no tām zemūdens pilsētām, par kādām sapņoja kapteinis Nemo!
Mūsu ceļš kļuva vienmēr gaišāks un gaišāks. Baltā gaisma spīdēja no kāda apmēram astoņi simti pēdu augsta kalngala. Taču tas, ko es redzēju, bij tikai vienkāršs atspīdums ūdens slāņu kristalos. Pats gaismas avots atradās viņpus kalna, kurā mēs kāpām.
Kapteinis Nemo nemaldīdamies gāja pa šīm klinšu aizām, kas izvagoja Atlantijas okeana dibenu. Redzams, viņam labi pazīstams šis drūmais ceļš. Bez šaubām, viņš daudzreiz gājis pa to, bez šaubām, viņš neapmaldīsies. Es sekoju viņam ar nesatricināmu paļāvību. Man viņš likās kā viens no jūras ģenijiem, un, kad viņš tā gāja man pa priekšu, es apbrīnodams lūkojos tā staltajā augumā, kas melni slējās pret gaišo apvārsni.
Bij ap vieniem pēc pusnakts. Mēs bijām nonākuši pie pirmajām kalnu nogāzēm. Bet, lai tur uzkāptu, vispirms pa šaurām ejām bij jātiek cauri biezam mežam.
Jā! mirušu koku mežam bez lapām, bez sulas, ūdens pārakmeņotam mežam, kurā vietvietām slējās augšup milzu priedes. Tā bij itin kā stāvoša ogļraktuve, zemē nogrimušo koku sakņu balstīta, bet koku zari, kā no plāna,
225
-
0 commentsLeave a comment
Powered by Sviesta Ciba