- 14.8.11 11:41
- Mērķis - palielināt dzimstību izglītotajās ģimenēs.
Rīcība - ieviest proporcionālo pabalstu sistēmu, kas darbojas tā, ka otrajam bērnam ģimenē, kas kvalificējas nosacījumiem viena gada laikā pēc piedzimšanas valsts izmaksā papildus pabalstu viena iztikas minimuma apjomā. Par katru nākamo bērnu tas palielinās viena iztikas minimuma apjomā, tātad par trešo tas dubultojas, par ceturto četrkāršojas.
Nosacījumi - attiecināms uz ģimenēm, kurās vienam vecākiem ir vismaz bakalaura grāds. Ja vienam no vecākiem ir maģistra grāds, tad pabalstam piemērot koeficientu 1.5. Ja doktora grāds, tad 3.
Sagaidāmais efekts - bērni netiek uztverti kā apgrūtinājums, maģistrantiem un doktoriem vairāk laika pētnieciskajam darbam, stimuls studēt, iegūt izglītību novēloti vai pabeigt pamestās studijas, tuvināšanās uz zināšanām vērstas sabiedrības modelim.
Riski - var palielināties izglītības dokumentu viltošanas gadījumu skaits. Rīcības risku mazināšanai - centralizēta uzskaite pievienojot izglītības datus iedzīvotāju reģistra datu bāzei, papildus autorizācijas kontroles mehānismi. - 111 aksiomasieteikt virzienu
- 14.8.11 21:30
-
Nu tāds arī ir priekšlikums. Ienākuma nodokļa atlaide par bērniem, varētu būt procentuāli no ienākumiem, droši vien vēlams ar noteiktiem griestiem (piemēram, ne vairāk kā 300Ls mēnesī uz patlabanējo izdevumu skalas rēķinot).
Patlaban, atgādinu, atvieglojums ir fiksēts -- uz papīra Ls70 par bērnu, uz rokas tie ir ap Ls20. Kā arī, cik atceros, atvieglojumu var saņemt tikai viens(!) vecāks, kas man arī nešķiet pareizi.
Procentuāli ja uzliek, ka par 3 bērniem IIN ir, teiksim, 0%, tas sanāktu atlaide ap 100Ls no 500Ls algas uz papīra un ap 200Ls no 1000Ls no papīra algas.
Vienlaikus tad pie vienām sāpēm varētu ieviest arī (1) progresīvo ienākuma nodokli un
(2) -- par šo savukārt es neesmu pārliecināts, vienkārši varbūt ir apsverams kā ideja, bet varbūt arī garām: pakāpeniski, teiksim, par 1% gadā paaugstināt ienākuma nodokli vecumā starp 25-45, ja nav bērnu.
Tāds bezbērnu nodokļa palielinājums no vienas puses varētu tikt uzskatīts par personas brīvības pārkāpumu, no otras puses, ja tu neaudzini bērnus, tad tu izmaksā pārējai sabiedrības daļai vecumdienās vairāk, ne tikai tāpēc, ka tevi neatbalstīs bērni (kuri tāpat varbūt to nedarīs), bet arī tāpēc, ka tu neaudzini potenciālo nākošo nodokļu maksātāju paaudzi. - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 22:06
-
.
šodien Šlesers šo pašu arī piedāvāja :>
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246847 - ieteikt labāku virzienu
- 14.8.11 22:54
-
Nu, tad tagad laiks ekonomistiem sašaut ideju lupatās. :)
- ieteikt labāku virzienu