wer mit der herde geht, kann nur den ärschen folgen - [entries|archive|friends|userinfo]
porkus

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Mar. 29th, 2013|09:58 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry

Those who tell don't know, those who know don't tell, jeb specifisks materiāls vienam "pajautaa" jautājumam - lasīt, ja galīgi nav ko darīt.




Kādu prīdi nācās padomāt par to kas ir "kāda feina un vienkārša datorprogramma". Nav skaidrs cik nopietni ir Tavi nodomi attiecībā uz konkrēto uzdevumu, bet man ir nojauta, ka ar "feini un vienkārši" tāds mazohisms vien iznāks (šeit neapvainoties). Tos rakstus pats esmu mocījis no 90-to gadu sākuma līdz pat šodienai (specifiski jostas kādus pēdējos gadus 8), bet kopš tā laika īpaši vieglāks tas uzdevums nav palicis, lai arī to "feino" programmu ir saradies grēdām. Resp. iznāca pagarš penteris, bet te nu būs:

Lai ar to datorprogrammu varētu sakarīgi zīmēt jostas vai principā da-jeb-kādus citus seno Baltu un citu kultūru ornamentus, kas balstās uz specifiskiem simetriju veidiem kā arī fraktāļiem, tai ir (vismaz) jāatbalsta tīkla dalījuma palīglīnijas aka grid aka datorprogrammas ekvivalents milimetru papīram, vēlams ar dinamiski mainiem iepriekšējos komentāros minētajiem rūtiņu parametriem.
+ programmai ir jātbalsta pielīdzināšana/pielipšana (nezinu kā pareizi nosaukt latviski) jeb snapping pret palīglīnijām, pret tīkla dalījuma palīglīnijām un citiem objektiem
+ programai ir jāatbalsta norādāmu attāluma soļu un elementu skaita kopēšanas parametri, ieskaitot norādāmu leņķu rotācijas parametrus, + spoguļsimetrijas asis
+ jātabalsta slāņus jeb layers, objektu grupēšanu, izolēšanu utml lietas
+ brīvi definejamas pašizvēlētas krāsas

šo rakstu tikai tāpēc ka, ja feinā programma to neatbalsta, josta/ornaments/raksts iznāks ne tikai nekorekts/neprecīzs vai arī prasīs nenormāli daudz laika un nervus + acis arī nogurs ātrāk

Softi:

No brīvajiem/bezmaksas:
Vienīgais ko, manuprāt, ir vērts apskatīt ir Inkscape.
Labums ir tas, ka Inkscape strādā gan uz Linux, Mac OS X un Windows XP/Vista/7 (vecākus logus liekas neatbalsta).
Sliktums: kamēr nepieradīsi programma neliksies vienkārša un lietotāju pieredzes apmaiņa ir stipri mazāka nekā komercsoftiem (būs mazāk cilvēku kam paprasīt padomu).
Viss pārējais no brīvajiem - manuprāt nav vērts, lai gan vilks viņu zin'.

Maksas softi:
Vai nu Adobe Illustrator
vai arī CorelDraw(arī pēdējās versijas, bet tikai ne Mac dzimtās). Katrai ir savi trūkumi un savi plusi, bet ar uzdevumu tiks galā labi.
Sliktums: kamēr nepieradīsi programmas NEPAVISAM neliksies vienkāršas un feinas. Protams var sākt tikai ar uzdevumam nepieciešamakajām operācijām un pēc neilga brīža viss liksies ok - kā ar visām lietām ++ tādam raitam darbam švaks kompis nederēs.
(ekrāna kopija no viena iesākta reāla patreizējā projekta (stipri vienkāršāks par Lielvārdes jostām) Ilustrātorā, kuram ir pieinstalēti specifiski CAD moduļi)
+ man ir zināms, ka Latvijā laukos cilvēki ir diezgan veiksmīgi izmanto CorelDraw - esmu redzējis diezgan kvalitatīvus rezultātus

citu cibomenu minētās CAD (Computer-aided design) programmas, kas ir specifiski dizainētas 2D un 3D inženiertehniskiem rasējumiem, matemātiski precīzu modeļu dizainam utm. būs lietojamas un ne slikti, bet … labākās ir par lielāku vai mazāku naudu (drīzāk lielāku), vienkāršas nepavisam neliksies iespēju un koda ziņā uzblīdušas + kompi vajadzēs vidēji krampīgu. Vienkāršākās un švakākās CAD programmas interfeisa neērtības ziņā neatpaliks (vismaz kamēr nepieradīsi), bet iespēju būs mazāk. Ja Tev nepiedien tehniska domāšana, šie būs smagāki par iepriekšnosauktajiem AI & CDR - resp. CAD programmas labāk neaiztiekam.

Es ieteiktu sākt ar Inscape un tad skatīties. Izvēlēties kādu mazu jostas fragmentu un pilnībā pārzīmēt - lai "uztrenējās roka". Un labāk ne Lielvārdes, bet ko vienkāršāku , lai gan tas nav svarīgi.
Tas ko te publika iesaka par rūtiņu zīmēšanu … well - zināma loģika tajā ir, bet acīmredzot neviens no ieteicējiem fundamentālu darbu (kāda būtu piem. viena Lielvārdes josta) ieteiktajā tehnikā acīmredzot nav izpildījis. Jo, ja programā nav atsevišķi definējams "aizmugurējais milimetrpapīra fona tīkls", zīmējot fiziskas četru punktu vektoru rūtiņas + aktuālo ornamentu pa virsu - rezultātā būs vairāku desmitu tūkstošu punku (jā!) veidojums, un viduvējam kompim būs probēmātiski to lietu apstrādāt.
Citas manuālas "rūtiņpapīra tehnikas" nav tik ļoti resursprasīgas, bet īsti arī nav praktiski izmantojamas.

Ir daudz citas praktiskas informācijas saistībā ar šo tematu, bet to var (ja vajag) vēlāk un via citiem sakaru kanāliem.

Ja šis viss liekas pārspīlēti sarežģīti utml., rakstam googles tantē "vector drawing programs, grid win/mac", uzliekam 1 gada termiņa filtru, lai dabūtu relatīvi svaigāko materiālu un sākam provēt visas programmas, kuras liekās feinas.




linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:March 31st, 2013 - 11:50 am
(Link)
Já, tagad cenšos iegūt vēlamo ar Inkscape palīdzību un laikam pat sanāk. Nodomi, man ir nopietni. Es vēlos saturīgu, daudz informācijas saturošu 5 x 30 cm garu Lielvārdes jostas fragmentu tetovējuma dizaina izgatavošanai. Žēl, ka informācijas par pašu Lielvārdes jostu internetā ir pamaz.
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:March 31st, 2013 - 11:51 am
(Link)
Un liels paldies par apjomīgo informāciju :)
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:April 7th, 2013 - 01:02 am
(Link)
Man nodega kompis kopaa ar manu iesaakto darbinju. Tu rakstiiji, ka esi veidojis Lielvaardes jostas pats. Saki luudzu vai ir iespeejams kaut kaa iegaadaat grafisku 5 x 30 cm lielu Lielvaardes jostas fragmentu? Dikti un ljoti vajag.
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:April 7th, 2013 - 03:37 am
(Link)
Tiešām sadega? Izklausās šausmīgi.

Vektoru/līniju failus iegādāt nevar (izņemot ļoti īpašus gadījumus) divu iemeslu dēļ: 1) to nedaru principā (jo vairāk nezinot kādiem mērķiem ir paredzēts izmantot oriģinālu); 2) personīgais pamatarhīvs man pašam būs pieejams tikai pēc 2-3 nedēļām ++ īpašais gadījums nozīmē maiņu pret līdzvērtīgu kvalitātes un apjoma ziņā adekvātu materiālu

Vienīgais ko varu izdarīt, ir ieskanēt pa gabaliem un salikt precīzi kopā vienu bildi 5x30 cm 300 dpi izšķirtspējā no vienas no "mazajām" (drusku garāka par 3.5 metriem) Lielvārdes jostām, kas man tieši šobrīd stāv tepat uz galda. Derēs?

Ir viena cita josta, kas ir pārzīmēta (izmantojot dažu organizāciju finasiālo atbalstu) un ir pieejama par brīvu, ieskaitot vektoru/līniju failus. Josta ir dzelten/zilos toņos - pārsvarā sastāv no kādiem pāri pa 30 "ugunskrustiem", "zalkšiem" utml. zīmēm. Vajag kontaktinformāciju?
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:April 7th, 2013 - 01:34 pm
(Link)
Vakaraa izsleedzu, pateicu arlabunakti, izskatiijaas vesels, bet no riita jau bija pagalam. :((

Jaa, taa kontaktinformaacija nodereetu. Man nevajag tik smalki, lai buutu vektoros un taa, pietiktu ar shaada izskata kvalitatiivu bilzhuku.

[User Picture]
From:[info]porkus
Date:April 7th, 2013 - 10:29 pm
(Link)
(labots)
Kas ir domāts ar "kvalitatiivu bilzhuku"?
Par cik Tu kategoriski izvairies atklāt kas ir vēlamais reprodukcijas rezultās, vārds "kvalitatīvs" var nozīmēt visu-kaut-ko.
To, ka nevajag vektorus, varēji pateikt arī sākumā - ne visi cilvēki ir telepāti.

esošais paraugs ir extrapolēts no mazākas bildes, kas ir ņemta no Armanda Strazda un Modra Tenisona kopprojekta "Zīme", kura datorprogramma ģenerē standartizētas Lielvārdes un citām jostām LĪDZĪGAS zīmes un tad kā mazu bildīti ievieto "Zīme" web-lapā. Tava parauga faila izšķirtspēja ir 95.987 pixeļi pret vienu collu + bilde ir nedaudz "saspiesta" vertikāli. Ja Tevis ievietotā parauga saturs (ne tikai izmērs/izšķirtspēja) der, var izkopēt mazus fragmentus no tās lapas salikt kopā un palielināt līdz vēlamajam izmēram, kas, ja pareizi saprotu, ir 5x30 cm.
/++ ja nav "pie vienas vietas", jāatcerās, ka viss materiāls zime.lv lapā ir aizsargāts ar autortiesībām/

Attiecībā uz "Kaldabruņas" jeb "Krievānu Māras" jostu:

Links jeb saite šeit: "Ūdenszīmes"
Kontaktpersona failu pieprasījumam: Ieva Jātniece ieva.jatniece@gmail.com

Vadoties no personīgās pieredzes, failu formāts, ko Ieva izsūta, parasti ir JPG (bitmap formāts) un CDR (CorelDraw dzimtais vektoru formāts).
Josta ir sadalīta 10 fragmentos/failos + 3 atsevišķi faili pērlīšu zīmējumam - resp. kopā 13 atsevišķi faili, ar kuriem vēlāk var darī visu ko vien sirds vēlās.
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:April 8th, 2013 - 12:51 am
(Link)
Nee, nee, es neizvairos. Es veelos no shii izveidot tetoveejumu. Josta ir tik skaista, ka noteikti jaaiemuuzhina uz aadas. Taas paaris dienas ko paziimeeju jostu pati, mani patieshaam aizraava. Kad salaboshu kompi, noteikti turpinaashu. Ceru, ka varu tev uzdot veel paaris jautaajumus par sho teemu?
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:April 8th, 2013 - 01:19 am
(Link)
jautājumus var uzdot droši

+ atceries, ka strādājot pie šādām laikietilpīgām lietām, ir labi ik pa brīdim saglabāt kopiju - uz cita cietā diska, flash/zibatmiņas kartēm, CD-ROM utml, jo kompi vienmēr vai var salabot vai nopirkt jaunu, bet iztērēto laiku un enerģiju nē.
[User Picture]
From:[info]muzungu
Date:April 8th, 2013 - 01:31 am
(Link)
Jaa, tagad es buushu gudraaka.
Man visvairaak interesee vai visas ziimes var likt kopaa? Vai ir kaadas, kuras nevajadzeetu? Kaut kur var atrast ziimes atsevishkji ar skaidrojumu? Gribu meitinjai izveidot jostu un pasuutiit pie kaadas tantinjas, lai uzauzh, bet jaa, svariigi ir informaacija, ko ielieku jostaa.
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:April 8th, 2013 - 02:14 am
(Link)
nu, ja tetovējums, tad nav degoša lieta - labāk tiec pie kompja un uztaisi pašu rokām kārtīgi - būs lielāka vērtība

kopā likt tās zīmes var (manuprāt), ja vien netaisa kāda novada jostas/raksta kopiju vai atdarinājumu - kamēr raksts izskatās "smuki" un "kārtīgi" (šeit vajadzētu vizuālus piemērus) viss būs štokos
es gan ieteiktu no sākuma uztaisīt/pārzīmēt kādu kopiju - būs lielāka skaidrība kā raksts būvējās & vēlāk varēs arī izmantot jau gatavus elementus + papētīt jau esošās jostas -> valsts vēstures muzejā fondos ir vismaz kādas 70 jostas no lielvārdes novada vien

par tiem skaidrojumiem pagaidām teikšu īsi - neuztraucies - nav tādu striktu nozīmju un kautkādas autoritātes, kas kautkur webā būs ielikusi "īstās un vienīgi pareizās nozīmes", lai arī visādās privātās lapās ir dažādi brīnumi aprakstīti ... un nosaukumi vispār ir sadomāti (šis ir temats garākam skaidrojuma - to vēlāk)+(pie šīs problēmas gan tiek strādāts šobrīd, tiesa gan lai īsi izkaidrotu citu valstu/kultūru cilvēkiem kas ir kas)

... skaidrākie apraksti principā ir atvasināti no tautas dziesmām, bet daudzas citas zīmes amatnieki ir nosaukuši paši ... ... ar vienvārdsakot gari jāstāsta, bet skaidrs ir viens, ka zīmes ar sliktu nozīmi vēl nav sastaptas ... rietumnieki gan uztraucās par lietuvēna krustu, bet tas tā - aiz nezināšanas

btw vislabāk ir aprunāties ar pašām "tantiņām" pašām par šo lietu
(dažas no šamējām tantiņām tik vecas nemaz nav)

laika īsināšanai pameklē interneta dzīlēs - visādus skaidrojumus atradīsi
From:[info]aum
Date:November 12th, 2013 - 11:32 am

Josta vektoros

(Link)
Sveiks, Porkus!
Vai vari, lūdzu padalīties ar info par pārzīmēto jostu, kas pieejama par brīvu?
Jaua iepriekš tencinu.
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:November 12th, 2013 - 02:56 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
Konkrētā josta figurē ar nosaukumiem: "Kaldabruņas" jeb "Krievānu Māras" josta

Pamatinformācija atrodama Jekabpils novada, Rubenes pagasta biedrības "Udenszīmes" mājas lapā:

http://udenszimes.lv/cms/2012/02/21/izgatavota-kaldabrunas-maras-jostas-digitala-versija/

JPG failus var kopēt ārā tieši no lapas
Lai iegūtu vektoru failus, jārakasta e-pasts Jēkabpils novada sabiedrisko attiecību speciālistei Ievai Jātniecei (kura vienlaicīgi ir biedrības "Ūdenszīmes" vadītāja) ieva.jatniece@gmail.com .

Jostas materiāls ir 13 CorelDraw (vienas no pēdejām versijām) kompresēti faili (kopējais arhīvs 4.3 MB), Ilustratora versija ir jaiegūst pašam, pārglabājot failus no CorelD, jo oriģināli ir kompresēti un normāli AI vaļā neverās.

Šī informācija bija aktuāla gadu atpakaļ.
Ievu man izdevās sazvanīt personīgi, lai gan pazīstami nēesam.
Papildus pie šīs informācijas ir divi mobīlā tālruņa numuri: +371 26167960 un +371 29548967. Liekas, ka lietoju 1. numuru.

Ja galīgi neizdodās kotaktēties ar Ievu, dod ziņu.


From:[info]aum
Date:November 12th, 2013 - 05:26 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
Izdevās sazināties, paldies. Ieva bija ļoti atsaucīga.

Jā, mans vārds ir Ansis :)
Bet lietotājvārds bija aizņemts, tāpēc paliku pie aum - no Apzinātības un miera prakses.

Skatījos arī ethnografix rakstus - ļoti uzrunāja realizācija - vai Tev ir kāds sakars ar šo? Varbūt pats esi zīmējis kartiņas un kreklus?
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:November 12th, 2013 - 06:57 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
kas attiecās uz lietotājvārdu - tā ir katra paša darišana
Ansis ir zināms no bccs & HL laikiem

kas attiecās uz ethnogrāfix, tad jā - esmu autors šīm lietām
LV teritorijā kartiņu dizaini jeb specifiski pašas ilustrācijas ir licencētas
kreklu dizaini arī ir mani, tie arī tiek salikti kopā dzintarzemē - kreklu izvēle ir vietējo pārziņā, bet dizaini tiek tehniski sagatavoti ziemeļamerikā

bez krekliem un kartiņām ir pieejami daudzi citi produkti, sākot ar somām, cepurēm un beidzot ar i un citu mobilo tālruņu ietvariem - šīs lietas dzintarzemē pagaidām nav pieejamas un pieeja interneta veikalam arī ir ierobežota

tas pats attiecās uz mākslas darbiem, kas ir pilnīgi atsevišķa lieta

From:[info]aum
Date:November 12th, 2013 - 09:42 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
Visu cieņu par darbiem.
Ieraudzīju veikalā Jelgavā, tad Rīgā - meklēju webā. Pētīju riktīgi, kā esi strādājis. Uzrunā ļoti.
Paldies Tev!

Par vārdu - ok, nesaki. :)
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:November 12th, 2013 - 03:03 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
tiko pieleca, ka aum ir ajs
From:[info]aum
Date:November 12th, 2013 - 05:27 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
Un man nepielec, kas ir porkus :)

Ansis
[User Picture]
From:[info]porkus
Date:November 12th, 2013 - 07:00 pm

Re: Josta vektoros

(Link)
tas nekas - nav svarīgi