Šugā faiv
Japāņi un māņticība 
15.-Maijs-2016 12:04 pm
Eiropā ir tā, ka runājot pie pusdienu galda ar pieklājīgiem cilvēkiem par to, ka tev, redz, mājās spoks un poltergeists ir tīri labas izredzes zaudēt pusdienu biedrus tuvākajam laikam. Gudrs cilvēks, redz, tādas muļķības nerunās.
Ar japāņiem tā īsti nav. Runāt pie pusdienu glada par poltergeistu ir tīri normāli, bet nepieklājīgi. Nepieklājīgi, jo dažiem var kļūt bail un biedēt cilvēkus uz taisnas vietas nav taktiskuma virsotne.
Mana pirmā japāņu valodas pasniedzēja nāk no turīgas ģimenes, kura savu naudu ir nopelnījusi ar nekustamo īpašumu. Vienreiz ziemas vakarā mums bija saruna par to, kāpēc vieni dzīvokļi ir lētāki un citi ir dārgāki un pasniedzēja minēja, ka dažos dzīvokļos esot spoki un tur neko nevar darīt - tādus ir jāiznomā lētāk. Ja seko domu loģiskajai secībai, tad dabiski rodas jautājums - kā viņi zina vai spoks tiešām esot vai tās ir tikai īrnieka izdomas? No pasniedzējas atbildes uzzināju, ka spokojas parasti dzīvokļos, kur esot bijusi pašnāvība vai kas tamlīdzīgs. Bet ja nav skaidrs, tad sauc tantiņu no tempļa un viņa visu pārbauda. Un ja nu spoki tomēr esot, tad sauc sintoistu priesteri, jeb šamani, kurš speciālā rituālā visus nelabos izdzīs projām. Tas viss ir oficiāli, dzīvoklis bez spokiem ir dārgāks nekā ar spokiem un tempļu šamaņiem ir daudz darba. Tādas tās lietiņas. Manas tā laika vēl diezgan cietās eiropieša smadzenes šo informāciju pieņēma, bet bija vajadzīgs laiks lai visu to apjēgtu un savienotu ar jau esošo Japānas skatījumu.

Tajā pašā laikā, japāņiem nav ilūziju par dabas anomālijām. Piemēram, 2010. gadā es piekritu bildēties kaut kādam modes žurnālam Čibas krastmalā. Toreiz pamanīju, ka gar krastu un arī diezgan patālu uz salas viduspusi pa zemi mētājas tādi palieli kurkuļi. Vēlāk parādījās ziņas, ka kurkuļi esot atrasti vēl tur un šur, diezgan tālu no krasta un dažiem tie esot uzkrituši no zilas debess mašīnai virsū. Tolaik vietējiem bija diegan skaidrs, ka tas viss nozīmē nozīmīga seismiska notikuma tuvošanos. Bija arī - 2011. gadā.
Tagad, redz, Kumamoto prefektūrā no ezera pazuda viss ūdens. Gadās. Visi reālisti, visi visu saprot. Bet spokiem tic vienalga.
Comments 
15.-Maijs-2016 09:57 am
Re,kā! Bet pastāsti,vai japāņi tiešām ir neganti darbaholiķi un strādā līdz vēlai naktij un kur pa to laiku viņi liek savus bērnus?
15.-Maijs-2016 07:58 pm
Līdz naktij birojā atrodas - tas gan tiesa. Vai tas laiks tiek pavadīts efektīvi ir pavisam cits jautājums.
Ar bērniem parasti ņemas sievas, jo sievietes tradicionāli (parasti) nestrādā.
This page was loaded Maijs 6. 2024, 4:22 pm GMT.