Kurvjzieža kontemplācijas

Krāšņais Kurvjziedis

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Jau trešo dienu dzīvodamās tviterī, beidzot sapratu, ko man atgādina Andas Burves-Rozītes mīla pret Viesturu Rudzīti. Magdalēnas degsmi pret Jēzu, ja vien Magdalēna būtu bijusi histēriskāka, un Jēzus - dumjāks.
  • Mani sajūsmināja viņas promocijas teksts uz jaunākā VR opusa vāka. Pirmkārt, diezgan dīvaina šķiet doma, ka it kā psihoterapeita grāmatu varētu promotēt nedēļas izdevuma dzeltanā stūrīša autore. Otrkārt, nekad nebiju dzirdējis, ka viņai ir kaut kāda izgītība psihiloģijā, lai varētu nākt klajā ar spriedumu, ka VR ir viena no interesantākajām parādībām (tipa citēju pēc atmiņas) mūsdienu psiholoģijā.
    • Ieguglēju - "viens no dziļākajiem un neparastākajiem domātājiem mūsdienu psiholoģijā". :D
      Interesanti kurš varētu būt otrs ABR zināmais "domātājs mūsdienu psiholoģijā"?

      Vispār jauks jaundarinājums "domātājs kādā nozarē", manuprāt, visai gaumīgs diletanta apzīmējums - turklāt nav pat nozarē nekas jādara, tikai jādomā.
      Piemēram, "oriģināla un spridzīga domātāja automehānikā" , vai "drosmīgs un novatorisks domātājs piena lopkopībā".
    • Nu redzi, Ivar, ja Tu kādreiz izlasītu to, par ko tik labprāt izsakies, tad, iespējams, uzzinātu daudz jauna un pārsteidzoša. Tā piemēram, par žurnālu Ir, kurā nav nekādu "iknedēļas žurnāla dzelteno stūrīšu" - ja vien Tu par tādiem neuzskati Ievas Albertes profesionāli izcili veidotos sociālo problēmu pētījumus, vai tikpat izcili uzrakstītos Ievas Puķes vēsturisko notikumu un ar tiem saistīto personību aprakstus. Anda Burve-Rozīte žurnālā Ir jau teju piecus gadus raksta kultūras intervijas ar izcilām Latvijas personībām mākslā, zinātnē. Ja tik ļoti gribas izteikties par autores darbu, laipni lūgts izlasīt (priekšstatam) kaut jaunāko četru, piecu Ir numuru kultūras intervijas ar rakstnieci Gundegu Repši, jauno dramaturģi Agnesi Rutkēviču, reźisoru Pēteri Krilovu, tulkotāju un rakstnieku Roaldu Dobrovenski, dzejnieku Jāni Rokpelni. Tas ir tas, ar ko es nodarbojos.

      Uz Rudzīša eseju krājuma aizmugures vāka atainotais viedoklis ir lasītāja. Tas nav profesionāla rakstura komentārs, vai akadēmiska analīze. Šķiet ļoti dīvaini, ja kāds to nav sapratis, viedokļa vietu un izteiksmes veidu uzlūkojot. Domāju, ka lieki šeit izvērst pārrunas, vai mūsdienās cilvēki - neprofesionāļi - drīkst lasīt psiholoģijas, filozofijas, fizikas u.c. zinātņu jaunatklājumus un atziņas, kā arī domāt un izsacīties par tām. Ja vien, nebūdami ar akadēmisku/profesionālu kredibilitāti, sevi nepasniedz kā tādus. Tev tas liksies šausmīgi, bet demokrātijā tiesības lasīt, domāt un izsacīties ir visiem cilvēkiem. Tu taču arī spried par politikas procesu, mediju darbu, nebūdams šajās zinātņu jomās izglītots. Kamēr par tādu neuzdodies un nekāp uz podesta attiecīgās akadēmiķu konferencēs, ir pavisam ok. Soc. tīklos, uz grāmatu muguriņām - droši! Ja vien ir, kas piedāvā un ir, kam interesē Tavs tīri kā personības viedoklis. Un pašam nav nekas pretī to pasacīt. Nu, tā kā man par Rudzīša esejām.

      Humora pēc vēl var piebilst, ka Tevis apklačotā autore pirms LU, kur bija tas gods sastapties vienā studiju programmā, mācījusies psiholoģiju un pedagoģiju Rīgas Skolotāju institūtā. Šeit varbūt Tev radīsiies kārdinājums ierēkt, "nu un", vai "pff, kas tas vispār" u.tml. Nekas īpašs, protams. Taču zināšanas tika iedotas. Ar interesi var lasīt pētījumus un jaunatklājumus jomā aizvien.

      Lai veicas! Un nākamreiz varbūt izlasi gan, pirms sagribi par to, vai ko citu izsacīties. Citādi gadās sarunāt vienkārši... melus. Tas par "dzeltenajiem stūrīšiem" Ir. Es jau zinu, ka tas ne aiz ļauna. Tikai aiz nezināšanas.
      • Krii. Tātad, Krii. Jūs tāda sprigana persona, par domātājiem automehānikā un lopkopībā ķiķiniet. Jums šķiet, ka domāt par to kā jaunradi nav iespējams? Aizkustinoša pārsteidzība, manuprāt.

        Lai nu kā, arhe-stāsta par Jēzu un Mariju Magdalēnu pielāgojums visai precīzs. Tik par muļķību tā frivoli. Taču ticu, ka tas Jums radīja zināmu vakara baudu. Man patīk cilvēki, kuri prot sev baudu sagādāt.
Powered by Sviesta Ciba