kihelkonna - Komentāri [entries|archive|friends|userinfo]
kihelkonna

[ website | kihelkonna - apdzīvota vieta sāremā salā ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

par sportošanu 4. Mar 2016|11:56

kihelkonna
tas jau ir palēnām briedis pa visādiem pētījumiem, bet nu arī lielais britu sporta medicīnas žurnāls ir nācis klajā ar paziņojumu: tas ir mīts, ka mazkustība izraisa lieko svaru. (un attiecīgi tas ir mīts, ka ar vienu pašu sportošanu var notievēt.)

http://bjsm.bmj.com/content/early/2015/05/07/bjsports-2015-094911.full
Br J Sports Med 2015
It is time to bust the myth of physical inactivity and obesity: you cannot outrun a bad diet.
A Malhotra1, T Noakes2, S Phinney3

raksts ir mēreni niknā tonī. it kā būtu atkal jāapkaro iekavējies uzskats, ka zeme ir plakana.

regulāras fiziskas nodarbes samazina sirds un asinsvadu slimību, 2. tipa diabēta, vecuma demences un citu slimību risku. tās visu ko uzlabo. taču tās nesamazina svaru. teikt "ja gribi novājēt, ej skriet" nav nekāda pamata.
un liela daļa no tiem, kas ir gana slaidi, tāpat slimo ar visādām tādām slimībām, kuras mediķiem patīk saistīt ar lieko svaru.

atrodam arī vainīgos. tie ir pārtikas ražotāji, kas saka - no mūsu neveselīgajiem produktiem jums nekas nebūs, ja vien pietiekami sportosiet! piemēram, saldie gāzētie dzēriemi savās reklāmās mēdz rādīt sportojošus cilvēkus. it kā viņu produkts nebūtu tas, no kā amerikāņi kļūst resni. it kā organismam būtu vienalga, vai viņu produkts satur cukuru, taukus vai olbaltumvielas.

ir ļoti daudz pētījumu, kas parāda, ka liekais svars rodas no cukura. bet nav pietiekami jaunu un plašu pētījumu, ka ar sportošanu vienu pašu varētu nomest svaru (par to vēlāk).

savādi, bet tālāk šis sporta medicīnas žurnāls raksta, ka vienkārši nevajag ēst ogļhidrātus. vajag ēst taukus un tad vingrot. jā, viņi iesaka ketogēno diētu. ja tāds taukus saēdies cilvēks sporto, viņam svars krītas lielā ātrumā. ja cilvēks saēdies tāda paša kaloriju daudzuma ogļhidrātus, viņš netievē vis. ja daudz sporto, daudz ēd, dabū vēl insulīna rezistenci.

==

kā zināt, te ir pamats. tas jau sen zināms: kad cilvēks saēdas ogļhidrātus, asinīs ceļas insulīns, tas iet uz smadzenēm un čukst: "rezerves, veido rezerves! krāj taukus!". kad cilvēks saēdies taukus, insulīns neceļas nemaz, paliek nokrities, un organismam no tā jāsaprot: rezerves krāt nevajag, esošās rezerves vajag tērēt. tā ar vienu un to pašu kaloriju daudzumu var dabūt divas dažādas organisma atbildes. no šī sanāk, ka cilvēks pieņemas svarā no ogļhidrātiem un nevis no kalorijām. aptaukošanās ir nevis pārēšanās sekas, bet tas, ka organisms citādāk apietas ar apēstajām kalorijām. šādā gadījumā aptaukošanos iespējams panākt arī ar pavisam mazu kaloriju daudzumu.

==

ir diezgan daudz pētījumu, kur cilvēkiem liek regulāri sportot, un viņi vai nu nezaudē svaru, vai turpina uzkrāt, vai zaudē to tikai mazdrusciņ. kāds amerikāņu skrējēju žurnāls aptaujāja savus abonentus (8340 gab.)7 gadu laikā. daudzi no viņiem ikdienā skrēja garus gabalus. visumā viņi šajos 7 gados bija kļuvuši smagāki.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2810507/
PAUL T. WILLIAMS. Maintaining Vigorous Activity Attenuates 7-yr Weight Gain in 8340 Runners
Med Sci Sports Exerc. 2007 May; 39(5): 801–809. Med Sci Sports Exerc.

tas, protams, skaidrojams ar to, ka kārtīga sportošana rada apetīti. sportošana ir sen zināms ēstgribas veicināšanas līdzeklis! var jau, protams, apcerēt, ka kāds dīvānpelmenis tagad sāks sportot, bet ēdīs kā agrāk. bet tas vienkārši nedarbojas.

un stāstos par sportu un kalorijām mani vienmēr ir izbrīnījis, cik maz sportojot tiek notērēts. piemēram, ja 70 km smags cilvēks noskrien kilometru 10 minūtēs, viņš zaudē 73 kilokalorijas. 5 km 30 minūtēs - 363.
http://www.runnersworld.com/fitness-calculators/calories-burned-calculator
vienā Marsa batoniņā - 234 kalorijas. kāds pēc treniņa jūtas paēdis no tāda?

īpaši baiss man likās kāds kāds dāņu pētījums. tur mazkustīgus cilvēkus nolēma padarīt par maratonistiem. rezultātā vīrieši zaudēja 5 mārciņas svara (2,3 kilogramus), sievietes nezaudēja vispār.
ja tavs mērķis ir zaudēt svaru - vai tu sāksi trenēties 42 kilometru sacensībām vien tādēļ, ka kāds apsolītu, ka varbūt tu zaudēsi 2,5 kilogramus svara, bet varbūt arī nezaudēsi?

protams, vienā mierā var atrast pilnīgi pretējus rakstus

Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2015 Dec;25(6):566-75. doi: 10.1123/ijsnem.2015-0025. Epub 2015 May 22.
Exercise-Induced Weight Loss is More Effective than Dieting for Improving Adipokine Profile, Insulin Resistance, and Inflammation in Obese Men.
Khoo J1, Dhamodaran S, Chen DD, Yap SY, Chen RY, Tian HH.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26011919

te gan nav pateikts, kas tās bija par kalorijām, ko cilvēki ēda.

tā ka katrs var palikt pie sev patīkamākajiem uzskatiem.


UPD
disklaimeris apakškomentētājiem.
nevienu brīdi neesmu teikusi, ka fiziskas nodarbes ir sliktas vai nevajadzīgas. neesmu teikusi arī, ka liekais svars būtu vienīgais iemesls, kādēļ ar tām nodarboties.

UPD agrāk http://klab.lv/users/kihelkonna/419581.html
Link Read Comments

Reply:
No:
Lietotājvārds:
Parole:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa: