juvenal's Journal
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in juvenal's LiveJournal:

    [ << Previous 20 ]
    Wednesday, April 24th, 2024
    11:54 pm
    Gribēju padzēst kādu no vecajiem ierakstiem. Bet neredzu, kā to izdarīt. Nekur nav edit pogas. Vai tiešām labot un dzēst var tikai ierakstus no leitestiem?

    Un ir kāda iespēja saarhivēt visus savus cibas ierakstus? Novilkt pie sevis? Tagad sanāk kopēt pa 20 ierakstiem, bet man viņu tik šausmīgi daudz sakrājies?! Botu taisīt negribu, negribu nevienu lieku sekundi tērēt blakusdarbiem.
    Saturday, April 20th, 2024
    8:47 pm
    Pēc mises vīriem vajadzēja svētītā ūdens bunduli (palicis no Lieldienām) aiznest no priekšnama. Dāmas sanesa lielās buteles, lēja un lēja atlikušo. Priestris pienāca un painteresējās, vai tiešām tik daudz atlicis? Džeki atrauca, ka esot kā Bībelē. Ūdeni lejot ārā, bet viņš nāk klāt un nekad nebeidzas.

    Paldies Dievam, bet pavairošanas brīnums šoreiz nenotika (vai bija neliels) un bunduli varēja aiznest. Drusku gan izlija uz grīdas. Tiešām tūļība!
    3:07 pm
    Mūsdienās, kad biznesi samazina izmaksas (sabiedriskais sektors to nedara, bet sabiedrībai tas ir OK), ir ļoti svarīgi, lai arī zinātne samazinātu izmaksas un piegādātu rezultātu lētāk.

    Zinātnes kognitīvo procesu automatizāciju veic, piem., https://insilico.com/

    Bet eksperimentālās daļas automatizācijai ir izveidota robotiskā kēde, kas tuvāko 5 gadu laikā plāno automātiski notestēt 1M dažādu molekulu, lai pagarinātu dzīvildzi vai pat padarītu jaunāku vienu tārpu https://orabiomedical.com/sponsor-mmc/ (https://www.lifespan.io/news/who-wants-to-be-a-molecule-millionaire/), pēc tam to varētu pārnest uz cilvēku. Yamanaka faktori (sarežģīti proteīni) jaunības atgriešanu veic garantēti un dabiski, bet (tās jau ir vecas ziņas), to pašu mēģina veiksmīgi inducēt arī ar mazajām molekulām, pie reizes kontrolējot, lai nerodas blakusparādības vēžu formā.

    Tātad insilico meklēšanu un docking kombinējot kopā ar automātisku molekulu testēšanu (un to rezultātu automātisku interpretāciju), var virzīties uz priekšu un sasniegt rezultātus ar minimālām zinātnes izmaksām. Un attiecīgie zinātnieki būs atbrīvoti un varēs nodarboties augstākā līmenī ar zinātni.
    Thursday, April 18th, 2024
    1:16 am
    Nu jā. Vēl paliek ∞/homo versija, bet tur jau Lurje ea ir tik daudz izdarījuši, atliek tikai izmantot.
    12:18 am
    Lasu par CatDL (jau minēju). Man liekas, ka viņi ir atrisinājuši Lielo Uzdevumu. Tagad ir tikai darbiņš to visu salikt praktiskās programmās un palaist.

    It kā vairs nav interesanti. Bet no otras puses, vajadzētu būt interesanti, jo ir taču redzams ceļš, kā tam visam likt strādāt cilvēku labāk un beidzot padarīt pasauli pavisam, pavisam labu. Līdz šim varēja teikt, ka tas un tas post-... var nestrādāt vai nebūt sasniedzams, jo Uzdevums nebija atrisināts, pat tagad daudziem nav priekšstata par to. Galu galā, visa vēsture jau bija viena maldīšanās un ceļa meklēšana uz šo brīdi. Un, vai!, cik daudzi soļi pa labi un pa kreisi tika sperti. Kas to toreiz varēja zināt?

    Tātad - tagad vajadzētu savākties un spert šos pēdējos soļus. Sakopot resursus un ātri izdarīt. Lai nekas neiet postā līdz tam brīdim.

    Bet, kur nu. Tā plēšanās un ālēšanās, kas notiek pasaulē?! Citam cita kāpšana uz galvas. Cīņas par dzīvībām, zemēm, klientiem un centiem. Konkurence. Negausība. Mantkārība. Vēlēšanās pievākt visu. Lai citiem nekas nepaliek.

    Tām Zināšanām vēl ir jādifundē. Un tas prasīs laiku. Ne visiem, kas ir gatavi to darīt, pietiek un pietiks resursu. Daudz tukšības būs vēl jāpiedzīvo.

    Lielie sportisti zinās labāk, bet varbūt kaut kad pirms beigām ir tāds kā nogurums?
    Sunday, April 14th, 2024
    10:41 am
    Vakar sevi pieteica ielaistais gudrības zobs, šorīt izrāvu. Taksis, visas manipulācijas un zāles pēc tam izmaksāja gandrīz divus pilnus Franča Jozefa zelta dukātus (es cenas turpmāk norādīšu tikai dukātos). Citiem visa mēneša alga ir nepilni 3 dukāti. Kā viņi un viņu bērni dzīvo?

    Pieredze izcila. Trīskārša anestēzija un kļuvu konfidents, ka daktere var darīt visbriesmīgākās lietas, ko viņa arī diktibilgi darīja. Bet pašu klikt momentu palaidu garām. Kad viņa sāka šūt, tas guvu apstiprinājumu, ka viss veiksmīgi. Tā anestēzija ir viena traki, traki laba lieta!

    Redzēs, kāda būs veseļošanās.

    ----

    Citās ziņās. Jutu nemieru. Domāju, ka pavasaris? Tad sapratu, ka pusgads pagājis un atkal vajag būsteri! Pēc oktrobra un novembra šņaukāšanās ziema bija izcili laba. Nekādas veselības problēmas.
    Thursday, April 11th, 2024
    5:43 pm
    Atliek cerēt, ka "Strāvas" intelektuāļi par šo būs aizdomājušies jaunajā numurā. MI un komunitārisms ir atbilde nabadzībai.
    5:30 pm
    Nodzīvojāmies! Aptuveni šādu MI cenšos piešķilt, un, re, ārzemnieki nupat tikuši pie investīcijām https://techcrunch.com/2024/04/09/symbolica-hopes-to-head-off-the-ai-arms-race-by-betting-on-symbolic-models

    Uzticams, pārbaudāms un vadāms MI - tas ir vajadzīgs biznesiem.

    Dienvidslāvu džeki varēja mācīties angļu phd skolās un šo visu attīstīt. Man bija jācīnās par izdzīvošanu un valsts tā arī neiedeva prototipa grantu. Kariņš vienā lidojumā sadedzina 2-3 prototipu grantus un Latvija nespēj izrauties no atpalicības. Viņa lidojumiem jēgas un rezultātu nav.

    Bet viņi jau arī nav maksimums iespējamais, ir veidi, kā viņus pārspēt. Bet nu viņi jau nesēž uz vietas, ja tāda nauda gadījusies.

    No otras puses. Vai nav vienalga, vai tehnoloğisko komunitārismu sasniedzam ar mani vai bez manis. Labi visiem būs tik un tā. Nu varbūt pionieriem medāli iedos.
    Monday, April 1st, 2024
    4:46 pm
    Pie iepriekšējām diskusijām. Man nav sava autiņa, nemāku to vadīt un mans prāts mēdz aizklejot (vai arī iegrimt emocijās, trauksmē vai sākt risināt kādu domu), tāpēc laikam pat būtu bīstami, ja es pats brauktu. Cilvēku neirodiversitāte būtu jāņem vērā mobilitātes lēmumu pieņemšanā

    Esmu par sab. transportu. Noteikti. Braucot var lasīt planšetē grāmatas vai rakstus (ja cilvēks ir pietiekoši izglītots, tad matemātiskus rakstus var lasīt arī bez piezīmju taisīšanas, bet apdomājot visu prātā). Vai, ja prāts to prasa, tad skatīties, kas notiek aiz loga, sarunāties, utt. Man ir paveicies, ka gandrīz visos maršrutos varu apsēsties.

    Protams, neapskaužu tos, kas kāpj pusceļā un stāv. Bet tad visiem kopā ir jāsadodas rokās un jāinvestē vairāk sab. transportā. Tramvaji un dzelzsceļi ir paši labākie.

    Neapskaužu šoferus, kas diendienā braukā pa pilsētu. Man būtu grūti fokusēties uz tādiem sīkumiem, kā satiksmi. Vai darīt lietas, kas diendienā atkārtojas. Bet tur laikam drīz būs autonomija. Ja cilvēks brauc sabtransportā vai staigā ar kājām, tad viņš var domāt, iegrimt dvēselē. Ja ir otrs - tad sarunāties, sadoties rokās. Daži mēdz nodoties Rožukroņa meditācijām vai lasīt breviāru. Arī mūziku tā pa īstam var izbaudīt tikai tad, ja nav jāvada autiņš. T.i. ja izmanto sabtransportu vai eji kājam, tad kļūsti gudrāks, labāks, garīgāks. Ja stūrē klokus, spaidi pedāļus un pētī, kurā kokā neietriekties - nu tā nav nedz atpūta, nedz ceļošana. Tas ir darbs. Svētīgi, ja to dari citu labā.

    Un arī velo labāk ir trenažieris. Lai var fokusēties uz spēku un ātrumu un nevis uz ceļu. Ja garlaicīgi, tad mācos hieroglifus velo laikā.

    Protams, sabtransportam ir trūkumu, kas jānovērš. Kaut vai kondicionieri. Jaunajos autobusos un daļēji arī tramvajos tie var būt pat ideāli. Redzēs, kas būs jaunos vilcienos. Vecos vilcienos karstās dienās var nākties kļūt par cūku. Tad labāk izvēlēties alternatīvu. Daudzi ir pārsēdušies uz savām mašīnām, tāpēc arī dzelzceļa reisi ir tik reti. Sarakstos ir logi dienas vidū, kad vilciens vispār ir nelietojams, to vienkārši nav.

    Ja Latvija būtu turīgāka un šeit būtu vairāk cilvēku, tad gan jau ka prastos vairāk atbalstīt sab. transportu.

    ---

    Citās ziņās. Video https://www.youtube.com/watch?v=Le122vas9aM "AI supremacy: The artificial intelligence battle between China, USA and Europe | DW Documentary" ir bez jaunumiem, bet ir patīkami redzēt vaigā cilvēkus, kas veido Aleph Alpha, Mistral, HuggingFace. Tur ir arī kadri no MI summitiem un dažos pat ir redzams Dombrovskis. Bet viņam jau laikam ir tāds prātiņš, ka atrašanās starp gudriem cilvēkiem un teh elitē neatstāj nekādus nospiedumus. Bet dažiem tas patīk un daži balso par viņu.

    Bet video bija viena interesanta frāze: MI kompānijas taisot MI ar mērki pārbīdīt darba algas straumes un tās ievirzīt savās kabatās. Tas ir interesants skatījums, jo līdz šim bija paredzēts, ka MI vērtību sakers pārdodot servisus. Bet šeit atklātāks skatījums.

    ---

    Atceros, ka dažus gadus atpakaļ biju izmisumā, ka nevarēju atrast katoļu svētos, kas būtu bijuši biznesa cilvēki vai profesionāli darbinieki savā amatā. Bija Sv. Homobonus, daži ieteica Sv. Luiju karali. Bet arī tie izcēlās ar savu labdarību un krustakariem, nevis meistarību. Viduslaikos bija daži ievērojami zinātnieki (Sv. Toms Akvīnietis, Sv. Alberts) un klosteros bija inovācijas un zināšanas. Bet tad tas viss aizgāja škērsām. Un mūsdienās klosteri vāra ziepes, brūvē alu un likierus vai, labākā gadījumā, glezno ikonas. Nav šīs gudrības. Arī Opus Pro kustība ir divdomīga un bez fokusa uz panākumiem.

    Nu jau kādu gadu vai pusotru gadu šīs rūpes mani vairs nemāc, jo katoļu baznīca aktīvi pēta un seko MI. Jau ir iznākuši 2 speciāli Journal of Moral Theology numuri, kas veltīti tikai MI, tāpat pa MI rakstam ir gan jezuītu Theological Studies, gan dominikāņu The New Blackfriars jaunākajos numuros. Pat neskatījos, ko citos izdevumos raksta. Vēl šie jāapgūst. Tātad viss ir uz labo pusi. Baznīca domā par MI un meklē ceļu adaptēties un ietvert to. Un tas ir visaptveroši - sākot no psiholoģijas un morāles, ko mums nodara saskarsme ar MI un beidzot ar MI lietojumiem cilvēku un dabas labumam.
    Sunday, March 31st, 2024
    6:07 pm
    Demos "Nost ar sociālismu" ir ļoti labs diskusiju panelis https://www.youtube.com/watch?v=Ykj4th8zZ0k (paši referāti ir atseviškos klipos un tur tiešām nav nekas skatīšanās vērts). Seviški labi uzdarbojas Rungainis, sakot, ka 20 pirmie neatkarības gadi veicināja kapitāla uzkrāšanu (droši vien ārvalstu aģenti to vadīja - deva iespēju augt "kapitālistiem" par katru cenu, lai tikai panāktu brīvā tirgus eksistenci šeit. Nedodot iespēju brīvam tirgum veidoties no apakšas uz augšu) izmantojot visai nelegālas metodes un šī - nu jau vecā - kapitālistu paaudze domā primitīvi un nav ieienteresēta (pat ja ir nedaudz spējīga, tas gan ir jautājums) finansēt tehnoloģiju jaunuzņēmumus. Igaunijā Skype deva kapitālu tehnoloģiju cilvēkiem un viņi tālāk finansē cilvēkus ar to pašu skatījumu. Un šī primitīvo biznesu vara, protams, translējas uz politiku, uz primitīvo biznesu lobiju. Tāpēc arī ir tie betona, soliņu un veloceliņu projekti.

    Par Rungaini neesmu augstās domās, jo - cik dzirdēts - viņš ir nodarbojies ar valsts pasūtījuma projektiem un tad jau ir iemesls pūst jenotu primitīvo biznesu lobiju stabulē. Bet šoreiz viņš laikam runā no sirds un tīri ticami. Šaubos, vai Latvijas "konservatīvajiem" patika viņa idejas par nacionāliem čempioniem un teh uzņēmumu vajadzību. Bet labi ir, ka kāds to pasaka "konservatīvajiem" ģīmi un viņi ir spiesti to noklausīties, jo atrodas zālē un par biļeti ir samaksājuši. Tā ir kā realitātes atbalss viņu ziloņkaula un primitīvo iedomu tornī.

    Panelī ir runas arī par lauksaimniecības subsidijām un par valsts (pār)finansētu kultūru. Tika minēts, ka Dziesmusvētkus nevarot finansēt privāti. Kā nevar? Pirmie Dziemsusvētki taču bija tikai privāti! Un, kad Latvijā būs tie 7 vai vairāk miljardieri, tad viņi varēs finansēt vai nu Dziesmusvētkus, vai ko labāku. Piemērs, kuru vienmēr atceros ir Avena "Rīga - Jūrmala" klasiskās mūzikas festivāls. Vai (atkal kāds privātais finansējums) modernās vācu glezniecības izstāde Arsenālā. Abi bija pirms Covid.

    ---

    Netflix ir ļoti labs "Turning Point: The Bomb and the Cold War" dokumentālais seriāls. Izrādās, ka no bumbu izmēģinājumiem vien cilvēki piedzīvo radiācijas slimības. Izrādās, ka CIA tiešām darbojās Irānā, Gvatemalā un mēģināja arī Kubas Cūku līcī. Tad jau varam šo lentīti patīt tālāk... Un padomāt, kurš karš ir godīgs un taisns un kurš karš ir citu valstu interesēs. Un tāpat ar visām netaisnīgām komunitāru vajāšanām ASV, lai gan komunitāri bija dabiska ASV politikas sastāvdaļa gadiem, seviški jau no Depresijas gadiem.
    Wednesday, March 27th, 2024
    1:54 pm
    SLU-PP-332, Locamidazole (LAMZ), Irisin

    Pirmais bija minēts Delfi rakstā, pārējos piemeklēju, varbūt vēl kādi. Tās ir vielas (gan mazās molekulas, gan proteīni), kas vai nu aizstāj vai pašas ierosina tās vielas, kas izdalās treniņa laikā. Un ir doma, ka to visu saliks tabletītē un fiziskā treniņa labumus varēs saņemt ar tabletīti. Protams, sportot būs atļauts un to pat būs patīkamāk darīt, jo zāles gan uztur muskuļus, gan mazina noguruma nepatīkamo bremzu muskuļos.

    Vairāk https://amp.theguardian.com/science/2023/dec/31/could-exercise-pills-help-create-healthier-society-irisin-locamidazole brīdinājums - raksta sākumā ir tukšības gabals par asiņu pārliešanu (uzskatu, ka tas ir noziedzīgi), bet kad tam tiek pāri, tad ir zālītes.

    Aevum Threapeutics ir vienīgais uzņēmums, kuru man šobrīd izdevies atrast, pārējās zālītes vēl laikam nav atstājušas universitāšu sienas. Bet, ai, kā vajadzētu.

    Muskulārie džeki nesaprot pārējos. Muskulārie džeki treniņā darbina muskuļus un viņiem ne silts, ne auksts. Drīzāk pat priecājas, ka viss kārtībā.

    Tie, kas ar grūtībām cenšas sasniegt un uzturēt muskuļus, bieži vien trenējas spīdzinot nervus - krītot izmisumā, ka rezultātu nav, kustoties bez muskuļu atbalsta un ar visām tām skābēm locītavās. Varētu jau teikt, ka pamazām un ar mieru jāiet uz priekšu. Bet nekas neesmu redzējis, ka treneri tā teiktu. Nu kad skatos uz citiem. Pats esmu tikai vienreiz dzīvē runājis ar treneri - kad biju pirmi reizi zālē, toreiz bija bezmaksaa padomdevējs visiem.

    Man sporta problēmas un tā prokrastinācija reāli ēd dzīvi nost. Daudz, daudz vairāk padarītu, ja ar to būtu kārtībā.

    Bet šīs zālītes atkal ir lieta, kuras dēļ cilvēki varētu sadoties rokās un to uztaisīt. Netaisīt traci, ja semaglutīdu dēļ šokolādes industrija zaudē darbvietas, bet atbrīvotos cilvēkus up-kvalificēt un lai rada un ražo sporta tabletītes. Protams, MI arī vajag likt pie darba.

    Šis atkal varēja būt jautājums, kuru liek uz EP 2024 vēlēšanām, bet kas to deva. Politiķi piedāva tukšību.
    Sunday, March 24th, 2024
    6:39 pm
    Neskaidras definīcijas un ko ar tām darīt? Vai covid vakcīna un maskas bija cilvēku augmentācija? Valdība jau nevarētu pieņemt to visu, ja nebūtu vairākuma (varas) biznesu atbalsts. Un vai biznesu vara varēs prasīt (izdot mandātus) veikt arī vairāk trans/posthumānas augmentācijas, kad tādas kļūs plašāk pieejamas? Un varbūt nav slikti, ka biznesi virza cilvēku augmentāciju, pieņemot, ka augmentācija (biznesu paģērētā virzienā; un te ir arī jautājums par biznesu kvalitāti: manuālās atkritumu škirošanas "bizness" vs. darba humanoīdu taisīšanas bizness) nozīmē arī cilvēku izaugsmi un ziedēšanu?

    ---

    Varētu likties, ka ļaunums ir pašā dabā un tas ir neizbēgams. Kur vien ir kāda laba dzīvība, tur atrodas substrāts, kurā sāk mājot ļauna dzīvība un tās nonāk konfliktā. Varētu likties, ka konflikts ir dabas būtība. Bet, precīzāk skatoties, konflikta cēlonis vienmēr ir nespēja sadalīt telpu, nespēja reproducēšanos ierobežot balstoties uz solidaritātes un saprāta apsvērumiem un nevis uz cīņas iznākuma. Tas nozīmē - ja Dabā saprāts un solidaritāte iemājo visā dzīvajā, tad tiek sasniegts miers un labums.

    Kā saka Jesaja (11:6)
    "Justice shall be the band around his waist, and faithfulness a belt upon his hips.
    Then the wolf shall be a guest of the lamb, and the leopard shall lie down with the kid; The calf and the young lion shall browse together, with a little child to guide them.
    The cow and the bear shall be neighbors, together their young shall rest; the lion shall eat hay like the ox.
    The baby shall play by the cobra's den, and the child lay his hand on the adder's lair.
    There shall be no harm or ruin on all my holy mountain; for the earth shall be filled with knowledge of the LORD, as water covers the sea."
    (p.s. gribēju šo ielikt latviski, bet latviešu Bībele ir tā monetizēta, ka ar to var tikai dalīties soctīklos (ar atpakaļatsauci), bet nevar copy/paste tekstu)

    Un tas ir arī transcendetāli. Enģeļi, kas nebija gatavi solidaritātei, bet visu gribēja tikai sev, tie krita un radīja ļaunumu.
    "Mīliet viens otru" - precīzāk Diligite invicem.

    Tieši tāpēc ir svarīga visa tā matemātika, kas pēta kompleksās sistēmas, emerģences, metateorijas, ordinālo skaitļošanu (hiperskaitļošanu) un visas tās pieejas, kas dod kvalitatīvus secinājumus par diff u.c. vienādojumu risinājumiem bez pašu risinājumu atrašanas (nu ja atroda, tad arī labi). Viss tas vairo saprātu, uz kā bāzes atrast vienošanos un lēmumus šeit un tagad. Lai dzīvība vispirms padomātu un tad dzīvotu nost. Tā, lai neēstu viens otru.

    T.i. progresa virzienu atklāt domājot un tad to īstenot. Un nevis varbūtiskā/evolucionārā, cīņas un mēģinājumu/kļūdu ceļā noskaidrot progresa virzienu, kas varbūt ir tikai lokālais optimums dotās varast struktūru dēļ.

    ---

    Turpinu lasīt Ir Domuzīmi. Nezinu, kas ir Māra Ulme, bet viņa dzejo:
    "es īstenība dzeru jo man ir nogurums vai trauksme
    man liekas, ka tas ir pareizais veids
    kā turpināt priecāties
    vai aizmirst visas bēdas
    visus karus aizmirst
    aizmirst ka mēs nomirsim
    aizmirst ka cilvēkiem nav ko ēst vai dzert
    ka es neko nedaru tā labā
    ka varbūt rakstīt ir bezjēdzīgi
    un es nedodu pienesumu
    sabiedrībai
    ar savu darbu nopietnā ofisā
    vai atklājumiem kvantu fizikā
    es esmu tādā kā starptelpā...
    ...
    ..."

    Nesaprotu, kur ir problēma mācīties kvantu fiziku un darīt labu? Ļoti iespējams, ka sociālie apstākļi ir tādi, ka mācīties nevar, ka var tikai veģetēt. Bet tad ir jāstājas partijās un jācīnās, lai būtu sociālie apstākļi.
    Friday, March 22nd, 2024
    5:48 pm
    Vienu brīdi worldcoin apps vairs nerādīja vecās rezervācijas un jaunas arī nebija. Neko nezināju. Varbūt mans vecais Android (lietoju 6-to) vairs nevilka appu, varbūt viņi politiku mainīja. Tikmēr worldcoin cena pieauga līdz pat pāri par 10$, tagad gan vairs tikai nedaudz virs 8.

    Šodien atjaunoju app un visas rezervācijas vietā, jaunu arī var veikt. Pats orbs gan Latvijā tā arī nav pieejams.

    Ja viņi turpina grantus, tad tagad ik pārnedēļas 3 coinu grants ir gandrīz 30 dolāri, kas nozīmē 2+ $ dienā. Tātad attīstības valstīm šis jau ir darbojošš UBI.

    Protams, mērķis ir UHI.

    Reğistrēto/skenēto subjektu skaits pasaulē tuvojas jau 5M.
    Wednesday, March 20th, 2024
    11:40 am
    Man riebj, ja "eksperti" saka, ka darbiņš būs vienmēr. Tā rādot vēsture. Tas ir plakanās zemes skatījums ekonomikā. Tāpēc šorīt ir labs rakstiņš https://arxiv.org/abs/2403.12107 kas to pēta zinātniski un atrod arī "algu kolapsa" scenārijus. Ekonomisti prot piemeklēt eufēmismus brutālām, nāvējošām lietām.

    Tiesa, šis raksts neaplūko augmentāciju. Bet tā būs brīvprātīga un laikam iezīmēs sadalīšanos sugās. Bet tur kaudze sociālu problēmu - kādas ir minimālās materiālās tiesības uz augmentāciju un vai tā pieejama tikai bagātu vecāku atvasītēm?

    Citās ziņās. Šovakar Demosa forums "Nost ar sociālismu!". Kurš ies?
    Sunday, March 17th, 2024
    9:40 pm
    Redz, līdz kam esam nodzīvojušies. Gribu pateikt domu, bet jābaidās. Divas reizes jau izdzēsu, nobijos. Bet var jau tā uzmanīgi.

    No raksta par Ķīnas 2021. gada sasniegumu - ekstrēmas nabadzības iznīcināšanu Ķīnā:
    "What does it mean to not suffer extreme poverty in China? The most easily
    measurable aspect is having a daily income higher than the World Bank-defined
    international poverty line of 1.90 USD per day.

    However, according to the Chinese
    government’s definition, a person can be considered to have left extreme poverty
    only if the “two assurances and three guarantees” have been met (Xi 2019).
    * The two assurances are for
    ** adequate food and
    ** clothing;
    * the three guarantees are for
    ** access to medical services,
    ** safe housing with drinking water and electricity, and
    ** at least nine years of free education. Meanwhile, the land ownership system in China
    means that the rural poor have rent-free access to land and housing—putting them
    in a very different category to the rural poor elsewhere in the world."

    Ir tik nežēlīgi drūmi šo Ķīnas pieeju salīdzināt ar Rietumu pieeju, kas pamatvajadzības izmanto, lai ekstrahētu no cilvēkim peļņu visbrutālākā veidā. Piem., ASV tagad ir ziņas par NĪ aģentu asociāciju - kāds laikam būs piespiedis pieraut viņu monopolu. Vai ASV zāļu importa aizliegumi, kas Novo Nordisk semaglutīdiem ASV uzliek 10 reizes augstāku cenu nekā Eiropā. Un arī Latvijā. Vai visiem medicīna ir pieejama? Un mājoklis ar ūdeni, sanitāciju un elektrību? Laukos?

    Atradu arī 2 resursus par tehnosociālismu:

    https://www.niskanencenter.org/thoughts-on-techno-optimistic-socialism/ - vidusceļa domnīcas raksts par 3 kreisajām gramatām. Viena ir par luksus komunitārismu un arī pārējās ir tikpat tehno-progresīvas, optimistiskas, postmodernas, aktīvas, optimistiskas un intelektuālas. Gaišas un dzīvespriecīgas. Rietumu sociālisti esot anti-Prometejiski un vairs nedomā par sociāli-ekonomiskiem jautājumiem, bet par minoritātēm. Šīs 3 grāmatas ir rets pretstats, kas cenšas aprakstīt pro-Prometejisko sociālismu. Šeit ir minēts gan "socialist shared scarcity and communist shared abundance", gan Walmart piemērs kā atbilde uz sociālisma kritiku par to, ka centralizēta pārvalde nav iespējama. Walmarta darbinieku ir vairāk nekā Latvijas iedzīvotāju un Walmart apgrozījums ir 10 reizes lielāks nekā Latvijas IKP, bet tomēr - Walmart ir centralizēta pāŗvaldība un lēmumu pieņemšana. Sava kritikas daļa tiek arī "intelektuālā īpašuma tiesību" lobijiem, kas no intelektuālā īpašuma radīšanas finansēšanas ir pārgājuši uz rentes meklēšanu.

    https://polcompballanarchy.miraheze.org/wiki/Techno-Socialism ir īss un perfekts apraksts par tehnosociālismu. Nu ko lai saka. Man jau liekas, ka pareizi tas ir. Un labi, ka beigās viņi uztaisa perfektu atškirību:
    * "Marxism-Leninism - This is what happens when you try to build socialism without automation."
    * "Transhumanism - We share ideas but I think we should focus on ending poverty instead of superpowers."

    Rietumu sociālisti/kreisie/"progresīvie" ir pazaudējuši pro-Prometejismu un ielā mērā tāpēc viņiem nav arī utopiskas vīzijas par pēc-trūkumu. Transhumānisms nav gatavs adresēt sociālos jautājumus un tas var pārvērsties par lielāko slaktiņu cilvēces vēstures, tiesa izmantojot it kā "ētisko" laissez faire slaktēšanas metodi. Savukārt Ķīna pro-Prometejisms ir visaugstāka pakāpē, bet viņiem nav pēc-darba, pēc-trūkuma, universālas sociālās drošības vīzijas, viņi pat nesapņo par to, nu nevaru to nosaukt par īstu sociālismu.

    ---

    Ziņās ir par to, cik acīgi šodien tvarsta visus aizdomīgos. Sazin, ja pateikšu kādu labu vārdu par sociālistiem vai komunitāriem, tad mani arī sāks tvarstīt? Bet cik tas ir nežēlīgi. Man nav problēmu nosodīt visus tos totalitārisma noziegumus, genocīdus. Ja to vajag darīt, daru. Bet no otras puses - ja domā par MI un nākotni, tad modeļi var būt visādi. Un manis minētajās grāmatās un otrajā linkā (kā arī reddit diskusijās par tehnosociālismu vai Rietumu kompartiju lapās) nav šīs vardarbīgās un totalitārās pieejas. Jā, ir demokrātiskas idejas par to, kā demokrātiskā veidā apturēt dažādus industriju un nepamatotu īpašumtiesību lobijus, rentes ekonomikas uzdzīvotājus. Bet nav tās vardarbības, kuras dēļ partijas būtu nosodāmas. Viss ir vēlētāju rokās. Ja vēlētāji vēlas dzīvot MI iespējotā distopijā un laissez fair eitanāzijas režīmā, tad tā ir vēlētāju izvēlē. Ja vēlas dīvot solidārā pārpilnības sabiedrībā tad arī tai vajadzētu būt leģitīmai vēlētāju izvēlei.

    ---

    Ideja par tehnosociālismu gūst redzamību grāmatās, recenzijās un ir arī šis raksts https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167268122004048 un droši vien būs vēl. Bet pārsteidzoši ir tas, ka ir 0 kopienu, FB grupu, google grupu, reddit kopienu, kurās cilvēki kaut ko darīt. Kopīgi būvētu p2p LLM vai veidotu politisko partiju utml. Ir tiešam viss-kaut-kas, tikai ne šie. Un, protams, tie daži grāmatu autori. Bet viņi jau tādēļ raksta grāmatas, lai to lasītāji izdarītu secinājumus un rīkotos.
    5:47 pm
    Kādu gadu "generative AI" ir bijusi skaļa frāze un tā ir piesaistījusi simtiem miljardu investīcijas un radījusi triljonus akcionāru vērtību, taču nupat notikušajā ceturkšņa pārskatu (earnings season) sezonā ir niecīgas vai neesošas liecības par to, ka kāds to lieto vai maksā par to. Arī NVIDIA svārstības liecina, ka ir prasība pēc cietiem rezultātiem. Viss liecina, ka tech uzņēmumi tiek dzīti uz visu darbu automatizāciju pat tad, ja ir visādu iemeslu šaubas (piem., kapitālistu sabiedrības kāre saglabāt cilvēku ekspluatāciju), investori prasa rezultātu!

    Arī ziņās https://www.cnbc.com/2024/03/15/laid-off-techies-struggle-to-find-jobs-with-cuts-at-highest-since-2001.html par nežēlīgajām un masīvajām atlaišanām tech nozarē nav liecību, ka tas ir MI sasniegumu un automatizācijas dēļ. Skaidrības labad, atlaiž biznesa pakalpojumu darbiniekus, bet MI izstrādātāji, protams, ir pieprasījumu topā. Problēma gan tā, ka prasības esot nežēlīgas. Piem., līdzautorība vismaz 4 top-3 konferenču rakstiem, kur akceptēšana ir zem 10%. Ko tam vajadzētu mainīt nodarbinātības, sociālajā vai izglītības politikā, tas cits jautājums

    Pēdējos mēnešos sāk parādīties jauna frāze "agentic AI", kas ir par pašreflektējošiem un pašuzlabojošamies MI, kas trenējas uz darbiem un kas paš-procesus lieto pārcilvēcisku spēju sasniegšanai, kurai, protams, ar cilvēces ğenerētiem datiem nepietiek pēc definīcijas.

    Uz šo lieku lielas cerības.

    Citās ziņās. Neirosimboliskam MI beidzot ir savs žurnāls un pirmais raksts jau izgājis recenzijas https://neurosymbolic-ai-journal.com/ var sekot pārējiem. Cilvēks kļuva cilvēks tad, kad apguva valodu un matemātiku, simbolisko aspektu. Līdz šim industrija to pārāk maz ņem vērā.

    Vēl citās ziņās. Bruno savā lapā beidzot ielicis savas tēzes, labi sakārtotas, jo viva bija gandrīz pirms gada. Sava veida kaķu enciklopēdija priekš dziļās mašīnmācīšanās.
    Saturday, March 16th, 2024
    3:29 am
    "Jā, Krievijas valsts vēsture ir čekas vēsture. Un reformas, kas noveda pie PSRS sabrukuma, bija iecerētas kā KGB atriebība par Hruščova reformām [partijas centieniem pakļaut čeku]. Viņi gribēja tikt vaļā no partijas kontroles un partijas. Komunistu partija šobrīd if vienīgā varas opozīcija Krievijā. Visa pārējā opozīcija ir feiks. Es atvainojos - pēc Ņemcova noslepkavošanas. Ir smieklīgi runāt par opozīciju un meklēt to starp emigrējušajiem, it īpašiem tiem, kas izbraukuši, baidoties no mobilizācijas. Krievijā nav politiskās opozīcijas, totalitārisms ir režīms, kurā opozīcija nespēj izdzīvot - ne tikai politiski, bet arī fiziski. Bet Krievijas Komunistiskā partija ar Zjuganova kungu ir lūzeri- viņi šo reformu laikā zaudēja varu, un šobrīd Krieviju pārvalda KGB. Kopš 1993. gada"

    Ukraiņu rakstniece, filosofe un publiciste (pieteikta ka pazīstamākā mūsdienu ukraiņu rakstniece, dzejniece un publiciste) intervijā Ilmāram Šlāpinam. Ir Domuzīme, 2024. 1. numurs, 45.-46. lpp.
    Thursday, March 14th, 2024
    12:19 pm
    Neredzu jēgu uplādēt to visu drazu un tērēt tam atmiņas šūnas un C/G/TPU ciklus. Labāk lai tas viss tiek labākajiem.
    8:54 am
    Daži saka, ka Devin esot scam, bet, nočekoju, Founders Fund un Thiel to atzīst par savu.
    Wednesday, March 13th, 2024
    1:17 pm
    Jauni vilcieni nāk. Reaktors Latvijā būšot 2035. Tikmēr Helion energy jau 2028 sāks piegādāt sintēzes enerğiju Microsoftam. https://www.helionenergy.com/articles/announcing-helion-fusion-ppa-with-microsoft-constellation/ Degvielu pasmels no okeāna.
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba