Apmēram pirms gada man radās jautājums, kāpēc amerikāņiem ADHD tiek diagnosticēts apmēram 5 reizes biežāk nekā UK. Paldies SSC, kurš šodien ir
atbildējis uz manu jautājumu. Īsumā: tas ir tāpēc, ka amerikāņi ir darbaholiķi, un lai noturētos vilnī, lieto amfetamīnu. Šīs zāles gan oficiāli drīkst lietot tikai tie, kam ir diagnosticēts ADHD, tāpēc tiek apmeklēts psihiatrs, kurš iedod aizpildīt testu, un pēc šī testa rezultātiem tiek piešķirta diagnoze un parakstīts amfetamīns. Ja nesanāk ar pirmo reizi, tad var mēģināt ar otro vai trešo pie kāda cita psihiatra.
Šis varbūt arī izskaidro watt'a pieminēto atšķirību darba ražīgumā starp Franciju un ASV. Francūži strādā relaksēti, darba vietā flirtē un dara citas blakuslietas, kamēr amerikāņi rij ripas, lai spētu izturēt konkurenci. Ja man būtu jāizvēlas, tad es laikam tomēr izšķirtos par labu francūžu darba stilam :)
Bet šis arī izgaismo visu absurdo teātri ar narkotiku kontroli. Sistēma tiek uzturēta, lai noteikti cilvēki varētu nopelnīt. Vispirms jau psihiatri, pie kuriem vizītes nav īpaši lētas. Tālāk jau arī aptiekas, kurām jāuztur liela birokrātija ar amfetamīna uzskaiti, un protams, arī policija un tiesas, kas rūpīgi uzrauga nelikumīgu apriti utt. Reāli daudz efektīvāk būtu atļaut narkotikas iegādāties aptiekās arī bez fiktīvas diagnozes uzstādīšanas. Var uzlikt akcīzes nodokli kā cigaretēm, lai nosegtu papildu veselības izdevumus par narkotiku radīto kaitējumu. Kontrolēta pārdošana tomēr būtu daudz mazāk riskanta, nekā pērkot nezināmas izcelsmes produktu uz ielas, kas arī ir biežākais cēlonis narkotiku pārdozēšanai.