Sēklu daudz, bet ūdens apkārt vēl vairāk - Satricinājums vai strīds? [entries|archive|friends|userinfo]
Domu arbūzs

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Satricinājums vai strīds? [4. Jan 2012|14:12]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[jūtos |satricināta]
[skan |swh rock]

Vakar (pareizāk gan būtu teikt - šodien agri, agri no rīta) panesās neliela interneta tīmekļa asistēta diskusija par alkoholu un tā spēju / nespēju atvērt / aizvērt prātu. Diskusijas saturu neatreferēšu, jo tas šajā ierakstā absolūti vairs nav būtiskākais. 

Aizdomājos par ko citu. Vakar mana lielā vēlme diskutēt atdūrās pret pretspēlētāja nostāju kā mūra sienu - neesot vērts diskutēt, jo sarunai nav paredzams atrisinājums. Atzīšos es apmulsu mazliet, jo man vienmēr ir šķitis, ka diskusija nav nedz mīkla, kurai vajag atrisinājumu, nedz cīņa, kurā vajag uzvarētāju. Manā skatījumā diskusija vienmēr ir bijusi kā prāta asināšana un viedokļu apmaiņa, kurā katrs visbiežāk paliek pie sava, bet ir nedaudz bagātinājies ar idejām un informāciju. 

Tikko biju traki centīga un atvēru svešvārdu vārdnīcu:
DISKUSIJA [< lat. discussio satricināšana] - kāda strīdīga jautājuma apspriešana sapulcē, presē, privātsarunā; strīds.

Tā nu tagad sēžu un domāju par diskusiju nozīmi un jēgu. 

Latvieši, rādās, tomēr ir uz kašķēšanos un taisnības meklēšanas orientēta tauta - skaidrojumā parādās tādi vārdi kā strīdīgs un strīds. Un te nu sanāk, ka manam sarunas biedram bija vairāk taisnības kā man, jo strīdas jau parasti ar vēlmi atrisināt jautājumu vai vēl labāk uzvarēt strīdā.

Tomēr man pašai labāk patīk latīniskā vārda nozīme satricināšana, kā mana viedokļa, kā kripatiņas mana pasaules skatījuma satricināšana, dodot prātam zināmu devu svaiga gaisa un jaunu ideju maisījuma, lai turpinātu produktīvu informācijas apstrādi un, pats svarīgākais, pārstrādi vērtīgākā formātā.
Linkir doma

Comments:
From:[info]karuna
Date:4. Janvāris 2012 - 18:01
(Link)
Šī definīcija ir padomju mantojuma atlieka. Demokrātijā par to ir drusku cita izpratne. No Random House Webster:

dis·cus·sion (di skushÆÃn), n.
an act or instance of discussing; consideration or examination by argument, comment, etc., esp. to explore solutions; informal debate.

Bet nu latviešiem vēl tāls ceļš ejams līdz labākai diskusiju kultūrai :)
[User Picture]
From:[info]domuarbuzs
Date:4. Janvāris 2012 - 18:04
(Link)
Par to jau arī stāsts, ka latviešu skaidrojums ir tālu no latīņu vārda nozīmes. Domāju, ka problēma ir ne tikai padomju mantojumā, bet arī latvietim tipiskajā mentalitātē.

Galvenais, lai sākam to ceļu iet. :)

From:[info]karuna
Date:4. Janvāris 2012 - 18:09
(Link)
Jā, bet diskusija kā meklējumu (exploring) nevis tikai strīda forma jau eksistē arī starp latviešiem.

Tipiskais latvietis ir abstrakcija, kas reāli neeksistē. Lūk, piemēram, tu taču nedomāji, ka diskusija noteikti ir strīds par vienīgo patiesību. Tāpēc nav nekādas vajadzības arī citiem latviešiem iegrožot sevi tikai novecojušas vārdnīcas definīcijas dēļ.
[User Picture]
From:[info]domuarbuzs
Date:4. Janvāris 2012 - 18:16
(Link)
Piekrītu.

Tas par ''tipisko latvieti'', protams, ir tā ļoti abstrakti, bet šajā jautājumā vairāk to saistu ar savu pieredzi dažādās diskusijās. Lai gan tieksme, pierādīt savu viedokli kā vienīgo patiesību, ir tīri cilvēciska vājība, kurai nav etniskas piederības.