Atbilstošā joma: Socioloģija un antropoloģija
Sociologs, veicot lietišķos un sabiedriskos pētījumus, pēta, apkopo un analizē sabiedrības uzvedības tendences, problēmas, intereses un viedokļus. Sociologs analizē arī ar pētījumu saistīto teoriju, izstrādā respondentu izlases kritērijus, veic intervijas, izstrādā anketas un aptaujas. Sociologs interpretē un prezentē galvenās rezultātu tendences konkrētam pasūtītājam vai sabiedrībai. Sociologa darba iespējas: valsts pārvaldes iestādēs - ministrijās, pašvaldībās, privātfirmās, piemēram, sabiedriskās domas pētīšanas uzņēmumos, akadēmiskajos institūtos, kā arī nevalstiskajās organizācijās.
Sociologa darbā ir svarīga pastiprināta interese par procesiem un norisēm sabiedrībā, precizitāte, kā arī spēja skaidri formulēt savu viedokli.
Antropoloģijas speciālisti nodarbojas gan ar cilvēku bioloģijas, gan kultūras un sabiedrisko izpausmju pētīšanu. Antropologs specializējas kādā no antropoloģijas pamatvirzieniem – kultūras, sociālā vai bioloģiskā antropoloģijā. Kultūrantropologi nodarbojas ar kultūru un sabiedrību salīdzinošo pētniecību. Sociālantropoloģijas speciālisti orientējas uz salīdzinošu pētījumu veikšanu par sociālo struktūru dažādās, visbiežāk tradicionālās sabiedrībās, parasti raksturojot nelielu kopienu. Bioloģiskās jeb fiziskās antropoloģijas pārstāvji pēta cilvēku sugas izcelšanos, attīstību un variācijas. Antropologu pētnieciskais darbs bieži vien norisinās kultūrvidē, populācijā vai grupā, kas pašam pētniekam ir personīgi sveša. Sava darba ietvaros antropologam bieži ir jāapzina konkrētu reģionu, grupu vēsturisko, sociālo, faktoloģisko kontekstu, lasot un interpretējot tekstus. Antropologa darbā ir jāprot apstrādāt, analizēt un apkopot kvalitatīvos un kvantitatīvos datus, būtisks ir analītiskums, patstāvīgums, kritiskā domāšana, tehniskās prasmes, prasme strukturēt un apkopot informāciju. Antropoloģijas speciālisti strādā gan pētniecības, izglītības un žurnālistikas jomās, gan muzejos, kā arī – kā neatkarīgi sabiedriskās domas veidotāji.
Saistītie priekšmeti skolā
Īpašu uzmanību jāpievērš tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, psiholoģija, loģika, filozofija, vēsture.
Studijas socioloģijas jomā:
* Socioloģija
* Kultūras un sociālā antropoloģija
Radnieciskās studiju programmas:
* Vēsture
* Psiholoģija
* Psiholoģija (profesionālā)
* Matemātiķis-statistiķis