Telpas · elpa


Komentāri

teksti · kalendārs · lasu šos · Antiņš

* * *
Tu dzīvoji dižu darbu - Imants Ziedonis

    Jo nekas cits mani nav traucējis, tikai - nesaskaņa. Nesaskaņa nāk no nezināšanas. Kad es nezinot vai tīšām pārkāpju kādus visiem kopējus pasaules attīstības likumus vai noteikumus. Bet noteikumi vienmēr darbojas trīs galvenajos līmeņos -

                      manis paša dzīvē,
                      ļaužu kopīgajā sadzīvē,
                      ideju un principu līmenī.

Saskanīga dzīve prasa manis darbošanos visos šajos trīs plānos un gandrīz vienmēr - vienlaicīgi. Kopt sevi, kopt sabiedrību un uzturēt principus kā tādus, t.i., idejas ideju lielumā. Tikko es darbojos vienā līmenī, citus nekopdams, sākas nesaskaņa, nesaderība, sarežģījumi, aiztures kopīgajā kārtībā (šādas aiztures varētu arī saukt par problēmām). Tikko es nekopju sevī sevi, es sāku parazitēt, es izmantoju citu cilvēku enerģiju - domu enerģiju, jūtas, darba augļus. Tad saka: tas ir cilvēks, kam nav atdeves. Vienalga - muļķis vai slīpēts egoists. Viens sevi nekopj nemaz, otrs - kopj tikai sevi. Abi met bremzējošu mutuli dzīves plūstošajā kustībā.
    
    Kad cilvēks iedomājas kopjam tikai sabiedrību un neatlicina laiku pašanalīzei, pašapcerei, pārdomu brīžiem, sākas sabiedrības birokratizēšanās. Nepilnvērtīgi kopēji veido nepilnvērtīgu sabiedrību.
   
    Kad cilvēks pats vai kolektīvs kopumā kopj sevi bez labas idejas klātbūtnes, rodas primitīvu centienu cilvēki un tādi paši ļaužu slāņojumi: mantas centieni, izēšanās prieki, "pietelevizora" laiskums, hokejmānija, medībkaislības, "somu pirts kultūra". To Kārlis Salbe jau visu redzēja, kad brauca Ziemeļmeitas lūkoties.

   Bet, ja es kopju tikai ideju, principus, postulātus, programmas un aizliedzu sevi, savus personiskos priekus, savu apkārtni un savus līdzcilvēkus, es kļūstu par vientuļnieku, eremītu, autsaideru, savas idejas mocekli, fanātiķi. Taču dzīve neprasa, lai cilvēks mocītos, evolūcijas kustību uz priekšu virza tikai saskaņa un saderība. Latviešu tautasdziesmas ir pratušas iznest cauri gadu tūkstošiem (tūkstošiem, ne simtiem!) šādu priecīgas attīstības garu. Tā ir centienu mācība. Labo centienu skola.

Tātad - trīs virzienus es ieraudzīju sev tautasdziesmā: paškopšanu, citkopšanu un idejas kopšanu.

Visumam patīk trīs :)


* * *

Read Comments

* * *

Reply to this entry:

No:
( )Anonīms- ehh.. šitajam cibiņam netīk anonīmie, nesanāks.
Lietotājvārds:
Parole:
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa:

Gandrīz jau aizmirsu pateikt – šis lietotājs ir ieslēdzis IP adrešu noglabāšanu. Operatore Nr. 65.