Patience, use the Force, think!
Minmaxēšana un mančkinošanās vēlēšanās 
25.-Aug-2010 11:34 pm

Papētīju vēlēšanu likumu (konkrētāk vēlēšanu rezultātu skaitīšanas sistēmu) un saliku to kopā ar savu minmaxētāja, mančkina un vecā čitera domu gājienu. Izdevās atrast dažas ne gluži broken stratēģijas, bet īstu klasisku minmaxēšanu imo gan.

Skaitot vēlēšanu rezultātus, viena lieta ir, ka tiek saskaitīts cik balsis ir nodotas par konkrēto partiju, taču papildus tiek skatīts cik balsis tiek nodotas par konkrētiem saraksta kandidātiem, jo balsojot sarakstā atzīmē „plusiņu” tiem kandidātiem kas patīk labāk par citiem un „mīnusiņu” tiem kas nepatīk. Skaitot vēlēšanu rezultātus katrs kandidāts kam nav papildus atzīme, dabū 1 punktu (balsi), tam kuram ir „plusiņš” 2 punktus, bet „mīnusiņš” 0 punktus.

Kas beigās rezultējas tajā, ja saraksts „Lēts šņabis visiem par brīvu” ieguvis 20 vietas Saeimā, tad no sarakstā iesniegtajiem 80 deputātiem (es neņemu vērā vēlēšanu apgabalu faktoru, lai lieki nesarežģītu minmaxēšanas saprašanu kā arī tas šajā gadījumā ir mazāk būtiski) tiek tie 20 kuriem ir visvairāk punkti. Kārtība kādā kandidāti sarindoti vēlēšanu zīmē ir pofig līdz brīdim kad rodas situācija ar vienādu punktu skaits 20. un 21. vietas ieguvējam (tad tiek tas kurš bija sarakstā atzīmēts augstākā vietā).

Līdz ar to nonākam līdz stratēģijām kā efektivizēt „plusošanu” un „mīnusošanu”.

Sabalansētā stratēģija

Klasiskā stratēģija, ka liekam plusiņus tiem kas mums patīk un mīnusiņus kas nepatīk, bet neko nedaram tiem par kuriem pofig. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus, bet nemainītie pofigisti 1 punktu kas nozīmē, ka tie kuri mums patika iegūst 1 punkta pārsvaru par pofigistiem un 2 punktu pārsvaru pār negatīvistiem.

Supermančkina stratēģija

No 30 kandidātiem sarakstā mums patīk 5 gab (par pārējiem pofig). Tiem pieciem pieliekam „plusus” visiem pārējiem „mīnusus”. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus kas nozīmē, ka patīkošie mūsu balsošanas rezultātā ieguva attiecībā pret pārējiem kandidātiem 2 punktus vairāk (nevis 1 ja nebūtu svītrojuši pārējos). Šī stratēģija ļauj papildus (par 1 punktu vairāk) atbalstīt tos kas mums patīk, taču neļauj papildus ieriebt tiem kas nepatīk.

Pimpja stratēģija

Mums konkrēti kretinē kādi 3 kandidāti no saraksta (par pārējiem pofig). Tiem trim pieliekam mīnusus, pārējiem plusus. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus, kas nozīmē, ka kretinējošie mūsu balsošanas rezultātā neieguva (zaudēja attiecībā pret pārējiem) 2 punktus (nevis 1 ja nebūtu plusojuši pārējos). Šī stratēģija ļauj papildus (par 1 punktu vairāk) ieriebt tiem kas mums nepatīk, taču neļauj papildus atbalstīt tos kuri mums patīk.

 

Pilnīgi jūtu sevī vēlmi aprakstīt to tautas valodā un darīt tautai zināmu, ka efektivizēt sevi. Vēlēšanu iecirkņa rezultātu skaitītājas gan droši vien tad mani ar sūdainu mietu gribētu slānīt.

 

Comments 
26.-Aug-2010 12:35 am
Un lai vēl kāds pasaka, ka RPG ir laika izšķiešana!
26.-Aug-2010 12:58 am
Es pats gan nedomāju, ka šinī gadījumā tā devusi baigi pozitīvo pienesumu sabiedrībai jo pēc būtības minimālā mērogā disbalancē sistēmu ja izmanto šīs zināšanas par vēlēšanu rezultātu skaitīšanas niansēm, jo rodas nevienlīdzīga atšķirība starp cilvēku, kas nav līdz galam iedziļinājies un vienkārši liek plusiņus nesvītrojot pārējos un starp to cilvēku, kas liek plusiņus, bet pārējos izsvītro.

Viena lieta, ja visi cilvēki zin un saprot, ka balsojot liekot plusus un mīnusus tādā vai šitādā variantā mainās ietekme uz rezultātu un cilvēks balso attiecīgi pēc tāda varianta kas viņam vislabāk patīk.

Taču cita lieta, ka daļa nezin, bet daļa zin un tie kas zin var atstāt relatīvi „spēcīgāku” balsi par citiem, kas laikam ir mazliet pretrunā ar vēlēšanas sistēmas būtību, ka visi ir vienlīdzīgi.

Protams var jau arī argumentēt pa rupjo "pats vainīgs, ka nezini, tev ir visas iespēja to izlasīt un izdomāt".
26.-Aug-2010 01:07 am
Ja tu samīnuso visus tos, kuri tev nepatīk (ar domu, ka piešķirsi viņam 0 punktus ,jeb -1), tu vienalga balso par visu sarakstu! Vai ir tik svarīgo piešķirtu mīnus punktus kādam kas nepatīk, tai pat laikā nobalsojot par partiju?
26.-Aug-2010 01:15 am
Samīnusojot pilnīgi visus (vai saplusojot pilnīgi visus) galarezultāts ir tieši tāds pats kāds būtu ja nebūtu veikusi atzīmes nevienam no saraksta (var nečakarēt sev laiku ar visu plusošanu vai mīnusošanu).

Plusot kādu un mīnusot pārējos ir jēga tikai tad, ja tu ļoti gribi, lai to kādu iebalso.
Mīnusot kādu un plusot pārējos ir jēga tikai tad, ja tu ļoti gribi, lai kādu neiebalso.
26.-Aug-2010 01:22 am
hmm... to es saprotu
es tev drīzāk pateicu to, ka, ja tev ir svarīgi kādu izbalsot (atzīmējot ar mīnusu), tu vienalga nobalso par visu sarakastu (tb partiju), vienīgi piešķirot mīnus balsis kādam konkrētam kandidātam, ja viņš tev dikti nepatīk.
26.-Aug-2010 01:33 am
Jā paņemot konkrēto sarakstu by default tiek balsots par visu partiju, par pus partiju nevar nobalsot. :)
Taču ja svarīgi kādu izbalsot, tad lielāku efektu panāk to vienu izsvītrojot, bet pārējiem saliekot plusus, nevis tikai izsvītrojot to vienu un pārējiem neko nemainot.

Piemērs A
Partijā ir 5 kandidāti. Viens tiek svītrots (dabū 0 balsi), bet pārējiem nekas netiek darīts (dabū 1 balsi) starpība starp svītroto un pārējiem ir 1 balss.

Piemērs B
Partijā ir 5 kandidāti. Viens tiek svītrots (dabū 0 balsi), bet pārējiem tiek pielikts plusiņš (dabū 2 balsis) starpība starp svītroto un pārējiem ir 2 balsis.

Kā redzams lielāka starpība rodas, ja izmanto B varianta balsošanas metodi.


Protams viņš joprojām tiks Saeimā pat ja būs pats pēdējais pēc balsīm savas partijas ietvaros ja partija dabū visas vietas Saeimā viņš joprojām tur tiek (ja vien partija nav pietikusi vairāk kā 100 kandidātus un tie pārējie neatsakās no būšanas Saeimā).
26.-Aug-2010 01:52 am
Tieši tāpēc man šķiet labāk nebalsot PAR konkrētu partiju (pat ja ir ļoti svarīgi nodzīt kādu konkrētu kandidātu līdz apakšai), ja tu nevēlies balsot par to. Tad labāk balsot PAR kādu citu sarakstu, tādējādi atņemot potenciālas iespējas "nelabajai" partijai!
26.-Aug-2010 01:56 am
Nu jā, balsot par to partiju par kuru nevēlas un tur svītrot nav nekādas jēgas (ir kā tu mini, ka tā tiek palīdzēts tai partijai).

Tas ko es rakstu vairāk rakstu ir domāts tajos gadījumos, ka tu gribi balsot par konkrēto partiju, taču tev nepatīk vai tieši patīk daži kandidāti labāk par citiem kandidātiem no tā saraksta.
26.-Aug-2010 10:00 am
Anonymous
Tā ir daļa no mūsu tautas nelaimes, ka tiek balsots par partiju nevis cilvēkiem. Neviens pat īsti nezina, kurš ir kurā partijā (atskaitot pāris redzamākos purnus katrā) un tikai zina (patiesībā vairāk jūt nekā zina), ka šitie ir sliktie un šitie atkal labie, bet tie trešie pavisam lieli maitas. Tā var darīt kaut kādā ASV, kur ir divas partijas ar skaidri definētām ideoloģiskām atšķirībām.

Latvijā nav skaidru ideoloģisko atšķirību starp n-tajām labējām partijām (kreisajiem gan viss ir vienkārši) un vēlēšanu kampaņas noreducējas uz "mēs strādājam, bet viņi melo un zog". Tādēļ kā reizi būtu jādomā par cilvēkiem ne tikai partiju un cītīgi jāvelk plusi un mīnusi. Katrā partijā ir pa kādam pimpim un ir pa kādam sakarīgam cilvēkam.
26.-Aug-2010 02:36 pm
As it stands, cibisti zin, pārējie - nē. Ja vēl kāds kaut kur pārpublicēs - internetisti vs tumsoņas. It's all good.
26.-Aug-2010 07:43 am
:D Tev laikam nav ko darīt tumšajos ziemas vakaros :DDD

Un jā - es te vienreiz pastrādāju vēlēšanu komisijā un, zinies, kā es ienīdu tos MĒRGĻUS, kuri bija sašvīkājuši biļetenu ar saviem kretiniskajiem plusiņiem un mīnusiņiem - vot, visus pirkstus viņiem atsist!!!
26.-Aug-2010 09:34 am
Ap tavu maaju jau ziema saakusies? :)
Es kaadas 3 reizes straadaaju veeleeshanaas un, jaa, bija chakars visus tos +/- saskaitiit. Toties to atsveera radoshaakie pilsonji, kuri bija dazhaadu komentaarus un ziimeejumus uz taam lapinjaam savilkushi :))
26.-Aug-2010 10:30 am
Komentāri un zīmējumi uz lapiņas to padara par nederīgu. Iz vēlēšanu likuma.

Bet par + un - nav tik vienkārši.

Teorētiski partijas liste pēc vēlēšanām (ja ir tikusi pāri 5% barjerai) sakārtojas plusoto (gandrīz ierakstīju - blusoto) deputātu kartībā, bet...

BET - partijas kandidāts var atkāpties. Tad ņem nākamo sarakstā. Uz to ir balstīta visa 'lokomotīvju' sistēma. Ieliekam sarakstā pāris pozitīvus, populārus cilvēkus, par sarakstu sabalso, pēc tam šie pozitīvie populārie pasaka, ka mums jau nav laika sēdēt sēdēs, un saeimā ieiet nākamie pēc saraksta.
26.-Aug-2010 02:00 pm
Ja vēl joprojām nav ko darīt, tad var papētīt vēlēšanu apgabalu sadalījumu. Es nezinu, vai tam ir kāda nozīme proporcionālajā vēlēšanu sistēmā (kāda mums ir tagad), bet mažoritārajā vēlēšanu sistēmā tam ir liela nozīme, jo zaudētāju balsis vispār tiek atmestas. Līdz ar to paverās lielas iespējas manipulēt ar vēlēšanu apgabalu robežām.
Cik atceros, tad Latvijā tas tika darīts Augstākās Padomes vēlēšanu laikā, lai nodrošinātu LTF pārsvaru pār Interfronti. Tāpat arī, piemēram, Kurzeme (kur latviešu ir vairāk) tika sadalīta vairāk vēlēšanu apgabalos nekā Latgale, līdz ar to panākot, ka latviski domājošu kandidātu proporcionāli ir vairāk nekā citu :)
26.-Aug-2010 09:43 pm
Anonymous
lasot tavu tekstu galvaa bija tikai viena doma tas ko pateica aiva - so taa tas tiek vienkaarssi abjuuzots :)
This page was loaded Dec 2. 2024, 6:40 pm GMT.