Patience, use the Force, think!
Minmaxēšana un mančkinošanās vēlēšanās 
25.-Aug-2010 11:34 pm

Papētīju vēlēšanu likumu (konkrētāk vēlēšanu rezultātu skaitīšanas sistēmu) un saliku to kopā ar savu minmaxētāja, mančkina un vecā čitera domu gājienu. Izdevās atrast dažas ne gluži broken stratēģijas, bet īstu klasisku minmaxēšanu imo gan.

Skaitot vēlēšanu rezultātus, viena lieta ir, ka tiek saskaitīts cik balsis ir nodotas par konkrēto partiju, taču papildus tiek skatīts cik balsis tiek nodotas par konkrētiem saraksta kandidātiem, jo balsojot sarakstā atzīmē „plusiņu” tiem kandidātiem kas patīk labāk par citiem un „mīnusiņu” tiem kas nepatīk. Skaitot vēlēšanu rezultātus katrs kandidāts kam nav papildus atzīme, dabū 1 punktu (balsi), tam kuram ir „plusiņš” 2 punktus, bet „mīnusiņš” 0 punktus.

Kas beigās rezultējas tajā, ja saraksts „Lēts šņabis visiem par brīvu” ieguvis 20 vietas Saeimā, tad no sarakstā iesniegtajiem 80 deputātiem (es neņemu vērā vēlēšanu apgabalu faktoru, lai lieki nesarežģītu minmaxēšanas saprašanu kā arī tas šajā gadījumā ir mazāk būtiski) tiek tie 20 kuriem ir visvairāk punkti. Kārtība kādā kandidāti sarindoti vēlēšanu zīmē ir pofig līdz brīdim kad rodas situācija ar vienādu punktu skaits 20. un 21. vietas ieguvējam (tad tiek tas kurš bija sarakstā atzīmēts augstākā vietā).

Līdz ar to nonākam līdz stratēģijām kā efektivizēt „plusošanu” un „mīnusošanu”.

Sabalansētā stratēģija

Klasiskā stratēģija, ka liekam plusiņus tiem kas mums patīk un mīnusiņus kas nepatīk, bet neko nedaram tiem par kuriem pofig. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus, bet nemainītie pofigisti 1 punktu kas nozīmē, ka tie kuri mums patika iegūst 1 punkta pārsvaru par pofigistiem un 2 punktu pārsvaru pār negatīvistiem.

Supermančkina stratēģija

No 30 kandidātiem sarakstā mums patīk 5 gab (par pārējiem pofig). Tiem pieciem pieliekam „plusus” visiem pārējiem „mīnusus”. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus kas nozīmē, ka patīkošie mūsu balsošanas rezultātā ieguva attiecībā pret pārējiem kandidātiem 2 punktus vairāk (nevis 1 ja nebūtu svītrojuši pārējos). Šī stratēģija ļauj papildus (par 1 punktu vairāk) atbalstīt tos kas mums patīk, taču neļauj papildus ieriebt tiem kas nepatīk.

Pimpja stratēģija

Mums konkrēti kretinē kādi 3 kandidāti no saraksta (par pārējiem pofig). Tiem trim pieliekam mīnusus, pārējiem plusus. Plusiņi iegūst 2 punktus, mīnusiņi 0 punktus, kas nozīmē, ka kretinējošie mūsu balsošanas rezultātā neieguva (zaudēja attiecībā pret pārējiem) 2 punktus (nevis 1 ja nebūtu plusojuši pārējos). Šī stratēģija ļauj papildus (par 1 punktu vairāk) ieriebt tiem kas mums nepatīk, taču neļauj papildus atbalstīt tos kuri mums patīk.

 

Pilnīgi jūtu sevī vēlmi aprakstīt to tautas valodā un darīt tautai zināmu, ka efektivizēt sevi. Vēlēšanu iecirkņa rezultātu skaitītājas gan droši vien tad mani ar sūdainu mietu gribētu slānīt.

 

Comments 
26.-Aug-2010 01:52 am
Tieši tāpēc man šķiet labāk nebalsot PAR konkrētu partiju (pat ja ir ļoti svarīgi nodzīt kādu konkrētu kandidātu līdz apakšai), ja tu nevēlies balsot par to. Tad labāk balsot PAR kādu citu sarakstu, tādējādi atņemot potenciālas iespējas "nelabajai" partijai!
26.-Aug-2010 01:56 am
Nu jā, balsot par to partiju par kuru nevēlas un tur svītrot nav nekādas jēgas (ir kā tu mini, ka tā tiek palīdzēts tai partijai).

Tas ko es rakstu vairāk rakstu ir domāts tajos gadījumos, ka tu gribi balsot par konkrēto partiju, taču tev nepatīk vai tieši patīk daži kandidāti labāk par citiem kandidātiem no tā saraksta.
26.-Aug-2010 10:00 am
Anonymous
Tā ir daļa no mūsu tautas nelaimes, ka tiek balsots par partiju nevis cilvēkiem. Neviens pat īsti nezina, kurš ir kurā partijā (atskaitot pāris redzamākos purnus katrā) un tikai zina (patiesībā vairāk jūt nekā zina), ka šitie ir sliktie un šitie atkal labie, bet tie trešie pavisam lieli maitas. Tā var darīt kaut kādā ASV, kur ir divas partijas ar skaidri definētām ideoloģiskām atšķirībām.

Latvijā nav skaidru ideoloģisko atšķirību starp n-tajām labējām partijām (kreisajiem gan viss ir vienkārši) un vēlēšanu kampaņas noreducējas uz "mēs strādājam, bet viņi melo un zog". Tādēļ kā reizi būtu jādomā par cilvēkiem ne tikai partiju un cītīgi jāvelk plusi un mīnusi. Katrā partijā ir pa kādam pimpim un ir pa kādam sakarīgam cilvēkam.
This page was loaded Dec 2. 2024, 4:54 pm GMT.