Jūs sakāt, pasaule ir žīdmasonu sazvērestības centrā? Labi, te man ir vēl cita teorija - pulksteņmeistari (lietošu šo vārdu tikai tradīciju vadīts) ir sazvērējušies vēl vairāk. Piemēram - pamēģiniet aiznest uz darbnīcu modinātāju, kuru pirkāt pirms 3 gadiem par ls1.50 un uzzināsiet par XXI gs. un savu atpalicību. Pamēģiniet aiznest labu, dārgu pulksteni un atkal uzzināsiet - piem. ka šādus pulksteņus labo tikai to izcelsmes valstī un uz turieni pulksteni meistars personīgi nogādās biznesa klasē, spriežot pēc novērtējuma. Vienreizlietojamo lietu pasaulē salūzušas lietas nelabo, vai labošana izmaksā tikpat vai dārgāk, nekā pati dārgā lieta. Un pa vidu mums paliek....pa vidu mums ir bateriju nomaiņas biznesiņš - salīdzinot ar degvielas tirdzniecību, pavisam niecīgs, bet acīmredzami ienesīgs.
Nupat sievasmāte atnesa pulksteni, kuru savulaik (kad modē esot bijuši melni pulksteņi ar melnu siksniņu, jūs atceraties tādus laikus?) esot pirkusi vietējā mauzolejā (jaunāko laiku vēsturē - IKI). Atverot melno pulksteni, atklājās gluži bēdīga aina - izslavētā baterija izrādījās lēts sārma ķīnietis, kas maksā varbūt santīmus 20 mazumtirdzniecībā vai 5, pērkot vairumā. Darbnīcā nomaiņa esot maksājusi ls2.50 - summa nav liela, bet ņemot vērā pievienoto vērtību, varētu kalpot par pamatu krimināllietai par krāpšanu ar mērķi iedzīvoties. Vajadzīgā Vartas sudraba oksīda baterija maksā ls1.20 (nemeklējot zemāko cenu), bet spriežot pēc fotoaparātiem, kalpos līdz IKI atkal būs pārtapis par mauzoleju. Spriežot pēc darbnīcas apmeklējuma atstāsta, nomaiņa ar šādu bateriju maksātu ls5.
Mēgināsim saprast pārvērtētā pakalpojuma izmaksas. Pakalpojuma sniedzējs sēž mazā finiera būcenī, kura izmaksas jau sen amortizētas. Prasmes apgūtas, cik noprotams, pirms 10-30 gadiem, iztiekot bez 10 gadu apmācības ar studiju kredītu (ārstu gadījums). Parēķinot peļņas % rodas iespaids, ka baterijas nomaiņu ir veicis augstas klases asinsvadu ķirurgs, lai arī piemeklēšanas procesu pēc šablona var veikt pat robots, neko nesaprotot par bateriju tipiem un nomināliem. Godīgi maksā nodokļus valstij un sten zem Ieņēmumu dienesta jūga? Stāstiet man, bet tas būtu vienīgais racionālais izskaidrojums, jo cilvēciskās alkatības gadījumu es gribētu izslēgt principā.
Kā noprotams, līdzīgi ir ar visām pārējām baterijām - telefoniem, laptopiem utt. Ja cilvēks zin vajadzīgo modeli, tad pasūtīt vajadzīgo bateriju pašam parasti ir ātrāk un lētāk, nekā saistīties ar midlwāri kas veiksmes gadījumā ar pirmo reizi pasūtīs vajadzīgo mantu un nodos pircējam. Kas attiecas uz argumentiem par drošību un neoriģināliem, atceramies ka arī meidžoru oficiālās baterijas mēdz eksplodēt un nevajag arī dzīties pēc vislētākā (pārāk labi lai būtu ticami). Kā teica senči, mērenība ir zelta vidusceļš.
Interesanti, ka ražotāji un tirgotāji līdz šim nav paguvuši pilnībā slēgt pieeju rezerves daļām. Iedomājieties, kā sildītos ekonomikas tirgus modelī, kad patērētājs nevarētu pats nomainīt bateriju, spuldzīti un ūdenskrānu, jo tos nevarētu nopirkt veikalā, bet vienīgi izsaukt sertificētu pakalpojuma sniedzēju, kam būtu pieeja šīm lietām?