balodis
balodis
.:.....

Jūnijs 2007
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

balodis [userpic]

Kāpēc jādara tā kā ir jādara, ja tā kā nav jādara ir labāk gan procesā, gan rezultātos?

Astotajā klasē lielākā daļa manu toreizējo klasesbiedru sāka pīpēt. Es nezināju kāpēc viņi pīpē. Manā ģimenē smēķētāju nebija, pat neatceros, ka būtu bērnībā kādu redzējusi smēķējam. Vienīgais, ko zināju par smēķēšanu - tā izraisa smagas, nāvējošas slimības. Klasesbiedriem jautāju, kāpēc viņi pīpē, jo ticēju un ticu vēl jo projām, ka cilvēks kaut ko dara tikai tad, ja tas viņam nāk par labu (vai arī no tā labi ir kādam citam). Astotklasnieki nezināja, kāpēc viņi pīpē.

Smēķēšana un nesmēķēšana. Process - smēķēt - labi, nesmēķēt (smēķētājam) - slikti (stress, spēcīga tieksme, ko sev aizliedz apmierināt). Rezultāti - smēķēšana - slikti (slimības un īsāks mūžs), nesmēķēšana - labi (veselība, stipri nervi).

..smēķēt- labi..

"Nikotīna ietekme uz mācīšanos un atmiņu
Viena no metodēm, ko zinātnieki izmanto, meklējot līdzekļus pret Alcheimera slimību, ir pētīt lielas cilvēku grupas visa mūža garumā jeb veikt tā sauktos ilgtermiņa novērojumus. To laikā uzmanību pievērš daudziem dzīves sīkumiem - ko šie cilvēki ēd, vai lieto alkaholu, kādu darbu strādā. Un, protams, vai gadu gaitā viņiem attīstās Alcheimera slimība vai ne. Pēc tam zinātnieki meklē sakarības. Piemēram, vai šī kaite biežāk nekā iedzērājus piemeklē pilnīgus atturībniekus. Ja tā, vai alkoholam piemīt daļēji aizsargājoša iedarbība? Līdzīgus jautājumus varētu turpināt ilgi.
Viens no šo novērojumu pārsteidzošākajiem atklājumiem ir - smēķētāji, šķiet, daudz mazāk pakļauti šīs nopietnās slimības riskam nekā nesmēķētāji. Kā tas iespējams? (Nē, ne tāpēc, ka pirmo mūžs būtu īsāks. salīdzinot zinātnieki ņēma vērā dalībnieku vecumu. Tomēr minējums izraisa interesi.)
Daudzi pēdējos sešos septiņos gados veikti laboratoriski pētījumi ir ļāvuši noskaidrot īpašos mehānismus, kas nosaka nikotīna labvēlīgo ietekmi uz smadzenēm. Nikotīna injekcijas uzlabo laboratorija žurku īslaicīgo atmiņu, kad tām jāsameklē labirintā paslēptais ēdiens. Turklāt žurkām uzlabojas arī ilgstošā atmiņa - tās labāk atceras, ko atklājušas iepriekšējā dienā.
Eksperimentos konstatēts, ka nikotīns mācīšanos un atmiņu var stimulēt dažādi. Pirmkārt, tas paaugstina adrenalīna līmeni, kas sekmē glikozes izdalīšanos asinīs. Adrenalīns smadzenēm liek kļūt modrākām, bet glikoze apgādā nervu šūnas ar enerģiju. Otrkārt, nikotīns kavē insulīna izdalīšanos no aizkuņģa dziedzera un līdz ar to palielina glikozes koncentrāciju asinīs. Visbeidzot, nikotīns paaugstina arī dopamīna līmeni, bet šis smadzenēs sintizētais "prieka" izraisītājs uzlabo arī noskaņojumu un motivāciju (tiesa, dopamīna līmeni pozitīvi ietekmē arī kokaīns un heroīns).
Kas vēl svarīgāk, nikotīnam piemīt dažas atmiņu uzlabojoša īpašības, kas to atšķir no citām psihotropajām vielām un piešķir tam lielāku lietderību cīņā pret alcheimera slimību. Tas savienojas ar neironu receptoriem mācību un atmiņas procesiem svarīgajās smadzeņu zonās, iedarbojoties un "atmiņas" neiromediatoru acetilholīnu (citi pētījumi apliecina, ka Alcheimera slimnieku smadzenēs parasti ir zems acetilholīna līmenis un tā sintēzē iesaistītie neironi nereti ir šīs slimības bojāti). Turklāt nikotīns organismā paaugstina arī glutamīna līmeni, arī šī viela sekmē atmiņas darbību.
Cita veida nikotīna ietekme uz smadzenēm ir atklāta saistībā ar vīriešu impotenci. Kalifornijas universitātes (ASV)zinātnieki Tamijs Tengs (Tammy Tengs) un Natanjels Osguds (Nathaniel Osgood) pirms neilga laika publicēja pārskatu par impotenci, kurā secināja - lai arī smēķē 28% amerikāņu vīriešu, šis netikums piemīt 40% impotentu.
Laboratorijas visā pasaulē cenšas radīt nikotīna aizstājēju, kas līdzīgi tam labvēlīgi ietekmētu atmiņu, bet nekaitētu smadzenēm un organismam kopumā, arī tām smadzeņu zonām, kas saistītas ar atkarības rašanos."
/Alens D. Bregdons, Deivids Gemons "Apgūsti ātrāk, atceries vairāk" 2001./

vispā man šķiet, ja šadu vielu atklās, tā mūsu ādu padarīs pelēku un cietu, galvas no mācīšanās un ūdens dzeršanas kļus milzīgas, mēs sāksim fotosintizēt un izskatīsimies, kā izspļauti citplanētieši, jo būsim auguši līdz viņu līmenim, kaut kad nākotnē...

Comments

redzi, tā ir tava pieredze, tātad tu to varēji gūt tikai smēķējot. bet kāpēc tu vispār sāki?
un zini ko - ja cigaretes palīdz nomierināties un ja visu laiku vajag nomierināties, tad, cilvēk mīļais, tas nav normāli. jācīnās ar cēloņiem nevis sekām! pārāk stresaina dzīve nav normāli. vai ta katru stundu cilvēks ir stresā? nu tad jau jāiet pie psihologa. katram ik pa laikam ir kādi uztraukumi un stress, tas ir normāli, bet tas paiet, viss paiet. zinu, ka labi palīdz smaga, skaļa mūzika, sports, kliegšana, elpošana piemēram. cilvēkam nikotīns nav vajadzīgs, to vienkārši cilvēki izdomāja, lai pelnītu naudu uz citu veselības.

neticu, ka stāvot pie savas augstskolas brīdī, kad vienīgā vēlme ir ievilkt smaržīgu, garšīgu ķiršu tabaciņu es varu drausmīgā skaļumā klausīties smagu (starp citu, man nepatīk) mūziku, ar botēm kājās skriet apkārt ēkai, kliegt uz visiem garāmejošajiem kā man ir noriebies tas kursa darbs, kurā neko nesaprotu, pietam, elpoju es tā kā visu laiku- īpaši lekcijā, kurā nesaprotu ne vārda es elpoju tik dziļi, ka liekas manas plaušas paliek 4x resnākas!
Un nepīpēju es nikotīna dēļ, bet tā pasakainā procesa- ievelk, patur plaušāsm, izpūš- tā smarža un garša.. mmmm! Biju atmetusi uz 10 mēnešiem, nu atsāku, jo tāds periods!
Ir vēl kadi priekšlikumi!????

zin, man ar skola nepatīk, bet nav tā, ka man ik stundu vaig uzsmēķēt, jo citādi es no stresa nomiršu. redz, ka dzīvoju. to jau es raxtīju, ja visu laiku esi stresā, tad jācīnās ar cēloņiem, nevis sekām. bet tie mani ieteikumi (starp citu, man arī smaga mūzika nepatīk, bet dažreiz tā noder, jo riktīgi iziet cauri ķermenim) ir tad, kad ikdienišķie stresi sakrājas (un tā tas būs vienmēr), tad vakarā var paskriet, var mūziku paklausīties.
un cigarešu smaka ir tā, ko es ienīstu visvairāk. izej no augstskolas un vesels bars smirdinās, kam jātiek cauri.
un diskusija man bija tieši ar balodi - mēģināju pārliecināt cilvēku, kas vismaz šeit ir mans draugs.

Esmu vairāk nekā pārliecināta, ka Balodi saprotu labāk nekā Tu!
Nemēģinu iejaukties jūsu diaologā, bet izteicu viedokli..
Neesmu teikusi, ka man nepatīk mana skola un par cigaretēm nebildu nevārda, jo to smaka man tiešām derdzas, bet tabaciņa ir kas cits! Pietam, neesmu arī minējusi, ka smēķēju katru stundu- ir dienas, kad to nedaru vispār, kas ir vairākumā, un ir dienas, kad pa vienai ievelku..

Nesaprotu, kāpēc uzreiz tik uzbrūkoša attieksme???

Vēl kas- man ir tāda "maza" =) pieredzīte.. Ja ir kāds cilvēks, kuru nevar pārliecināt neviens, tad tas ir tas, kurš sevi dēvē par Balodi! ;)

vienkārši sveša cilvēka viedoklim neviens nesāks ticēt, tāpēc arī nemēģinu pārliecināt galīgi svešus. bet savējos var mēģināt, kāpēc ne. un es runāju vispār par smēķēšanu - vienalga vai cigaretes, tabaku, pīpes utt. varbūt man jau tiešām pieriebies, ka es pat nevaru savu istabu pavēdināt, jo kaimiņi regulāri smēķē. un pa ielu arī pat normāli nevar paiet.
es arī esmu spītīga, tas jau nav uzreiz jāpasludina kā spriedums. un uzskatu, ka veselība ir svarīgākais un jācenšas izveidot veselīgus, labus ieradumus, nevis otrādi.

Balodim tas IR spriedums!

Es saprotu Tavu viedokli, bet katrs pats atbild par savu veselību un vnk runāšana jau otru nepārliecinās, ja kkas notiks (tfu-tfu-tfu) vai nāks beidzot apskaidrība, tad arī smēķētājs kļūs par nesmēķētāju un nesmēķētājs- smēķētāju!

kas neriskē, tas.. ar kaut ko jau ir jāsāk.

Pārliecināt nesmēķēt.

Kā Tu droši vien zini, ja esi to mēģinājusi darīt - NEVIENS NEKLAUSĀS (tas atkal ir izteiciens, kā jebkurš vispārinājums, nav pilnīgi patiess, tomēr palīdz vienkāršoti uztvert situāciju)

- Smēķēt ir slikti
- Es smēķēju - MAN IR LABI!!!
- Tu bendē savu veselību un SMIRDI!!!
- PO, man gribās. (Tur jau tas āķis - gribās, nevis negribās - ir labi. nevis slikti - garastāvoklis uzlabojas, Tev kļūst jautri un priecīgi)
- Nesmēķē!
- Smēķēju!
- Nesmēķē!!
- Smēķēju!!!!!
- Fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!
- ? ko tu vispār gribi, SMĒĶĒJU, SMĒĶĒŠU, un .... čau


Bet mēs tagad tinam lenti uz priekšu - mēs jau zinam, ka daļa sabiedrības smēķē un daļa nesmēķē. Mēs zinam to, ka otra cilvēka viedoklis ir jāciena; tāpēc, ka mēs cienam otru cilvēku.

Pārliecināt nesmēķēt - kāpēc smēķē? Kāds no tā labums, ar ko to aizstāt, kāpēc jāaizstāj?
Mans viedoklis ir , ka teikt to, ka smēķēt ir kaitīgi, nekad nav lieki, ja esi smēķētājs un nevari/ negribi atmest, tad skaties uz bildēm ar melnajām plaušām, jo tā ir patiesība un tie ir fakti. !!!! mēs tač neesam strausi ar galvu smiltiņās.

Es dievinu ievilkt smaržīgo ķiršu tabaciņu. Vakarā sēdēt pie ezera uz koka saknēm, vai Vecrīgas āra kafeinīcā, vai uz sava balkona ziemā. Man patīk pīpēt. Man nepatīk piesmēķētā universitātes priekša, kad ievelc pie durvīm dziļo elpu un izpeldi tai cauri līdz svaigajam gaisam, lai tikai pēc 5 metriem atkal varētu sākt elpot... Man nepatīk, kad noplucis vīrs par pēdējo naudu nopērk cigaretes un alkaholu, man nepatīk, ka jaunās māmiņas pūš savu bērnu ratiņos cigarešu dūmus.

mēs ar Skyhell nesmēķējam katru stundu - mēs tā lēnām izbaudam;)
Es neesmu gatava no tā atteikties, tomēr jūtu, ka tas, ko es saucu par LIELO PROGRESU virzās uz tīru veselu vidi. Es to nekavēšu - ja Tu nesmēķē - nesāc, ja tu centies pārliecināt kādu atmest - turpini.