- I want to believe (piezīmes)
- 20.9.16 11:36
- Te kāds vakar bija pierakstījis kaut ko par uzticēšanās un naivas paļaušanās/cerības korelāciju, un tāpēc neesot brīnums, ka, piemēram, pat ļaudis ar augstāko izglītību varot kļūt par e-pastus izsūtošu blēžu upuriem (vai NYT ekonomikas nodaļas redaktors, kurš gari izrakstījās par atbildīgu aizņemšanos un nedzīvošanu no kredītiem, bet bankrotēja mājokļu burbulī).
Uzticēšanās ir kaut kas, par ko vēl arvien turpinu domāt nu jau vairākas dienas. Man šķiet, ka savstarpējas neuzticēšanās ziņā mēs no visām ES valstīm varētu būt rekordisti. Protams, tam allaž var meklēt un atrast iemeslus vai atrast pat kādu apšaubāmu ieguvumu - droši vien elektronisko vēstuļblēžu upuru Latvijā ir mazāk nekā citviet, kāds kā ieguvumu droši vien minēs arī mūsu īpatnējo bēgļu politiku u.tml.
Taču tāpat var pamanīt, ka savstarpējas attiecības, kuru pamatā ir vienas vienīgas aizdomas, bailes un vispārēja neuzticēšanās neko labu nenes nedz lielos valsts uzņēmumos, nedz kur citur.
Jā, un es zinu visus tos stāstus un gadījumus, kad tiek nepildīti solījumi un neizdarīts darāmais u.tml., kas jau tiek uztverta kā ierasta ikdienas daļa. Tāpat nostāstus par to, ka šeit, lūk, kāds rullējis gurķi, bet aizbraucis uz valsti N, un tur nu kļuvis par čaklu darbarūķi. It kā jau varbūt tikai naudas dēļ, bet varbūt tomēr ne tikai? - 5 piezīmesvieta jūsu piezīmēm
- 20.9.16 12:13
-
Knausgārdam vienā no daudzajiem festiem jautāja, kāpēc viņš sevi vienmēr noniecina, bet citus varoņus tēlo krietnus "kā runā, tā dara" un ne par ko netur aizdomās. Knausgārds atbildēja, ka par sevi viņš zinot, kā ir, bet priekš citiem viņam pietrūkstot iztēles, lai viņos viltvāržus un krāpniekus pamanītu.
- Atbildēt
- 20.9.16 12:36
-
ā, un vēl (tā laikam bija Evijas Sīles hipotēze) - īstā austrumu rietumu robeža tieši caur šejieni ejot. Tie, kam vienlīdz daudz kontaktu gan Eiropā, gan Krievijā un Centrālāzijā, to labi zinot. Te jārēķinās gan ar blēdi no Nasredina anekdotēm, gan ar "jātic visam, kas rakstīts" entuziasmu.
- Atbildēt
- 20.9.16 17:56
-
Interesanti. Varētu būt tā, ka nav monolītas kultūras, tad pusei cilvēku nevar uzticēties, jo viņi darbojas pēc citiem mehānismiem. ASV es pamanīju, ka uzticās ātri, bet ja pieviļ, tad ātri arī izmet no ratiem. Tur ir ļoti svešinieku, cilvēku no citiem ciemiem, citām valstīm, u.t.t. Nez kā tas notiek Mumbajā vai Jaundeli.
- Atbildēt
- 20.9.16 13:13
-
Nu jā. Bet visa tā neuzticēšanās jau neveidojas no zila gaisa. Mēģināšana visu noteikt ar dokumentiem, likumiem, līgumiem utt. mūsdienās arī vairs īsti nestrādā, jo pat jebkurš izglītots un gudrs cilvēks (pat tāds, kuram nav neatliekamas vajadzības rīkoties pretēji paša uzskatiem), vienkārši fiziski nespēj apstrādāt nepieciešamos informācijas apjomus un loģiski paredzēt tuvāku un tālāku nākotni. Neviena cilvēka smadzenes tam nav paredzētas vai nav tik tālu attīstījušās. Uzticēšanās, manuprāt, ir labs vispārējs risinājums, bet tad ir vajadzīga arī piedošana, ja kāds neizpilda solīto. Kā saka, ja uzticējies, bet pievīlies, neviens nav vainīgs, pat tu pats neesi vainīgs.
- Atbildēt
- 22.9.16 07:52
-
Kaut,kur no šausmīgām izsūtijumu naktīm,otrā pasaules kara šausmām,te palikušie morāli degradējās šaubās par patiesības spēju dzīvot.
Mana vecvecmamma,kuru piedzīvoja māte,nesaprata,to mūsdienu : Runā skaisti,domā citu,dara vispār pretēji abiem iepriekšējiem;-) - Atbildēt