|
Augusts 3., 2024
13:26 Pirms dažiem mēnešiem ienāca prātā pamēģināt Duolingo. Pat bez īsta mērķa, vienkārši paskatīties, kā tas darbojas. Vispār es gribētu mācīties lietuviešu valodu. Nieko nėra neįmanoma jeb nav nekā neiespējama, bet tas neattiecas uz Duolingo, jo lietuviešu valodas viņu piedāvājumā nav.
Mana otrā izvēle bija vācu valoda. Es to drusciņ mācījos fakultatīvi pamatskolā (tātad it kā brīvprātīgi, bet patiesībā mani un vēl kādu čupiņu bērnu direktors, kurš ar šo nodarbojās, vienk paņēma aiz rokas un lika mācīties), un pēc tam ģimnāzijā tā bija otra obligātā svešvaloda. Nevienā no šiem piegājieniem es pret to neko nopietni neattiecos. Nebija nepatikas, kas liktu to noraidīt, bet nebija arī motivācijas. Visa tā gramatika ar locījumiem un konjugācijām – nešķita, ka man to vajag.
Šī pieredze man ir likusi domāt, ka vācu valodā es nezinu neko – vien dažus vārdus un “Ich heiße”. Ja kaut ko vairāk esmu zinājis, tam visam jau sen būtu jābūt aizmirstam. Taču Duolingo ir radījis aizraujošu atklāsmi – kaut kāda valodas sajūta no tā visa tomēr ir ielikta. Teikumu pamata konstrukcijas ir saprotamas. Un ir vesela kaudze vārdu, kurus es zinu. Ņemot vērā, ka saskare ar vācu valodu visus šos gadus ir bijusi minimāla, es pats no galvas nosaukt tos vairumā gadījumu nemācētu, bet, kad Duolingo parāda kādu vācu valodas vārdu un ir jāizdomā, ko tas nozīmē – izrādās, ka zinu gan.
A2 līmeni es gan pašlaik diez vai varētu nokārtot, bet tam patiesībā arī nav nozīmes. Šī sanāk vairāk tāda kā izklaide un brīnīšanās par to, kas tik viss galvā nav saglabājies, kombinācijā ar mēģinājumiem no jauna iebraukt tajā, kas skolas laikā šķita bezcerīgs un pūlēšanās nevērts.
Un Duolingo jau arī pamatā ir spēle – dzīvības, punktu krāšanas, sacensības ar citiem un iespēja nonākt nākamajā līgā. Tas palīdz veidot regulāras mācīšanās paradumu, bet vai no šī kaut ko reālajā pasaulē izmantojamu saprātīgā laika posmā var iemācīties – esnunez. (Jau kuro mēnesi tur turpina parādīties uzdevumi ķipa “meine Partnerin wandert gern am Wochenende”.) Duolingo pieeja ir uzdevumi bez skaidrojuma – nākas pašam izfiškot, kāpēc tu kļūdījies.
Un tā es nopirku vācu valodas kursu iekš Babbel :) Ja jau, tad jau. (Vajadzētu tagad atbrīvoties no Duolingo, bet roka neceļas, ja pašlaik savā līgā esmu pirmajā trijniekā. Atkarība jau ir iestājusies, un Babbel tik elegantas spēļošanas nav.)
|
|
|
|
Sviesta Ciba |