Grain of Salt - Domājot par Rūpertu sakarā ar LNT [entries|archive|friends|userinfo]
snauts

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Domājot par Rūpertu sakarā ar LNT [May. 16th, 2007|03:49 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
    Gremdējoties pārdomās jēdzienu "ticamība" kā tādu. Iedomājoties, ka katram informācijas avotam ir savs ticamības koeficents. Kaut kas līdzīgs varbūtībai, ka avots sniegs patiesas ziņas. Piemēram, manam draugam Dzintaram ir ticamības koeficents 0.5, proti, apmēram puse no viņa teiktā ir nepatiesība (Dzintars var būt ir melis, bet varbūt arī vienkārši muļķis). Savukārt, ja "klab.lv/users/orākuls" bloga katras 7 no 10 rindiņām satur patiesību, tad šī bloga ticamības koeficents būtu 0.7. Tobiš, ja Dzintars man saka, ka viņš orākula blogā ir izlasījis jaunumu, tad Dzintaram es varu ticēt, ka viņš orākula blogu ir lasījis vispār par 0.5, bet ja nu šis ir lasījis un neko nesagroza, tad orākula blogam var ticēt par 0.7. Sanāk, ka Dzintara izteikumam par orākula bloga ierakstu, var ticēt par 0.5x0.7=0.35.
    Šāds veids kā raudzīties uz informācijas patiesīgumu vai nepatiesīgumu noteikti ir aprakstīts daudzās grāmatās, es tikai nezinu kādā vārdā to sauc, tāpēc nācās dot nelielu aprakstu.
    Vobšem, man saslēdzās galvā tas, cik eleganti var sēt cilvēkos šaubas, jo cilvēki, man šķiet, ka ļoti dabīgi un bezmaz vai zemapziņā uztver to, ka jo garāka informācijas ķēdīte, jo mazāk ticamības. Piemēram, divi līdzīgi apgalvojumi televīzijā: "Nodokļu palielināšana auto degvielai var aizkavēt globālo sasilšanu." vai arī "Ja var ticēt ekspertiem, tad nodokļu palielināšana auto degvielai var aizkavēt globālo sasilšanu.", kur pirmajā apgalvojumā (ticamība-TV) pret (ticamība-TV x ticamība-ekspertiem) otrajā gadījumā. Triviāli, bet mani pārsteidza tas, ka es pats personīgi pirmo apgalvojumu vēl būtu apsvēris, bet otro palaistu garām kā absolūtās muļķības nemaz neiedziļinoties būtībā, lai gan sniegtā informācija ir viena un tā pati.
    Šīs pārdomas manī raisīja novērojums, ka ļoti daudzi apgalvojumi Rūperta kontrolētajā televīzijā sākas ar "Some people say...".
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]barvins
Date:May 16th, 2007 - 04:28 pm
(Link)
Tāpat, ja cilvēks savu teikumu sāk ar "man šķiet, ka...", tad ticamības moments zūd, tak skaidrs, ka runātājs šaubās, nevis svēti tic sava teksta patiesumam.
[User Picture]
From:[info]snauts
Date:May 16th, 2007 - 04:54 pm
(Link)
Pareizi, bet mani pārsteidz tas kā to var pavērst pret mani, apzināti lietojot "man šķiet, ka...", lai es īsti nenoticētu kādam viedoklim. Vai arī otrādi, nelietot "man šķiet, ka...", lai mani pārliecinātu, lai gan pārliecinātājam patiesībā tikai šķiet.
From:[info]hagi
Date:May 16th, 2007 - 07:24 pm
(Link)
Var, jā. Vai tiešām ir tā, ka kāds to apzināti izmanto?
[User Picture]
From:[info]barvins
Date:May 16th, 2007 - 07:25 pm
(Link)
Bļa, sieva bija ielogojusies:|:)
[User Picture]
From:[info]snauts
Date:May 16th, 2007 - 07:53 pm
(Link)
Ja ir pacietība var noskatīties šito:
http://video.google.com/videoplay?docid=6737097743434902428

Es atceros, ka LNT pēdējās saeimas vēlēšanās jautājumu "Kāpēc tad jūs esat nodomājis iet vēlēt?" uzdeva ģimenītei no Rīgas, kur tēvs pasniedzējs universitātē, māte skolotāja, meita studē. Savukārt, jautājumu "Kamdēļ jūs neejat balsot?" uzdeva kaut kādiem dzērājiem Latgalē pie vietējā alkahola veikaliņa. Pa starpu jau apjautāja arī dažādus citus cilvēkus, bet kontrasts tik un tā bija pamatīgs.
[User Picture]
From:[info]barvins
Date:May 16th, 2007 - 09:26 pm
(Link)
Mhmm, viltīgi.