07 Aprīlis 2009 @ 11:30
Pēc divām/trim nedēļām ar Ubuntu 8.04  
Teksts nav pārlasīts vai editēts.

Pirms dažām nedēļām mainai Windows XP sistēmai apritēja gads - gads ne pārāk rūpīgas lietošanas, bieža programmu instalācija un atinstalācija bez regulāras registry tīrīšanas, failu rakstīšana, dzēšana un rakstīšana atkal, tīri reta defragmentācija, disks turējās pilnāks par 80% gandrīz visu laiku un šādas tādas spēlītes ar sistēmas failiem arī pa retam notika. Saprotami sāka parādīties ne parāk gluda darbība, kas sāka kļūt manāma laiku pa laikam darbā un tā kā esmu neizmērojami slinka izdomāju, ka laiks kā tautā saka "pārlikt operētājsistēmu". Tā kā jau kādu laiku biju safanojusies par Linux (ieskaitot mazu eksperimentu laišanu uz alternatīvā kompja ar dažādām distribūcijām) bet neko nopietnu nebiju pasākusi, izlēmu, ka šī ir ļoti jauka iespēja uzlikt dual-boot sistēmai ar operētājsistēmām Ubuntu un WinXP. Kādu brīdi domas dalījās starp Ubuntu, Fedoru un Kubuntu. No Mandrivas atteicos jau iepriekš, jo šķita, ka iesākumam būs bišķiņ par čakarīgu. Kubuntu atmetu jo man tā kā ne sevišķi patīk KDE izskats, bet par Fedoru vairs īsti neatceros. Bet galu galā paliku pie tā, ko primāri dēvē par Linux cilvēkiem.

Lai loaderi nekašķētos no iesākuma instalēju Windows XP. Kā parasti - tīri pagara step-by step instalācija un pēc tam rakšanās cauri draiveru čupām un to instalēšana, lai varētu darīt tādas triviālas lietas, kā sērfot internetā.
Atzīšos, ka biju kādu laiku domājusi par Windows Vista darbināšanu, kas gan prasītu vienu lieku Gigabaitu Rāmja, bet izpildītu vienu no manām galvenajām prasībām ikdienas OS - smukumu. Tiesa, pārdomāju pēc tam, kad biju spiesta divas dienas darboties ap kompi ar šo OS.

Pēc tam bija laiks instalēt Ubuntu. Man neizskaidrojamu iemeslu dēļ, Ubuntu 8.10 disks atteicās darboties, tāpēc izraku Ubuntu 8.04. Pašas operētājsistēmas instalācija 100% notiek grafiskajā vidē, kas man deva viltus cerības, ka iespējams lielākā daļa darbību tādas būs. Custom instalācijas lietošana man neradīja nekādas problēmas un pēc daudz īsāka laika nekā tas bija ar XP, man bija gatava svaiga Ubuntu OS un 110 GB FAT32 share partīcija. Svaiga Ubuntu sistēma ir daudz acīm tīkamāka par svaigu XP - mierīgas, bēšo toņu krāsas nevis koši zilās. Pa rokai ir arī visas primāri nepieciešamās programmas - normāls interneta pārlūks, Office programmas, grafiskās programmas.

Tiesa, tajā brīdī, kad vēlējos sākt darīt tādas lietas, kā atskaņot mp3 failus vai uzlikt spīdīgus efektus, saskāros ar kodeku un draiveru trūkumu. Pirmo izlabot varēja ar pāris klikšķiem, otrais gan man sagādāja krietnas galvassāpes. Tā kā man ir vidēji jauna videokarte (GeForce 9600 GT), neviens no iebūvētajiem draiveriem nestrādāja. Jaunības trakumā sāku rakties cauri visam, ko man piedāvāja google un īpaši neapdomājoties visu darīt pēc kārtas. Sīkumos neieslīgšu, bet tas viss rezultējās ar zudušiem skaņas kartes draiveriem un pusstrādājošu videokartes draiveri un labu pieredzi. Nākamajā dienā, pēc trīs teikumu konsultācijas ar advancētāku Linux lietotāju, uzliku Ubuntu pa jaunu, uzliku oficiālo Nvidia draiveri, savilku updeitus, ieskaitot kerneļa updeitu, uzliku oficiālo Nvidia draiveri vēlreiz, jo kerneļa updeita dēļ iepriekšējais nestrādāja, uzliku Compiz un beidzot tiku pie smukajiem desktop efektiem. Līdz šim tā ir bijusi vispamācošākā Ubuntu pieredze, kas salīdzinoši iztaisnoja pirkstus un iemācīja lasīt, pārlasīt,atrast vēl septiņus avotus un tad darīt.

Nākamā nedēļa pagāja pārmaiņus ar jaunu programmu iemēģināšanu un intensīvu googles lietošanu, kas rezultējās ar XP atvēršanu laikam trīsreiz. Tagad, pec aptuveni divām nedēļām ir pilns ikdienai nepieciešamo programmu komplekts + izklaides un mācību programmas + spēles. WinXP komplektā liku tikai spēļu spēlēšanai, bet man par lielu un patīkamu pārsteigumu lielāko daļu spēļu, kuras es spēlēju var palaist caur WINE.
Protams ikdienas lietošana ir mazliet sarežģītāka nekā ierastā Winda, bet ne tik sarežīta kā varētu gaidīt. Pēc aprašanas - varbūt par vienkāršāka.

WinXP vs Ubuntu 8.04

Ikdienas programmas
Programmēšana (Java):
WinXP: iepriekš JCreator, tagad arī Eclipse
Ubuntu: Eclipse
Kā pie daudzām programmām, pie Eclipses ir jāpierod. Apgūšanas laiks vidēji tikpat ilgs kā JCreator, varbūt pat mazāks, ja iepriekš nav pierasts pie pirmā.
Office:
Abiem: Open Office
Pēc viena sistēmas kritiena un cita datora lietošanas, kur OO bija vienīgais pieejamais, esmu kaut kā ikdienā pārslēgusies uz šī lietošanu. Neredzu nekā, ko ikdienā nepieciešamu nevarētu izdarīt iekš OO, ko varētu izdarīt iekš MS Office.
Interneta pārlūks:
Abiem: Mozilla Firefox
Lai dabūtu FF uz WinXP ir jālieto IE, kurš ir lēns un man nepatīk in general, jo esmu nelabojams FireFox snobs.
Mūzikas atskaņošana:
WinXP: Winamp
Ubuntu: Rythmmbox
Vienīgais, kas man ir nepieciešams mūzikas atskaņošanai ir iespēja veidot playlistes un Last.fm atbalsts. Rythmbox ir vienkāršs, viegls un ērts.
Video atskaņošana:
Abiem: VLC media player
Izmantoju jau krietnu laiku, manuprāt viens no ērtākajiem un vienkāršākajiem atskaņotājiem.
Grafiskās izvirtības
Tagad jau abiem: GIMP
Iepriekš uz GIMP ļukojos ļoti skeptiski, jo nedomāju, ka bezmaksas programma varētu būs efektīva programma mājas apstākļu attēlu apstrādei un zīmējumu krāsošanai. Kā jau daudzi civlēki kļūdījos. Kad pierod, var veikt lielu daļu to pašu darbību, ko ar PS.
iPod:
Abiem: Floola
Izmantoju jau kopš sāku aktīvi meklēt alternatīvas lēnajam un bremzīgajam iTunes - atradu, lietoju visur kur var (man ir gan .exe, gan linux'a fails uzkopēts uz iPod) un esmu kārtībā.
MSN
WinXP:MSN Live
Ubuntu: aMSN
Sākumā mēģināju lietot iebūvēto Pidgin, bet tad pargāju uz MSN Live līdzīgo aMSN, kurš pēc glīta skina uzlikšanas rezultējās ērts un smuks.
Failu apmaiņa
Abiem: RevConnect un uTorrent
Tā kā es nespēju atrast labas alternatīvas (Azureus ir resursu rīma un man bija problēmas ar piedabūšanu normāli strādāt, bet LinuxDC man īsti neaizgāja) šiem uz Ubuntu, lietoju abus caur WINE un lietoju tīri labi.

Subjektīvais
Smuki un Spīdīgi
Pēc Win2000 es domāju, ka WinXP ir smuka OS. Pēc XP es domaju, ka Vista ir smuka OS. Pēc Vistas es domāju, ka Ubuntu ir smuka un spīdīga OS. Pie Ubuntu neviens nesāk ar uzreiz spīdīgu OS (ja vien nelieto Ubuntu Vista), bet smukums ir vienkārši panākams. Caurspīdīgums, glītas animācijas un viss pārējais ir pāris klikšķu un konsoles komandu attālumā. Tā vietā, lai bez maksas nomainītu XP izskatu uz acij tīkamu ir jāpačo sistēma un gala efekts nebūt nav tik spīdīgs kā gribētos.
Ērtums
Pēc gadiem ilgas XP lietošanas sākot lietot Ubuntu, tā nešķiet pārāk ērta OS. Bet pēc tam, kad tiek aprasts ar konsoli, tiek tikts cauri primāro lietu instalēšanai un ir uzradīti daži parocīgi īsceļi, viss kļūst pietiekami ērts ikdienas lietošanai bez vēlmes izmest datoru pa logu.
Drošība
Ubuntu (un arī citi Linux'i) ir drošāks par Windows. Pēc pieredzes tā iemesls ir meklējams ne tik ļoti tajā, ka Linux by default nelieto .exe failus vai šaubīgajā apgalvojumā, ka ir grūtāk uzprogrammēt vīrusu, bet gan tajā, ka root un administratora privilēģijas nav visiem un visu laiku. Iekš Windows kliskšķinoties uz priekšu agri vai vēlu var kaut ko nojaukt vai saķert kaut ko, kas kaut ko nojauks, tai pat laikā iekš Linux tev sliktākajā gadījumā vispirms paprasīs paroli un liks aizdomāties.
Protams, tas mēdz brīžiem arī uzkrist uz nerviem, piemēram, cenšoties iemest jaunu skinu aMSN folderī, tas sākumā nebūs iespējams. Šādām situācijām es tagad lietoju īsceļu, kas palaiž failu pārlūku Nautilus ar root privilēģijām.
Efekts
Es nezinu kā citi, bet es, lietojot Ubuntu, biežāk pieķeru sevi domājam par to, ko es daru, kā es to daru un kāpēc es to daru un kāds un kāpēc būs rezultāts. XP parasti bija vienkārša klikšķināšanās uz priekšu.
Vēl nekad mūžā es nebiju tik intensīvi lietojusi google, kā pirmajā Ubuntu lietošanas nedēļā - lielisks trenniņš. Ubuntu arī lieliski iztaisno pirkstus un rokas un iemāca, ka grafiskā vide ne vienmēr būs ērtākais un ātrākais veids - dažreiz visu var izdarīt ātrāk ar konsoles.

Kopumā Ubuntu man ļoti patīk gan izskata, gan funkcionalitātes ziņā. Pēc aprašanas perioda, ir diezgan viegli strādāt, lielākajai daļai Windows programmu var atrast lietojamas vai pat labākas alternatīvas. Protams brīžiem ir čakarīgāk un sarežģītāk nekā pie Windas, bet tas ir sagaidāms, ja gribas lietot bezmaksas OS. Un lai kā vai censtos man nav izdevies piedabūt Ubuntu tīrīt manu māju, tā kā visu tas noteikti nedara.
 
 
Klausos: Grave Digger - Inquisition
 
 
( Post a new comment )
302cc9b4780f8cbef6f70c3a8417913050b6aafb[info]mindbound on 7. Aprīlis 2009 - 12:23
Iz torrentsofta uz *NIX man pašam vislabāk tīk Transmission.
(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
Eiše[info]lea on 7. Aprīlis 2009 - 13:34
Es iemēģināju, man tā kā īsti nepatika, it sevišķi brīdī, kad bija vairāk nekā viens torrents.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Diskusija) (Link)
302cc9b4780f8cbef6f70c3a8417913050b6aafb[info]mindbound on 7. Aprīlis 2009 - 13:58
Depends on cik senu versiju Tu mēģināji.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Diskusija) (Link)
Eiše[info]lea on 7. Aprīlis 2009 - 14:44
~gadu vecu visdrīzāk.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
Madara: mood[info]riffly on 8. Aprīlis 2009 - 00:06
Par mūzikas pleijeriem. Klau, tev varbūt ir izdevies pierunāt tam sūtīt "now listening" trekus uz last.fm?
(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
Eiše[info]lea on 8. Aprīlis 2009 - 09:47
Nē. Kaut kā bija slinkums tos plug-in mainīt.
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)