per silentium ad as†ra mille - WWW.23.02: PROJEKTS LIKUMAM PAR KUKUĻŅEMŠANU [entries|archive|friends|userinfo]
باب

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

WWW.23.02: PROJEKTS LIKUMAM PAR KUKUĻŅEMŠANU [Feb. 23rd, 2011|07:42 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
tikai pievakarē pieleca, kas šodien par dātumu. dažos relatētajos postos nebij sanācis iekūkoties.
pirmoreiz vīriešu dienā mani sveica klasesbiedrenes 79. gadā, par ko saglabājusies kartiņa ar daudziem meitenīgiem parakstiem. toreiz galīgi neiebraucu, kāpēc un par ko, bet tāpat bija patīkami. mani, praktiski vēl neeriģējušu oktōbērnu bižainas skuķenes nosauca par vīrieti. pastāv teōrija, ka tieši šī notikuma dēļ es par vīrieti tā arī vēl neesmu kļuvis. tai laikā mani vairāk par skuķiem interesēja grāmatas. pa šiem gadiem, paldies Radītājam un hormōniem, līdzsvars ir izlīdzinājies.
ap pirmo 23. februāri savā mūžā es iepazinos ar japāņu autōra Sakjō Komacu (Priedīša) stāstu krājumu Rītdienas nolaupītāji. šodien tēvamājās, meklējot kādu aizraujošu gabaliņu no krājuma, uzdūros citam, kuru, acīmredzot, mans politiski maznobriedušais prāts toreiz lāgā nespēja izprast. atcerējos vien sekretāra viltīgās brilles. tikko ar izteiksmi nolasīju stāstu priekšā mammai un mēs no smiekliem gandrīz piečurājām proverbiālās bikses. mamma domā, ka šo stāstu jaunizceptajiem Saeimas locekļiem un loceklēm vajadzētu lasīt deputāta zvēresta vietā. jautrības pietiktu visam sasaukumam. līdz 8. martam, biedri!



PROJEKTS LIKUMAM PAR KUKUĻŅEMŠANU

Ministrs bija pavisam sadrūmis. — Vai tad tiešām nevar atrast kādu izeju? — viņš sacīja, bungodams ar pirkstiem pa galdu. — Tikai korupcija un korupcija… Es nespēju vairs dzirdēt šo vārdu! Ja kukuļņemšana arī turpmāk palielināsies tikpat strauji, tad sašķobīsies ne tikai kabineta, bet arī mūsu partijas prestižs.
Piedodiet… — sekretārs sastomījās. — Jums, protams, taisnība, taču… Būtu jārunā ne tik daudz par pašu kukuļņemšanas pieaugumu, kā par mūsu tiesu orgānu rīcību. Pēdējā laikā arvien biežāk sāk iztiesāt lietas par kukuļņemšanu.
— Nu, to vēl var labot! — ministrs savilka skābu ģīmi, it kā sūkātu citronu. — Būs jānospiež dažas podziņas un jāaizbāž mute šiem justīcijas kalpiem. Citādi mūsu partijas stāvoklis kļūs kritisks.
— Jums ir pilnīga taisnība, ministra kungs, — sekretārs pamāja ar galvu. — Patlaban notiek kaut kas neiedomājams. Personas, kuras ieņem augstus amatus, — es te runāju par jautājumu, kas nevienam nav noslēpums, — demoralizējas visas sabiedrības priekšā… Cik man zināms, taisnā tiesa gatavojas saukt pie atbildības arī jūs, ministra kungs …
— Cst! — ministrs, ierāvis galvu plecos, sāka runāt čukstus. — Ceru, ka pašlaik mums vēl nekas nedraud? Mēs taču bijām piesardzīgi, centāmies saprasties ar visiem, ar kuriem bija jāsaprotas.
— Bet šis jautājums taču skar arī citus ministrus un partijas līderus … Ko labāk darīt? Varbūt aizsteigties priekšā un sarīkot pamatīgu tīrīšanu amatpersonu vidū? Atjaunot viņu sastāvu?
— Tas, ziniet, arī ir abpusgriezīgs zobens, — ministrs samācās kā lietus mākonis. — Visi kliedz — korupcija, korupcija! Bet vai kāds ir pacenties atklāt šīs parādības cēloņus? Spriediet paši, politika ir sarežģīta, un, ja cilvēks, ar to nodarbojoties, negūs nekādu personīgu labumu, tad kāpēc gan viņam jāuzņemas šīs papildu pūles? Šādā garā Japāna pazaudēs visus savus politiskos darbiniekus.
Sekretārs, pazibinājis briļļu stiklus, viltīgi piemiedza acis. Visa šī cilvēka āriene liecināja, ka viņš ir attapīgs un neparasti izmanīgs.
— Ministra kungs, man ir viens priekšlikums… Patlaban kabinetam ir tiesības ārkārtējos apstākļos, kad no tā atkarīga valsts labklājība, pārtraukt jebkuru tiesas procesu. Vai nevarētu šīs tiesības piemērot arī ikdienas praksē? Kā saka, izmantot tās bez liekām ceremonijām, jebkurā gadījumā… Tas mūs pasargās no tiesas orgānu iejaukšanās.
— Nedod dievs, tas tikai ielies eļļu ugunī! — ministra sejā pavīdēja nepatika. — Vai atceraties gadījumu ar kukuļņemšanu kuģu būves uzņēmumā? Toreiz mēs izmantojām savas ārkārtējās tiesības un uz mums sāka rādīt ar pirkstiem, — redz, kā roka roku mazgā. Nē, tur nekas neiznāks.
— Bet jūs taču toreiz, ministra kungs, pateicoties šīm tiesībām… — sekretārs gribēja turpināt, bet, palūkojies uz ministra seju, tūlīt cieši saknieba lūpas.
Vajag tomēr kaut ko izdomāt… Kaut ko izdomāt … Kaut ko izdomāt… — ministrs, kura seja vairs nebija tik samākusies kā debesis pirms lietus, bet kļuvusi zaļgandzeltena kā kuņģa slimniekam, stūrgalvīgi atkārtoja vienu un to pašu. — Izdomāt… izdomāt… Citādi mūsu stāvoklis kļūs kritisks …
— Tādā gadījumā, — sekretārs paliecās uz priekšu, — ja jau kukuļņemšana un kukuļdošana ir zināmā mērā sociāla nepieciešamība …
— Pilnīgi pareizi! — ministrs pēkšņi strauji atdzī vojās. Liekas, viņš sāka nojaust, kas sekretāram padomā. — Patiešām, — sociāla nepieciešamība! Gluži dabiska peļņa cilvēkam, kurš nodarbojas ar politiku, kas pati par sevi nekādus ienākumus nedod…
— Un šī problēma, — sekretārs turpināja, — pēc manām domām, pastāv tikai tāpēc, ka kukuļus ņem slepeni, zagšus. Tātad, tātad … Jāpieņem likums par kukuļņemšanu un tādejādi korupcija jāpadara likumīga, oficiāla.
Ko? Ko?… — ministrs iepleta acis. Kaut ko tādu viņš tomēr nebija gaidījis.
Lūdzu, uzklausiet mani uzmanīgi, prezidenta kungs. Jūs taču būsiet ar mani vienisprātis, ka pati kukuļošana nav nekas slikts. Nav labi tikai, ka tas viss notiek slepšus, neoficiāli. Tāpēc arī tik smagi apvainojumi par līdzdalību korupcijā. Otrkārt, uzņēmēji, kas konkurē savā starpā, arī šajā ziņā rada sava veida konkurenci — sacenšas, kas dos vairāk. Dabiski, ka izveidojas papildu sarežģījumi.
— Pareizi! — ministrs piekrītoši pamāja. Viņa seja sāka apskaidroties. — Ar represijām pret korupciju nevar cīnīties. Prakse pierādījusi, ka kukuļus tik un tā dod un ņem, vienalga, kādas represijas arī pielietotu. Esmu jau domājis par to. Te nepieciešama kaut kāda likumība. Vajadzētu pamācīt cilvēkus, kā to darīt. Varbūt organizēt kādus kursus, lai… pilnveidotu kukuļņemšanas sistēmu …
— Ar to vien, ministra kungs, nebūs līdzēts. Pati galvenā problēma — vai kukuļošana būs slepena, kā līdz šim, vai oficiāla. Vajadzētu visu ievirzīt oficiālās sliedēs, turklāt vēl paredzēt aplikšanu ar nodokli …
— Mjā … Aplikt ar nodokli… Nav slikti, nepavisam nav slikti… Itin viss jāapliek ar nodokļiem! Bez nodokļiem jebkura sabiedriskās dzīves parādība zaudē savu veselīgo pamatu.
— Man ir konkrēts priekšlikums, ministra kungs. Es ierosinu izstrādāt, teiksim, likumprojektu, kas kukuļņemšanā noteiktu zināmu kārtību. Publicēsim to «Ministru kabineta vēstīs». Jānorāda, cik liels kukulis katrā konkrētajā gadījumā jādod. Un līdzās kukuļu apjomam — aile, kurā norādīts attiecīgs nodoklis. Nodokļi jāmaksā gan tam, kas dod, gan tam, kas ņem, tā sakot, abām ieinteresētajām pusēm. Es galvoju jums, ka tā ir lieliska izeja no pašreizējā strupceļa. Valdība būs taisni sajūsmināta.
— Bet tas taču patiešām nebūtu slikti… Nodoklis par kukuļņemšanu, nodoklis par kukuļdošanu… Nē, tas tik būtu vareni!
— Jā, jā… Un vēl kaut kas. Kāpēc neizmantot šim nolūkam vairāksolīšanu? — sekretārs jau bija pavisam iededzies. — Bet vēl labāk būtu, ja notiktu tā kā fondu biržā: katrs var pārdot un pirkt tiesības uz kukuli.
— Lieliska ideja! — ministra seja atplauka smaidā.
— Un man būtu iespējas …
— Aplikt kukuļus ar augstu, ļoti augstu nodokli! — sekretārs ar lielu iedvesmu turpināja. — Bet tos, kas iedomāsies pārkāpt likumu un iesmērēt kādam kukuli neoficiālā veidā — cietumā! Vai pat uz mūžu katorgā. Ja arī tas nelīdzēs, — nāves sods, un lieta darīta!
— Nāves sods?! — ministrs pat nodrebinājās.
— Nu gan jūs šaujat pār strīpu!
— Citādi neko nepanāksim. Ja tā nebūs, tad sāks dot un ņemt neoficiāli, — sekretārs palika pie sava.
— Lai korupciju demokratizētu un uzlabotu kukuļņemšanas sistēmu, ir nepieciešams, ka visas kukuļņemšanas un kukuļdošanas operācijas notiek oficiāli, atklāti.
— Piekrītu! Jums, mans dārgais, gan ir gaiša galva! — ministrs uzsita ar dūri uz galda. — Uzdodu jums sagatavot «Projektu likumam par kukuļņemšanu». Nākamajā kabineta sēdē to apspriedīsim un iesniegsim parlamentam izskatīšanai kā valdības projektu. Tā ir vienīgā iespēja, kā attīrīt korupciju no neveselīgām parādībām.
Iedams ārā no kabineta, sekretārs pasmīnēja.
Pēc tam viņš ieslēdzās savā kabinetā un, vispirms izraidījis ārā visus padotos, divas reizes piezvanīja pa telofonu.
Abus reizes viņš sacīja vienu un to pašu:
gribu jūs informēt par kādu ārkārtīgi svarīgu lietu… Patlaban pie mums tiek gatavots projekts likumam par kukuļņemšanu… Tā būtība ir šāda …
Beidzis runāt pa telefonu, viņš atkal pasmīnēja.
— Lieliski, — sekretārs, berzēdams rokas, nomurmināja, — patiešām lieliski… Tagad uzņēmēji pūlēsies, cik spēs, lai likumprojekts izgāztos. Pretējā gadījumā viņu izdevumi sakarā ar kukuļošanu desmitkāršosies. Bet politiskie darbinieki visiem spēkiem pūlēsies dabūt cauri šo likumu. Padomā tikai, kāds sasniegums — ņem kukuli, bet rokas paliek tīras! … Ir nu gan man uzsmaidījusi laime! Pa to laiku dabūšu krietnu naudas žūksni gan no vieniem, gan no ot riem. Es jau pacentīšos izdabāt abām pusēm!



LinkLeave a comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]echoes
Date:February 24th, 2011 - 02:51 am
(Link)
skaisti mati :)
[User Picture]
From:[info]dooora
Date:February 24th, 2011 - 08:49 am
(Link)
paldiesiņ: džekiem jau vieglāk - 10 gadus neej pie friziera, ietaupi saujām dāldeŗu + vēl dabon komplimentu ;)