Nov. 9th, 2022 @ 10:20 pm (no subject)
About this Entry
[info]gnidrologs:
(no subject)
"Kad gnidrologs runā par vēsturi" - populāra zinātniskās fantastikas sērija.

"Indiāņu ciltis netika iekarotas. .. Tur burtiski nekas netika iekarots, jo nebija ko."

Tikmēr šeit - realitātē - ir sastādīts garš saraksts ar zināmajiem indiāņu kariem, kas ērtības labad sadalīts pa gadsimtiem.

"Mazs procents vergu, kas piederēja mikroskopiskai sabiedrības daļai un strādāja agrārajā saimniecībā "uzcēla" ir apgalvojums, kuru derētu paskaidrot sīkāk."

Es tā saprotu, ka tu ASV vergu darbu "agrārajā saimniecībā" laikam iedomājies kā biešu kaplēšanu lokālā muižkunga virtuves vajadzībām, un par tādu produkciju kā kokvilna, kafija, tabaka, cukurniedres nekad mūžā neesi dzirdējis. Šeit viens no n-tajiem vēstures rakstiem, kas piedāvā kopsavilkumu par tēmu:

In the pre-Civil War United States, a stronger case can be made that slavery played a critical role in economic development. One crop, slave-grown cotton, provided over half of all US export earnings. By 1840, the South grew 60 percent of the world's cotton and provided some 70 percent of the cotton consumed by the British textile industry. Thus slavery paid for a substantial share of the capital, iron, and manufactured goods that laid the basis for American economic growth. In addition, precisely because the South specialized in cotton production, the North developed a variety of businesses that provided services for the slave South, including textile factories, a meat processing industry, insurance companies, shippers, and cotton brokers.

Vispār ir sarakstītas daudzas grāmatas par ASV ekonomikas vēsturi, kur tiek detalizēti rēķināts un pētīts, cik procentuāli lielu ieguldījumu ASV "celšanā" ieguldīja vergu darbs "agrārajā saimniecībā". Bet mēs jau zinām, ka tu nemāki lietot Googli (vai kāds nu ir no cenzūras brīvais āriešu ekvivalents meklēšanas programmām.)
[info]hedera replied to
on November 10th, 2022 at 10:05 am
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message: