- Atziņas
- 6/14/12 12:57 pm
- Strādājot ar informācijas sistēmām esmu guvis patiešām svarīgu atziņu. Nekad nenovērtē par zemu lietotāju radošumu un stulbumu. Visbīstamākā ir šo īpašību kombinācija. Par ikvienu, pat pašu mazāko kļūmi nāksies maksāt ar vairākiem simtiem neapmierinātu un apjukušu lietotāju telefonzvaniem.
Veidojot lietotājvārdus un paroles tiek izsūtīts epasts, kurā programmētāju kļūmes dēļ "Lietotājvārds" vietā ir "Pieteikumvārds". Desmitiem apjukušu lietotāju.
Lai tiktu sistēmā ir jāuzinstalē jaunākās pārlūkprogrammu versijas. "Es uzinstalēju to jūsu Firefoksi, veru vaļā, bet man tā pat saka, ka pārlūks ir novecojis" Izrādās, ka firefoksis ir uzinstalēts, bet lapu ver vaļā ar to pašu interneta eksploreri.
- Atsūtiet man jaunu paroli
- Sistēmā ir iespēja atgūt paroli, jāuzspiež uz saites tādas un tādas, un jāiziet cauri paroles atjaunošanas procedūrai.
- Kas tas par drošības kodu, kas tie par ķeburiem (captcha), neko nesaprotu, atsūtiet man jaunu paroli.
Programmētāji sistēmas galvenajā lapā ievietojuši saiti uz sistēmas testa vidi, nosaucot to par "Beta versija", ar domu, ka ieinteresētie lietotāji varēs tur iet iekšā un testēt jauno funkcionalitāti. Vesela kaudze lietotāju klikšķina uz to saiti un vada tur iekšā aktulālo informāciju, un pēc tam brīnās kādēļ produkcijas vidē nekas nesaglabājas.
Sistēmā iespēja reģistrēt personas bez personu kodiem, funkcionalitāte paredzēta ārzemnieku reģistrēšanai. Sareģistrēta vesela kaudze latviešu bez personas kodiem.
Utt, utml - 28 commentsLeave a comment
- 6/14/12 01:28 pm
-
vaj die. un es domāju, ka man grūti :)
- Reply
- 6/14/12 01:32 pm
-
jā, dažreiz vienkārši nav skaidrs kā vispār ir iespējams, ka tie cilvēki ir _tik_ stulbi.
- Reply
- 6/14/12 01:37 pm
-
karuna
Es arī beta versiju neuztvertu tikai par demo versiju. Tā parasti reāli darbojas, tikai jābūt gatavam, ka var atklāties kļūdas.
Sistēmu veidotājiem vienkārši jāiemācās precīzi lietot valodas līdzekļi. - Reply
- 6/14/12 01:42 pm
-
izstrādātāji neklopē ar ausi, viņiem nav bijusi saskare ar šāda kontingenta lietotājiem. Kad stāstam savus piedzīvojumus, šie tik smaida un domā, ka pārspīlējam, vai tēlojam idiotus.
- Reply
- 6/14/12 01:38 pm
-
Problēma ir nevis ar stulbiem lietotājiem, bet "gudriem" izstrādātājiem, kas neparedz, ka lietotāji ir totāli stulbi (kas padara izstrādātājus pat stulbākus par lietotājiem, jo izstrādātāji neņem vērā mērķauditorijas prasmes).
Ja taisa kaut ko, kas paredzēts plašākām masām, jārēķinās, ka daudzi lietotāji no datoriem neko nejēgs un attiecīgi jāpielāgo sistēma, lai nerēgotos "pieteikumvārdi", "beta versija" (šo var efektīvi noslēpt vietā, kur parastais lietotājs, kas nesaprot, neatradīs, bet advancētais lietotājs atklās) un nenoslinkot attiecībā uz programmas pielāgošanu IE. Sorī, 50% joprojām lieto IE, so just get to work un pisies ar visiem CSS workaroundiem un citiem sūdiem, kas ļauj kaut ko lietot uz IE!
Mani divi santīmi par šo tēmu :) - Reply
- 6/14/12 01:46 pm
-
karuna
Developeru nekonsekvence ir pie vainas. IE lieto tāpēc, ka daudzas sistēmas strādā tikai ar IE.
Pieteikumvārds un lietotājvārds vēl ir diezgan nevainīga atšķirība, bet dažreiz tam arī ir nozīme. Man kā vidusmēra lietotājam ir kādas 100 sistēmas, kurās jālogojas iekšā, un dažreiz pieteikumsvārds (login name) un lietotājvārds (user name) ir dažādas lietas. Pirmā ar ko logojies, un otrā, kas parādās kā sistēmas ID. Parasti logojies ar login name, bet atsevišķos gadījumos var pieprasīt ievadīt arī user name utt. Ja kaut kas neiet, var jau izpīpēt, bet, ja developeri jauc terminus, tad tas liecina par paviršību. - Reply
- 6/14/12 01:57 pm
-
Mmm. Un jebkāda paviršības atspēlēsies.
- Reply
- 6/14/12 02:15 pm
-
Man aizdomas, ka 99% vidusmēra lietotāju Pastendē, Jēkabpilī vai Līgatnē nesaprastu, ko tu te raksti. :)))
- Reply
- 6/14/12 02:37 pm
-
karuna
Tas arī nav vajadzīgs. Man nav jāzina kā darbojas sirds un plaušas, lai elpotu.
P.S. Es bieži piestrādāju lingvistiskos projektos, kuros izvērtē, kā lietotāji saprot tekstu un atsevišķus vārdus vai formas. Būtībā tie ir, lai ar statistisku aizbāztu mutes pūristiem. Ja caurmēra lietotājs pārprot tādu formu "kā 2 dienās", bet labi saprot "2 dienu laikā", tad mēs lietojam otro formu un punkts. - Reply
- 6/14/12 04:58 pm
-
To es minēju tikai sakarā ar pozicionēšanos par vidusmēra lietotāju - vidusmēra lietotājs ir krietni mazāk advancētāks. :)
- Reply
- 6/14/12 05:10 pm
-
karuna
Es pelnu nedaudz mazāk nekā vidējais GB iedzīvotājs. Un lietoju gluži parastas ikdienas sistēmas kā internetbankas, portālus, internetveikalus, valsts iestāžu servisus utt., kādas lieto visi pārējie. Ar tiešo darbu saistītās sistēmas ir tikai kādi 10%.
Tāpēc es pieņemu, ka atbilstu vidējam lietotājam arī šajā ziņā. - Reply
- 6/14/12 01:48 pm
-
sliecos piekrist.
- Reply
- 6/14/12 01:49 pm
-
Piekrītu. Visi šie pieteikumvārdi, beta versija un browseru atbalsts bija tīrākā izstrādātāju iniciatīva bez jebkādām intervijām. Pats smieklīgākais, kad norādījām uz to, atbildes vietā bija tikai atvainošanās. Jauki arī tas, ka viņi cenšas neņemt vērā mūsu iebildumus, uzskatot, ka mēs pārspīlējam, jo viss taču ir pašsaprotams, kādēļ Jums vajag tādas izmaiņas, tie taču gan jau ir tikai daži idioti, kas zvanās.
btw IE vairs nav 50%, bet vairs jau kādi 25% - Reply
- 6/14/12 01:58 pm
-
Vēl problēma mēdz būt, ka developeri saredz visu tikai no advancēta lietotāja viedokļa. Ja ir vieglāk izstrādāt kaut ko, kas lietotājam varbūt prasīs zināmas iemaņas vai 2 ekstra klikšķus vai ķeksīšus ievilkt, developers tā arī darīs, lai gan lietotājam vieglāk (un saprotamāk) būtu iztikt bez šiem klikšķiem/ķeksīšiem.
- Reply
- 6/14/12 02:05 pm
-
Man ir radies priekšstats, ka šajā gadījumā izstrādātāji cenšas visu darīt kā viņiem pašiem vieglāk, absolūti nedomājot par lietojamību. Mēs nepārtraukti nodarbojamies ar to, kā bakstam viņiem: Šis lauks var aizpildīties automātiski, šajā laukā šīsdienas datumu, šī lauka standarta vērtība ir šāda, šo darbību varētu izdarīt ar 2 klikšķiem, nevis ar 15, ja darītu tā un šitā. Tāda karošana sanāk visu laiku.
- Reply
- 6/14/12 02:07 pm
-
Mjā - izklausās tīri baisi. Mums ar iepriekšējo programmētāju bija līdzīgi, puisis galīgi nedomāja par lietotāju, un sanāca nepārtraukta bakstīšana.
- Reply
- 6/14/12 06:34 pm
-
.
developeri nav vienīgā nācija, kura spēj un mēdz visu saskatīt no sava advancētā lietotāja skatpunkta. Tāpat ir skolā ar, piem., matemātikas skolotājiem, kuri uzkāpuši debesīs un nesaprot "kā var nesaprast".
Bet šajā gadījumā sūdīgi developeri vai arī naudas maz. - Reply
- 6/14/12 01:46 pm
-
oj, kompliments man kā lietotājai - tik radoši nekad nav sanācis izpausties :)
- Reply
- 6/14/12 01:52 pm
-
karuna
Par personas kodu nevadīšanu – bet loģiski, ka cilvēki centīsies ievadīt pēc iespējas mazāk personīgas informācijas. Ja tas nav obligāti, tad labāk to neievadīt. Ja ir tas ir obligāti ievadāms LR iedzīvotājiem, tad jāuztaisa papildu pārbaude, piemēram, ja ir LV adrese, bet nav p.k., tad izdod brīdinājumu vai kā citādi. Vai otrādi, ārzemniekiem jāieķeksē rūtiņa – “nav personas koda”.
- Reply
- 6/14/12 01:54 pm
-
Sistēmā pie personu reģistrēšanas ir papildus saite -> Personas bez Latvijas Republikas personas koda reģistrēt šeit
Ja Būtu kā apraksti, tad piekristu Tev. Bet šajā gadījumā ir maķenīt citādāk. - Reply
- 6/14/12 01:57 pm
-
karuna
Tad, kur ir problēma? Vai tajā, ka lietotāji izmanto šo ārzemnieku saiti, lai reģistrētu latviešus?
- Reply
- 6/14/12 02:00 pm
-
Standartā veicot personu reģistrāciju caur personas kodu, tiek veikta pārbaude iedzīvotāju reģistrā, līdz ar to dati ir krietni precīzāki.
Ja veic caur ārzemnieku reģistrāciju, tur var savadīt pilnīgas muļķības.
Lietotājam pa rokai nebija personu kodi, vai arī bija slinkums tos prasīt, nav skaidrs. - Reply
- 6/14/12 02:06 pm
-
karuna
Manuprāt, loģiska izvēle no lietotāja puses. Viss, kas nav aizliegts, ir atļauts.
Ja tas nav vēlami, tad tā ir sistēmas veidotāja problēma, kā motivēt lietotāju tā nerīkoties. - Reply
- 6/14/12 02:10 pm
-
Viņus tā pat pēc tam kontrolējošās institūcijas piežmiedz un liek pārvadīt datus. Bet, protams, sakarīgāk būtu, ja pati sistēma neļautu darīt muļķības.
- Reply
- 6/14/12 02:19 pm
-
Būtu interesanta statistika - cik lietotāju spējuši piereģistrēties bez kļūmēm un pārpratumiem. Tas būtu nepatīkams jaunums autōrtiesību aģentūras LAIPA fīreram, kurš izgāšnedēļ intervijā apgalvoja, ka absolūtais vairums lietotāju lieliski torento un pirāto, tb velk no tīkla muzonu un filmas, tāpēc papildu datu nesēju nodoklis esot taisnīgāks par taisnīgu. :)
- Reply
- 6/14/12 03:45 pm
-
nja, labs sarakstiņš ar developera idiotismiem.
un nahuj tev jāpieprasa cilvēkam captcha ievadīt, ja tu ar viņu esi pa telefonu runājis, ja tu viņam esi aizsūtījis uz epastu! speciālu, individuālu linku! tu jau zini, ka dzīvs cilvēks tev paprasīja resetot paroli, nevis robots. - Reply
- 6/14/12 03:51 pm
-
Atbildot īsumā. MS izstrādāta specene. Izstrādātājs pieredzējis valsts projektu bīdītājs, jebkādas izmaiņas klasificējas kā IP ar nezvērīgu cilvēkstundu apmaksu.
- Reply
- 6/14/12 03:55 pm
-
Captcha tiek prasīta brīdī kad nospied "atjaunot paroli" un ievadi lietotājvārdu - tjipa pretbotu mehānisms. Kad uzspied uz epasta linku, tad captcha vairs nav.
- Reply