печально быть антисоциальным - Post a comment

Feb. 25th, 2004

[info]smejmoon

04:45 pm - Par programmu versijām: alfa, beta, rc 1 2 3, kas tas ir?

Datorprogrammas dažādās versijas tiek numurētas un šajā procesā ir kāds noslēpums.



Parasti versiju numuri ir trīs ar punktu atdalīti naturāli skaitļi kā 2.3.5.

Pirmais mainās tad, kad programma tiek pārrakstīta no jauna, izmantojot tikai daļu esošā koda un visu pieredzi. Otrais mainās, kad esošai progammai tiek pievienota jauna funkcionalitāte. Trešais tad, kad tiek izlabotas kļūdas esošajā versijā. (Ceturtais bieži vien ir katras kompilēšanas kārtas skaitlis)

Ir izņēmumi. Piemēram, MS Internet Explorera un Netscape Navigatora versiju numuri ir mārketinga triks: tie katru gadu tika palielināti, lai prese varētu just progresa garšu. Microsoft Windows NT 5 divas versijas tiek pārdotas zem nosaukumiem Win2000 un WinXP. Profesors Knuts TEX versijas izvēlas šādi: 3.,3.1, 3.14 - jaunākā ir 3.14159 versija. Metafont jaunākā versija ir ar numuru 2.71828.

Klāt nāk burti vai vārdi kā [a/alpha, b/beta, rc/release candidate].

Alfa ir kopā savākta, strādājoša programma, kuru izmanto izstrādātāji. Nekādu garantiju un daudzkas nav pabeigts.

Beta ir tad, kad liekas - programma ir stabila, bet tā kā izstrādātaji nevar izmēģināt visus lietojumus, tad to dod uzticamiem lietotājiem, kas ziņo par atrastajām kļūdām. Jauna funkcionalitāte šajā posmā netiek pievienota. Tad der optimizēt un pieslīpēt izskatu.

Release candidate versija ir pāris mēnešus pirms izlaišanas. Vairs nav zināmas kļūdas un produktu jāpārbauda uz dažādāam platformām un pie dažādām slodzēm.

Linux kernelī ir tradīcija: ka pāra versiju numuri [1.0, 2.4, 2.6] ir stabilie un kvalitatīvie; savukārt, nepāra [1.1, 2.3] - izstrādes versijas ar jaunām iespējām. Šādas versijas tiek uzturētas līdzās un lietotājam ir iespēja izvēlēties. Janvārī vienlaikus iznāca Zopes 2.6 un 2.7 versijas.

Sāpe ir tur, ka 2.4 un 2.6 Linux kernelis bija betas kvalitātē. Tas tika izlaists apzinoties lielo kļūdu daudzumu. Vairākus mēnešus sekoja patch'i un tika labotas kļūdas. Kāpēc tā?

Acīmredzot, ja Linus godīgi pasaka, ka kernelis vēl nav labi notestēts, tad nav pietiekami daudz cilvēku,
kas to lietos - attiecīgi nav pietiekami daudz to, kas ziņos par kļūdam.

Daudz stabilāks produkts sākas ar burtiem 'Py' un beidzas ar 'thon'. Esmu darbā izmantojis vairakas rc versijas un nekad nav bijušas problēmas. Tā nav uz visām platformām un visiem lietojumiem.

Secinu, ka ir būtiska atšķirība starp kļūdu daudzumu, ko atrod beta testētāji un to kļūdu daudzumu, kas parādās pēc oficiālās (final) versijas izlaišanas. Jautājums ir šāds:

Kā to godīgi paskaidrot lietotājam? Kā man kā lietotājam zināt, kad ir laiks pamēģināt jaunāko versiju?

Jāpiezīmē, ka ar komerciālajiem produktiem ir drusku savādāk. Dažos no tiem kļudas tiek ignorētas, dažos ātri salabotas. Un to, kad produkts ir gatavs un kāda būs tā versija, nosaka mārketinga departaments.

Read Comments

Reply:

From:
( )Anonymous- this user has disabled anonymous posting.
Username:
Password:
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:

Notice! This user has turned on the option that logs your IP address when posting.