May 4th, 2008
- Skaņu Mežs 2008: I
- 5/4/08 10:13 pm
- 3. Maija koncerts un
grietamōna dz.d. svinības...
![](http://content7-foto.inbox.lv/albums/g/gatis_graudins2/2008-05-03_SM_Day_1/01.jpg)
Hauschka ::: jeb Volkers Bertelmans ir pianists no Diseldorfas, kurš savu mūziku rada, izmantojot „sagatavoto” klavieru tehniku, kuru pirms vairākiem gadu desmitiem iedibināja komponists Džons Keidžs. Hauška ielaužas pašā lavieru „dvēselē”, tas ir, to iekšpusē un modificē to, ievietojot starp stīgām ādas sloksnītes, filcu vai gumiju, veserīšus apklājot ar alumīniju, ap stīgām apvijot ģitāras stīgas... Šīs izmaiņas izveido gluži citu skaņu kārtību - šalkoņa, bungošana, trīcēšana, skrāpēšana kompozīcijām piešķir intriģējošu,neparastu skanējumu. Pats autors to dēvē par rotaļīgu „izpētes entuziasmu”. Ar šādu iejaukšanos klavieres pietuvinās ritmus radošam mehānismam, tomēr Hauška spēj variēt gan pieskāriena spēku, gan delikātumu, viņš dažādo ritmus, iesaista citus instrumentus, izmanto telpu un klusumu, ģenerē skaņas izvirdumus. Vietumis autors izmanto arī sintezatoru, bungmašīnas, stīgu un pūšamo instrumentu skaņas.
Līga Celma / Gunta Davidčuka ::: Līga Celma ir pazīstama gan kā popmūziķe, gan arī nopietnās mūzikas autore - viņa komponē kormūziku, mūziku simfoniskajam orķestrim, pūtēju un stīgu orķestriem, kā arī elektronisko mūziku. Komponiste ir saistoša ar saviem interesantajiem meklējumiem laikmetīgajā mūzikā. Skaņu Mežā tika izpildīts viņas darbs Es esmu vientuļa bāka. “Es esmu vientuļa bāka ir rakstīts, pētot un izzinot Guntas Davidčukas balss iespējas un tembrālas krāsas. Dziedātāja savā partijā gan iemieso bāku, kas pretnostatīta vētras trokšņiem, gan interpolējas ar tiem, pārņemot ārejo satraukumu, vienlaikus pretojoties tam. Teksts nav izmantots, lai rastos distancēta skaņu ainava." - LG
Marcus Schmickler & Farn ::: Markus Šmiklers (Marcus Schmickler) ir viens no vācu elektroniskās mūzikas spīdekļiem, daudzpusīgs un pedantisks komponists un eksperimentālās popmūzikas autors. Viņš ir labs piemērs, kā īpašus akcentus laikmetīgajā mūzikā var veidot ārpus akadēmiskā „skrejceļa”. Un tas izdodas „satraucoši, skaniski bagāti un turklāt ārkārtīgi jutekliski.” [www.satt.org]. M. Šmiklers sadarbojies ar tik atšķirīgiem komponistiem kā Karlheincu Štokhauzenu un Mouse on Mars. Viņš arī vada grupu Pluramon, kurā dzied Džūlija Krūza, kuras balss ir pazīstama no Deivida Linča filmām. Šmiklers uzstājās kopā ar audiovizuālo mākslinieku Fern vedot klausītāju skaņu, vizuālicāzijas, trokšņu un izjūtu piedzīvojumā.
PuseH PuseW ::: ezotēriska latviešu mūzika avangarda teātrim. Savā mūzikā simbolizē vispārējo nihilismu un materiālās eksistences bezjēdzību. Mentāli ietekmēti no hinduisma un sātanisma, kā arī no pēckara akadēmiskā dadaistu avangarda, tomēr savā daiļradē attīsta savu teorētiski nepamatotu virzienu kā daunisms, kas virspusēji izpaužas ar sakāpinātu emocionalitāti, krasām noskaņu maiņām un atdarināšanu. Skaņa tiek veidota improvizācijas manierē, neievērojot vairumu muzikālu likumu un robežu. Bieži tiek pieņemti muzikāli principi, kas robežojas ar pavisam kontrolētu un niansētu skaņu plūsmu, rezultātā radot emocionāli galēju haosa, tukšuma un bezjēdzības sajūtu vai meditatīvi mierpilnu dvēseles noskaņu. Šoreiz koncerta priekšnesums bija ar video vizuālicācijām un kādu sievieti, kas ar lilijas ziedu mutē teatrāli kustējās līdz pamazām atkailinājās.
Laub ::: mūzika tiek dēvēta gan par 21.gadsimta blūzu, gan par post-tehno. Šo vairāk nekā desmit gadus ar pārtraukumiem muzicējošo duetu veido Antje Greie Fuks, pazīstama arī kā e-poēmu autore AGF un JOTKA, producents un ģitārists. Viņu mūzika ietekmējas no 21. gadsimta ikdienas, kas pavadīta biežā komunikācijā, interneta sarakstē un telefona zvanos, dienas beigās atstājot ar sajūtu, ka tā arī nekas vērtīgs nav paveikts. Tam pretstatā ir vienkāršība, tīras, nesamākslotas skaņas un teksti, kas mēģina meklēt būtisko. Iespējams, tieši šī iemesla dēļ kritiķi LAUB mūziku salīdzina ar blūzu. LAUB skan gan veldzējoši, gan draudīgi, kontrastējot šķautņainus aranžējumus ar šņākoņu un dungojošiem vokāliem, dzīvu izpildījumu ar elektroniskām struktūrām, tādējādi sasniedzot spēcīgu emocionālu intensitāti.
( :: Oskara Recenzija :: )
( ::bildes:: )
Skatāmais:
Easyget atskaite
TVNET galerija
http://foto.inbox.lv/arnis~kalninsh/03-05-2008-SkanuMezs1Diena
Klausāmais:
Laub - 1999 - Intuition
Laub - 2007 - Deinetwegen
Hauschka - 2007 - Versions of the prepared piano
Hauschka - 2005 - The Prepared Piano
Hauschka - 2007 - Room To Expand
Marcus Schmickler projekts Pluramon
Marcus Schmickler - 2007 - Altars Of Science | 1 daļa || 2 daļa |
Marcus Schmickler - 1993 - Onea Gako
-
Mūzika: Hauschka - Belgrade
Garastāvoklis: ...
-
4 KomentāriKomentēt