- Putnam līdzīga seja
- 10.6.03 17:40
-
- Tu taču esi sācis sirmot, - viņas man saka. Kolēģes, kuru acīs es vairs nespēju saskatīt neko citu kā vienīgi izmisīgu vēlmi apprecēties, kaut vai ejot pāri līķiem. Skatiens kā tunelī vērsts, ar uguni iededzināta iepriekšējo neveiksmju izmisīgā atblāzma. Sieviešu skaita pārsvars.
- Jā, - es atbildu. – Jau kopš vidusskolas pēdējām klasēm.
- Tiešām? – viņas brīnās, un es saprotu, ka labprātāk viņas dzirdētu, ka esmu sācis sirmot tikai «pēc tam», brīdī, kad esmu sapratis, ka «nekas vairs nebūs kā agrāk». Vēlams – vakarā aizgājis gulēt bez neviena sirma pavediena, bet no rīta pamodies sirms. Tas būtu romantiski. Un romantika, tāpat kā izvēle lielveikalā, jau ir tik pat kā pussceļš līdz laimei.
– To sauc par Vernera sindromu jeb progeriju. – Es vēl piebilstu, lai satriektu viņu ilūzijas lupatu lēveros. - Neesat par tādu dzirdējušas? Vernera sindroma piemeklētie parasti izskatās par gadiem trīsdesmit vecāki, priekšlaicīgi cieš no plikpaurības, agri kļūst sirmi, zaudē zobus un dzirdi, iedzīvojas kataraktā, akūta artrītā un osteoporozē. Viņiem ir lielākas izredzes sasirgt ar sirds slimībām, diabētu un vēzi. Tāpat kā citu progerijas paveidu – Hačinsona-Gilforda sindroma un Hallermana-Štreifa-Fransuā sindroma – gadījumos tā cēloņi ir diezgan neskaidri. Ir zināms, ka viņu organisma šūnas, atšķirībā no normālu cilvēku šūnām, spēj dalīties tikai desmit divdesmit reižu. Tāpēc parasti viņi mirst agrā vecumā, nesasnieguši pat trīsdesmit gadu vecumu. Raksturīga iezīme ir putnam līdzīga seja...
Protams, es nestāstu, ka patiesībā pāragra nosirmošana norāda uz traucējumiem dzimuma funkcijās, pārslodzi organismā vai pat seksuālajām novirzēm. Bet plikpaurība vīriešiem norāda uz dzimumdziedzeru pārmērīgu darbību (gultā viņi ir kaislīgi). Turpretī plikpaurība sievietēm ir pazīme, ka sieviete gultā ir miegaina un kūtra.