Izstāde par Mārtiņu Luteru |
13. Maijs 2006|09:34 |
Ceļojošā izstāde no Vitenbergas
"MĀRTIŅŠ LUTERS – REFORMATORS”
No 2.maija līdz 2.jūlijam
Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā Rīgā, Rūpniecības ielā 10
No 2.maija līdz 2.jūlijam Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgā, Rūpniecības ielā 10 būs apskatāma ceļojošā izstāde "Mārtiņš Luters-reformators". Izstāde aicina apmeklētājus ielūkoties Lutera dzīves un reformācijas norisēs. Izstādē apskatāmas būs dažādu ar Lutera dzīvi un darbību saistītu materiālu kopijas un faksimili, tostarp kartes, dokumenti, fotogrāfijas, gleznu reprodukcijas, piem., L.Krānaha gleznas "Desmit baušļi" reprodukcija u.c. Lielāka daļa izstādīto priekšmetu būs atceļojuši no Lutera mājas Vitenbergā, Vācijā, kur iespējams apskatīt oriģinālus. Izstāde tiks papildināta arī ar Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā pieejamajiem materiāliem, piemēram, Lutera rakstīto vēstuli Rīgas Rātei u.c.
Izstādes atklāšana notiks otrdien, 2.maijā, plkst. 16.00. Izstādes atklāšanā uzrunu teiks LELB arhibīskaps Jānis Vanags un Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere. Pasākuma noslēgumā viesiem būs iespēja iepazīt izstādi Lutera Akadēmiijas pasniedzējas Dr.Sandras Ginteres vadībā. Pasākumu papildinās arī Lutera sacerēto dziesmu dziedājumi.
"Luters ir viens no izcilākajiem garīgajiem līderiem pasaulē. Viņa ideja, darbs un drosme ir ietekmējusi Eiropas un citu pasaules valstu, tostarp arī Latvijas likteņus. Taču nozīmīgākais ir tas, ka Luters "izgaismoja" skaidro un paradoksālo Evaņģēlija vēsti - katra cilvēka taisnošana notiek ticībā uz Kristu. Tādēļ izstāde par Luteru ir ne tikai kultūrvēsturisks, bet arī garīgs ceļojums." izstādi vērtē LELB arhibīskaps Jānis Vanags.
Izstāde ceļo no Vitenbergas, Vācijā. Tā bijusi arī ASV, patlaban apceļo dažādās Eiropas valstis.
Izstādes laikā piecas ceturtdienas pēc kārtas notiks lekcijas par dažādām ar Lutera dzīvi un darbību saistītām tēmām, īpaši akcentējot viņa devumu kristīgās Baznīcas attīstībā. Lekcijas notiks Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas zālē, Rīgā, Rūpniecības ielā 10. Ceturtdien, 11.maijā, 18.00 - Pa Lutera pēdām Latvijā un Vācijā. kultūrvēsturnieks un Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Ojārs Zanders. Ceturtdien, 18.maijā, 18.00 - "Luters-restaurētājs, reformators vai modernizētājs?", LELB mācītājs Aleksandrs Bite Ceturtdien, 25.maijā, 18.00 – Luters un māksla, mākslas zinātniece Austra Avotiņa. Ceturtdien, 1.jūnijā, 18.00 - "Luters un laicīgā vara", Lutera Akadēmijas pasniedzēja Dr.Sandra Gintere Ceturtdien, 8.jūnijā, 18.00 - "Luters un reformācija Vācijā", vācu evaņģēliski luteriskās draudzes Latvijā mācītājs Martins Grāls.
Savukārt no 13.maija līdz 10.jūnijam sestdienās no plkst. 12.00-15.00 izstādē īpaši gaidīti būs bērni. Viņiem šajā laikā tiek piedāvāta izstādes apskate kopā ar gidu, kā arī dažādi uzdevumi.
Mārtiņs Luters (1483-1546) kļuva pazīstams kā baznīcas reformu aizsācējs, kad, būdams katoļu priesteris, izrādīja pretestību pret baznīcas korupciju un pāvesta veiktām nelikumībām, 1517.gada 31.oktobrī izplatot savas slavenās "95 tēzes". Nozīmīgas ir Lutera reformas atstātās pēdas Rīgas pilsētas attīstībā. 16.gs. 1.pusē tā bija viena no pirmajām pilsētām, kas pieņēma luterticību. Rīgas rātskungiem Luters adresējis vairākas vēstules, bet 1524.gadā atsūtījis arī savu slaveno cirkulāru par kristīgu skolu un bibliotēku ierīkošanu, kas rīdziniekus pamudināja nodibināt tagadējo Latvijas akadēmisko bibliotēku. Šajā bibliotēkā vēl arvien glabājas Lutera rakstīto vēstuļu oriģināli, kā arī citi materiāli. Lutera dzīves apbrīnojamā iezīme ir tā, ka viņa personība un darbība ir savstarpēji cieši saistītas. Luters kā ģimenes galva vienlaikus vienmēr bija arī teoloģijas pasniedzējs, un otrādi.
Pasākumus organizē Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca sadarbībā ar Latvijas Akadēmisko bibliotēku un LELB Garīgā personāla mācību iestādi Lutera Akadēmiju. |
|