- Pasaule kā mīts
- 11/30/09 12:51 am
- Pasaule kā Mīts ir smalka koncepcija. Reizēm to sauc par multipersonālo solipsismu, neskatoties uz šī termina iekšējo pretrunu. Koncepcija noliedz loģiku. Daudzus gadsimtus reliģijai piederēja monopols kosmosa – vai multikosmosa izskaidrošanā. Dažādu reliģiju skaidrojumos vairākas detaļas būtiski atšķīrās, bet pamatdoma bija vienāda – kaut kur debesīs vai dziļi zemē, vai kādā vulkānā, vai citā nepieejamā vietā bija vecs vīrs naktskreklā, kurš zināja visu, bija visspēcīgs, radīja visu, sodīja un apbalvoja .... un bija uzpērkams.
Reizēm šis Visvarenais bija sieviete, bet ne pārāk bieži, jo vīrieši parasti ir lielāki, stiprāki un kareivīgāki; Dievs ir radīts vīrieša iztēlē.
Visvarenā Dieva ideja tika kritizēta, jo tā neko neizskaidroja; tā vienkārši atgrūda visus skaidrojumus vienu posmu tālāk. Deviņpadsmitajā gadsimtā priekšstatus par Visvareno Dievu sāka nomainīt pozitīvais ateisms tajā nelielajā sabiedrības daļā, kas regulāri mazgājās.
Ateismam arī bija ierobežotas iespējas, jo arī tas neko neizskaidroja – tā ir otrādi apgriezta ideja par Dievu. Loģiskais pozitīvisms bija balstīts uz deviņpadsmitā gadsimta fiziku, kura, kā godīgi uzskatīja tā gadsimta zinātnieki, pilnībā izskaidroja kosmosu kā mehānismu. Divdesmitā gadsimta zinātnieki iznīcināja šo ideju. Kvantu mehānika un Šrēdingera kaķis likvidēja 1890. gada mehānisko pasauli un aizvietoja to ar iespējamību miglu, kurā varēja notikt jebkas. Protams, intelektuāļu šķira to nepamanīja gadu desmitiem, jo intelektuālis ir labi izglītots cilvēks, kurš nevar nodarboties ar aritmētiku ar kurpēm kājās, un lepojas ar savu nabadzību. Tomēr līdz ar pozitīvisma nāvi kreacionisms atgriezās un bija populārs kā nekad agrāk.
(...) Pasaule ir mīts. Mēs to paši radam un paši mainām. Patiešām spēcīgs mītu autors – Kā Houmers, Baums vai Tarzāna radītājs – rada eksistējošas un ilgstošas pasaules... tajā pašā laikā meļi bez iztēles un pļāpas nerada neko jaunu, un viņu pelēkie sapņi tiek aizmirsti.
(c) Roberts Ensons Heinleins - Kaķis, kas staigā cauri sienām - 5 commentsLeave a comment
- 11/30/09 01:31 am
-
Adler Wittern
dievs ir root
- Reply
- 11/30/09 01:37 am
-
drīzāk gan /dev/null
- Reply
- 11/30/09 01:50 am
-
Adler Wittern
nu tas jau būs dieva darbs ;D
- Reply
- Šis teikums man patika vislabāk:
- 11/30/09 02:18 am
-
Deviņpadsmitajā gadsimtā priekšstatus par Visvareno Dievu sāka nomainīt pozitīvais ateisms tajā nelielajā sabiedrības daļā, kas regulāri mazgājās.
= = = = = = =
Un tieši beigās piekabinātā palīgteikuma dēļ. :) Tā neviltoti sasmaidījos, vai zinies. - Reply
- 12/5/09 03:20 pm
-
Pozitīvisms un zinātniskā metode nekur nav pazuduši, gluži pretēji - to nozīme arvien pieaug, tādējādi arvien vairāk izplešot plaisu starp ticēt un domāt. Kas attiecas uz kvantu mehāniku, tad es diezgan autoritatīvi varu apgalvot, ka tās ietvaros nekādā ziņā nevar "notikt jebkas" - kvantu līmenī realitāte ir pakļauta tikpat negrozāmiem likumiem, kā augstāk, vienīgi šie likumi ir sarežģītāki un, savā ziņā, ērmotāki par klasiskajiem.
- Reply